• Základní školA Slavkov

    CHCEME DÁT NAŠIM DĚTEM PEVNÉ ZÁZEMÍ I KŘÍDLA

Školní rok - 2015/2016

 

Září

Letošní přípravný týden měl pět pracovních dnů, dva z nich jsme využili pro SPOLEČNÝ VÝJEZD PEDAGOGŮ do hotelu Kamzík v Karlově pod Pradědem. Těžiště dvoudenního úsilí připravit školní rok spočívalo na jednotlivých metodických orgánech, kde se hovořilo o nutných změnách v obsahu našeho ŠVP Zdravá škola, sjednocení požadavků, prověřování učiva, soutěží a přípravě dětí na ně, jak pracovat s žáky nadanými a žáky s poruchami učení. Velká pozornost byla druhý den věnována školnímu řádu, režimu školy, vztahů žáků, učitelů i vedení školy. Celý program byl v duchu tzv. team – buildingu  - v příjemném prostředí se diskutuje rychle a konstruktivně, vybyl čas i na relaxaci v okolních lesích a stráních, případně krytém bazénu.

 

Ještě 31. srpna připomínala škola jedno velké staveniště. Přístavba dvou učeben zahájená ještě před prázdninami poznamenala chodby i další prostory stavebním prachem stále dokola stíraným ale stále všudypřítomným. Týmu našich správních zaměstnanců pod vedením pana školníka se však do rána podařilo upravit prostředí pro důstojné první září. Však si za to na slavnostním zahájení školního roku vysloužili potlesk kolegů, žáků, rodičů i hostů.

 

Na SLAVNOSTNÍM ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU nás již tolik nepřekvapil stále se zvyšující počet žáků /letos už přes tři stovky/ i dalších přítomných. Na úvod zazněla hymna, jejíž dopad na přítomné si nezadá s atmosférou zaplněného stadiónu při mezistátním utkání. Projev ředitele školy se obracel k jednotlivým skupinám žáků, především k nejstarším i nově nastupujícím do šesté třídy, pro všechny pak byla zdůrazněna zásada, že kolektivy jsou zodpovědné za to, aby na naší škole nebylo dlouhodobě nešťastného dítěte. To slíbil ředitel školy i přítomným rodičům. Ohlas vyvolalo oznámení, že přes prázdniny se podařilo zajistit z „evropských“ peněz jazykový kurs pro žáky naší školy do Spojeného království a Rakouska. Aby se mohl zúčastnit co největší počet dětí, asi čtvrtinu částky hradí rodiče. Zájem o školu ocenil ve svém projevu starosta obce. S upokojením konstatoval splnění záměru vybudovat chybějící kmenovou a odbornou učebnu.

Vrcholem programu na prvním setkání žáků školy je každoročně soutěž o „nejodvážnějšího prvňáčka“. Pro školní rok 2015/16 se jimi stala Magdaléna Maiwaldová. Její projev byl náležitě oceněn, následovníci však už před stovkami přítomných po příchodu na pódium odvahu ztratili. Jméno Majdalénka se pak záhy objevilo i ve vystoupení děvčat a chlapců ze školních sborů /Holky z naší školky/, náladu do prvního dne přidala všem známá písnička o hradě Okoř. Pozoruhodné složení letošní první třídy ze čtyřech dívek a dvaceti chlapců si do učebny odvedla špalírem aplaudujících přítomných jejich nová třídní učitelka Magdalena Hymlárová.  

 

Třetí zářijový víkend život v naší obci a škole výrazně ovlivnilo 8. MEZINÁRODNÍ SETKÁNÍ SLAVKOVŮ. Už od pátečního odpoledne se sjížděli zástupci stejnojmenných obcí, nejbouřlivější byl příjezd našich východních sousedů - jak jinak než v krojích a s rytmickými piesničkami. Hlavní program probíhal na velkém hřišti u školy po celé sobotní odpoledne. Čtyři hodiny se střídali vystupující všech žánrů, mezi nimi zářily i naše děti v hudebních, tanečních a tělovýchovných číslech. Přálo počasí, takže těžko se hledalo místo pro ty, jež si dostatečně nepospíšili. Po nedělní mši, kterou odsloužil biskup Ostravsko – opavské diecéze František Lobkowicz, se návštěvníci přesunuli do Kulturního domu, kde je ředitel školy seznámil s její historií i současným stavem. Zájem vzbudil už přes dvacet let trvající projekt Školy podporující zdraví a především výsledky v hodnocení školy rodiči a žáky na základě pravidelné evaluace. Zvláště spolupráce vedení s Žákovským parlamentem se stala námětem dotazů při prohlídce budov i dokončované severní přístavby. Slavnostním obědem byla tato mimořádně vydařená akce ukončena. Loučení se neobešlo bez silných emocí.   

 

SVATOVÁCLAVSKÁ MÍLE – běh kolem rybníka letos proběhl ve skvělé atmosféře Těch, jež si přinesli od rodičů omluvenk, bylo minimum. Vše probíhalo tak jak mělo, vyplatilo se věřit našim meteorologům. Ti přes hustou oblačnost trvali na dnu beze srážek, teplota kolem patnácti stupňů byla příjemná. S přibývajícím počtem žáků v jednotlivých ročnících jsme změnili rozdělení do kategorií, rozběhy pro dva ročníky jsou již jen na nižším stupni. Závody starších se tak stávají i prestižním kláním mezi paralelními třídami A a B. Ředitel závodu Bc. Martin Řehulka označil za vítěze tyto žáky: Daniel Plachký, Eliška Lhotská, Viktor Šnajdr /druhák s vynikajícím časem 6. 18/, Karin Malchárková, Filip Lhotský, Elen Malchárková, Dominik Kubala, Natálie Stiborská, Adam Mička /5. 35 !/, Karolína Dobrotková, Jan Černín, Martin Pavlík. Přemožitele po druhý rok nenašel Ondra Beníšek s nejlepším časem 5.07.

 

Říjen

 

VOLBY DO ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU považujeme na naší škole právem za svátek demokracie. Třída navrhuje několik vhodných kandidátů, o jejich dalším osudu však rozhodují všichni žáci třetí až deváté třídy. Představení a projev ke spolužákům v sále Kulturního domu je pro adepty prvním prubířským kamenem schopnosti zapůsobit na plénum jako osobnost, ve kterou mohou mít důvěru. Někteří zřejmě vsadili na to, zaujmout za každou cenu. To se občas podaří, naproti tomu srozumitelný, strukturovaný a zřetelně pronesený projev vcelku nenápadného žáka osmé třídy padal do užaslého ticha a vynesl jeden z nejvyšších počtů hlasů. Kteří žáci přesvědčili své volitele letos? Adrien Tanekou, Luděk Klein, Nikola Kosterová, Pavla Hrazdilová, Josef Vavrovič, Jakub Quis, Richard Volovský, Ondra Chodura, Ivana Štantejská, Mirka Pavlíčková, Monika Lischková, Michal Kostera, Martin Pavlík, Katka Uvírová, Martin Majnuš, Dominik Špilháček, Karolina Potepová.

 

V pátek 2. října pořádala školní družina tradiční podzimní akci – DRAKIÁDU. Ze školy vyrážela početná výprava 52 dětí. Na Větřáku se k nám přidali další rodiče i s mladšími sourozenci. V letošním roce nám vyšlo počasí a na draky sluníčko krásně svítilo. Tato atmosféra byla senzační, téměř všechny draky se podařilo dostat do vzduchu, takže si toto krásné odpoledne užili malí i velcí. Speciální odměnu získali draci domácí výroby. Už tradičně to byl výrobek tatínka Adriany Lhotské ze 3. třídy. Druhým oceněným byl Vojta Kadaňka5. třídy. Odměněny byly také děti, jejichž draci se ve vzduchu udrželi nejdéle a létali nejvýš.

 

V TURNAJI V KOŠÍKOVÉ v opavské sportovní hale. Naši kluci a také dvě děvčata vybojovali 1. místo na turnaji pátých tříd. Po vcelku hladkých vítězstvích ve skupině /Slavkov – Hradec 32 : 0/, se strhl nervy drásající souboj o prvenství, kdy v prodloužení zvítězilo naše družstvo 24 : 22 a ze sedmi zúčastněných si tak Vojta Kadaňka, Kuba Černý, Filip Lhotský, Šimon Rychlý, Dominik Lokoč, Terka Janků a Anička Rýžová převzali pohár za vítězství.

 

SETKÁNÍ VEDENÍ OBCE S DŮCHODCI pravidelně provázejí ti z opačného pólu stromu života – naši žáci. Početný sbor děvčat a chlapců na pódiu byl stále silněji podporován slavkovskými seniory, v závěrečném marši Okolo Hradce už obě skupiny splynuly ve spontánním chóru. Všeobecně známé lidovky byly kořeněny několika dechovými nástroji dětí, které navštěvují ZUŠ.

 

Vynikajících výsledků v PŘÍRODOVĚDNÉM KLOKANOVI dosáhli především žáci 9. A, přes hendikep způsobený otázkami, které jsou učivem až devátého ročníku, se do první desítky dostali také Veronika Lipková a Lukáš Soška z 8.A. Pořadí nejúspěšnějších: Martin Pavlík, Marek Tengler, Jan Stoklasa, Adam Vartecký, Iva Štantejská.

 

Náš dívčí fotbalový výběr se utkal v 1. kole fotbalového turnaje Coca-Cola Cup s dívčím výběrem ZŠ Stěbořice. Utkání se odehrálo na hlavním hřišti TJ Sokola Stěbořice. Po bojovném výkonu jsme podlehli týmu ze Stěbořic 4:1 (2:1), kdy naši branku vstřelila Nikola Chalupová. Naše děvčata odevzdala na hřišti maximum, vytvářila si pohledné kombinace a mnoho gólových příležitostí. Jako kolektiv jsme hráli na výbornou a náš výkon se rovnoměrně rozložil mezi 16 děvčat, která nás reprezentovala. Stěbořice měly tým postavený na jedné hráčce, která nám dala 3 branky, ta čtvrtá byl nešťastný vlastenec. Naše děvčata hrála ve složení: Marie Kořínková, Kristýna Uvírová, Denisa Jakschová, Lucie Špilháčková, Mirka Pavlíčková, Kateřina Vyhlídalová, Nikola Chalupová, Karolína Dobrotková, Dominika Elblová, Sabina Lukšíčková, Karolína Potepová, Lucie Černochová, Nikol Čechová, Míša Kupková, Klára Víchová, Žaneta Jedličková. Po zápase proběhl mezi oběma dívčími týmy rozstřel, který skončil plichtou.

                       

LONDÝN

Díky štědré ruce ministerstva školství a pevným nervům paní zástupkyně jsme měli možnost podívat se do patrně nejvýznamnějšího města Evropy – Londýna. Odměnou za dlouhou a únavnou cestu, která trvala více než jeden celý den a noc po souši i po moři, nám byly zážitky, které nám London City rozdával plnými hrstmi. Viděli jsme nejvyšší budovu současné Evropy ze skla a oceli a hned naproti přes Temži starobylý a vznešený Tower, v jehož útrobách jsou uloženy poklady nevyčíslitelné hodnoty. Jezdili jsme rychlolodí po Temži, zažili jsme chaos a stres nejstaršího metra na světě. Byli jsme uvnitř jedné z nejvýznamnějších katedrál – katedrále Svatého Pavla. Navštívili jsme víkendové sídlo královské rodiny ve Windsoru a zúčastnili se zpívané bohoslužby v tamní kapli (kdoví, zda jsme neseděli na stejných místech, kde v neděli sedává královna Alžběta). V národní galerii jsme prohlédli legendární obrazy světových mistrů – např. Slunečnici van Gogha. Slyšeli jsme sytý hlas Big Benu a cítili vůni fish and chips (ti hladovější z nás i ochutnali). Naše unavené nohy se několikrát prošly po husté trávě londýnských parků. Před Buckingham Palace jsme vnímali majestát a sílu bývalého světového impéria. A taky jsme navštívili několik světově proslulých museí, kde jsme se mohli obdivovat mnoha exponátům od kostry dinosaura až po voskovou figurínu Usiana Bolta.

A nesmím zapomenout na školu, ano čtete správně, školu, kde jsme ztratili ostych z mluvení cizí řečí. Bez hrozby špatných známek nám to šlo jaksi samo a po zásluze jsme vybojovali certifikáty. Lektoři oceňovali přístup našich dětí i jejich snahu vytěžit z hodin co nejvíce, která je výrazně odlišovala od žáků třeba z Ostravy, se kterými jsme sdíleli společné lekce.

Byly i organizační zádrhele a vůbec ne malé. Všechny cíle byly od sebe nepředpokládaně daleko, spoustu času zabraly přesuny, nejhorší byl ten na ubytovnu mokrou trávou a ve strašidelné tmě. Tady se projevil organizační talent našich učitelů, kteří si prosadili nasazení mikrobusu, vyřešili i další četné problémy související s faktem, že pro jedinou cestovku, která reagovala na výběrové řízení, byl studijní pobyt s přesně vymezenými parametry rovněž vstup do neznámých vod. Takže see you later, London!

 

TŘEŠŃOVÁ ALEJ

V říjnu to byl snad první krásný podzimní den. V sobotu 24. už na cestě ze Slavkova na Zlatníky čekala stovka vyhloubených jam zalitých bohatou porcí vody, vztyčeny byly i vázací kůly – pracovní četa OÚ pod vedením pana Světlíka nezahálela. První občané Slavkova i s dětmi se začali scházet ještě před devátou. U prvního „instruktážního“byli poučeni o umístění stromku, zavedení zavodňovací drenáže, upěchování zeminy. Postupně se pak brigádníci rozptýlili a bylo slyšet skřípání lopat a rýčů v na beton ztvrdlé zemině provázené radostným halasem, protože sázet stromky je práce nejen záslužná, ale i radostná. Zvláště jedná – li se o třešňovou alej, jež k silničce po desítky let neodmyslitelně patřila.

Ovocné aleje podél cest jsou typické pro Moravu, v Čechách dávají přednost dřevinám, jež nevyžadují náročnou údržbu. Bohužel český trend se postupně začíná prosazovat i v našem regionu. Tím více je třeba ocenit podporu OÚ ve Slavkově a všech, kteří ví, že k naplnění života patří kromě postavení domu a zplození syna také zasadit strom.

Mnozí účastníci přispěli i dary, ač se zdá, že finanční část pokryje rozhodující měrou příspěvek z nadace PARTNERSTVÍ. V mnoha položkách jsme ušetřili. Při objednávání obyčejně stačilo začít větou „znáte silnici Slavkov – Zlatníky …“ a pak už šlo všechno snadno.   Však je ještě kam s výsadbou pokračovat, navíc je třeba zalévat zalévat, zalévat. Jen tak máme naději, že alej zůstane místem povinných vycházek slavkovských a zlatnických dvojic na prvního máje a pro slavkovské žáky na konci června neoddiskutovatelným znamením, že prázdniny jsou prostě tu.

 

OSLAVY VZNIKU REPUBLIKY mají u nás dlouholetou tradici. Kvíz ze znalostí vlasti, regionu, a češtinářské části dal vyniknout žákům s velkým všeobecným přehledem.  Blýskli se Vendula Trojančíková, Luděk Klein, Matěj Jaroš, Martin Malchárek Veronika Lipková, Lukáš Rychlý, Ondra Chodura,  Marek Lipka, Tereza Rymanová, Jan Stoklasa. Vrcholem dopoledne je však vždy závod štafet. Za třídu „jde“ pětice vybraných, do kterých spolužáci vloží důvěru, že obří koláč ze školní jídelny bude jejich kořistí. Běh je vždy nesmírně vypjatý. Stovky hrdel dokážou vybláznit štafety k výkonu, který letos v několika případech znamenal pády s naštěstí ne tak vážnými poraněními, jak se v prvních chvílích zdálo. Už první rozběh znamenal plichtu /cílová fotografie chyběla/ prvňáků a druháků. Ve druhé zvítězili překvapivě nejmladší třeťáci, Jen půl sekundy stačilo 7. A, aby pokořila paralelní třídu. Pětice kantorů si to rozdala s nejstaršími, vzhledem ke kvalitě učitelského kvintetu se desetisekundový hendikep ukázal být nad síly druhé 9. B. Slavnostní shromáždění v sále Kulturního domu bylo úrazovou smrští poněkud poznamenáno, hymna na počest 97. narozenin, slovo ředitele školy k historii udatného českého národa i oceňování úspěšných žáků však proběhly důstojně a v dobré pohodě z očekávání pěti dnů podzimních prázdnin.

 

Velmi nadějných výsledků v DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDĚ dosáhla trojice nejlepších řešitelů. První  Veronka Lipková dosáhla 95% úspěšnosti a jen těsně za ní skončili Jan Stoklasa a teprve páťák Luděk Klein. Celkem 33 žáků si přišlo zasoutěžit na téma Lucemburkové na českém trůně, od narození toho nejslavnějšího – Karla IV. uplynulo letos 700 let.

 

Rekord sice nepadnul, ale měl namále. PODZIMNÍ SBĚR znamenal téměř 13 tun sebrané suroviny. Nový Žákovský parlament toto množství dokázal zvážit, uložit i vyplatit bez organizačních zádrhelů, jen občas dosahovala fronta až k bráně. Super sběrači jsou Víťa Zemek /506  kg/, Pavla Hrazdiová a Patrik Vilč, kolem dvě stě kilo donesli Kamila Matelová, Aneta Přibylová, Jakub Mellar, Domnik Borunský, Matěj Škrobánek, Jakub Quis a Zbyněk Škrobánek. Obálku s nejvyšší odměnou donesl pan ředitel do třetí třídy, tam byl průměr 100 kg na žáka. Další pořadí už bylo vyrovnanější: čtvrtá, druhá, 6. B, 7. A, první a pátá třída.

 

PRVNÍ LETOŠNÍ DISKOTÉKA proběhla před podzimními prázdninami za poměrně velkého zájmu žáků. Osvědčilo se začít mladšími dětmi, včetně zařazení soutěží, které postupně vystřídaly starší ročníky. Jediný zádrhel nastal na straně DJ, nakonec byli však všichni s hudbou spokojeni. Problémem už není sál po tanečním reji uklidit a upravit, oba dozírající pedagogové si práci organizátorů z řad členů Žákovského parlamentu pochvalovali. 

 

 

Listopad

 

30 žáků naší školy se zúčastnilo okresních závodů AŠSK v PLAVÁNÍ.  Městský krytý bazén v Opavě již v pravé poledne zaplnily davy dětí z mnoha opavských i mimo opavských škol. Byly vypsány tři kategorie pro chlapce a dívky. Družstvo tvořilo 6 plavců. 4. - 5. třída plavala  25 m, starší  pak všichni 50 m volný způsob. Všechny naše děti plavaly  - jak se říká - o život. Na stupních vítězů jsme se v konkurenci členů plaveckých oddílů nemohli ocitnout, ale obstáli jsme se ctí.

 

Výběr šestých sedmých tříd zabojoval v turnaji v HALOVÉ KOPANÉ a po dvou vítězstvích a jedné těsné a trochu smolné porážce od domácí ZŠ Otické pohlednou a kombinační hrou zaslouženě dostal mezi nejlepší týmy okresu.

 

Výročí 17.listopadu je už po řadu let spojeno s koncertním účinkováním některého ze školních sborů z celé České republiky. Na úvod připomenul ředitel školy událostí roku 1939 a 1989, vzhledem k vypjaté atmosféře po teroristických útocích v Paříži také zdůraznil, jak cenné by pro nás měly být pojmy jako je domov, národ a vlast. Naše hymna zazpívaná společně s pozvaným pěveckým tělesem jeho slova ještě podtrhla. Pak se rozezpívali děvčata a chlapci z rokycanského gymnázia v pásmu, které mapovalo vývoj hudby dvacátého století od jazzu po heavy metal a rap. Zvláště soudobé rytmy žáky strhly k aplaudovanému potlesku.

 

Vybraná družstva naší školy se zúčastnila tradičně silně obsazené soutěže v ZOO Ostrava. A byla to mise velmi úspěšná, neboť mezi téměř 150 týmy z celého Moravskoslezského kraje obsadili naši žáci horní patra konečného pořadí a družstvo ve složení Tereza Rymanová, Nikol Čechová, Iva Štantejská, Lucie Špilháčková a Dominika Elblová obsadilo úžasné 3. místo.

 

Především pro gymnázia je soutěž, která nese název NÁBOJ a obsahem jsou matematické a fyzikální úkoly. V Ostravě se sešlo celkem 35 družstev, podstatnou část tvořili žáci víceletých gymnázií a matematicky zaměřených škol. Náš čtyřčlenný, tentokrát ryze chlapecký tým, si však ve znalostech i dovednostech s nelehkými úkoly poradil jako druhý nejúspěšnější. Jan Stoklasa, Marek Tengler, Marek Lipka a Martin Pavlík pak zjistili, že v republice získali 15. místo, a protože se soutěžilo i na Slovensku potěšilo celkové umístění na 24. příčce z celkem 438 zúčastnivších se škol bývalé federace.

 

Druhé kolo MINIHÁZENÉ školních družin odehrál téměř nový tým s jedinou stálicí Vojtou Kadaňkou z 5. třídy. I s nováčky se nám vedlo dobře a obsadili jsme pěkné třetí místo. Paní vychovatelka ze Šrámkové zajistila ledovou odměnu, každý dostal za svůj výkon nanuk J. Tým: 5. třída – Vojta Kadaňka, Filip Lhotský, Vedna Trojančíková, Tereza Janků, Luďa Klein. 4. třída – Lukáš Plachký, Adam Bajgar, Kuba Kostera, Karin Malchárková, Monika Freyová.

 

VÍDEŇ

Díky ministerstvu školství a hlavně díky naší paní zástupkyni se někteří žáci mohli zúčastnit týdenního jazykového pobytu ve Vídni. Cestou jsme navštívili Mikulov, město s úžasnou historickou architekturou, kde na nás dýchlo kouzlo kraje vína a nádherných památek. A pak už nás přivítala samotná Vídeň. Jako první jsme museli navštívit Prater, nejstarší zábavní park v Evropě a jeden ze symbolů Rakouska. Dále jsme si nemohli nechat ujít zimní sídlo Habsburků – Hofburg, královskou Klenotnici, kde jsou mimochodem vystaveny i skvosty pocházející z Čech, neskutečně majestátní budovu Parlamentu a nádhernou Svatoštěpánskou katedrálu, kde právě probíhala bohoslužba. Co bychom ale byli za turisty, kdybychom nenavštívili nějaké vyhlášené vídeňské muzeum, naše volba padla na Kunsthistorisches museum a byli jsme nadšeni. Mohli jsme si zblízka prohlédnout egyptské sarkofágy, řecké i římské sochy, projít se modelem pyramidy a dokonce si i sáhnout na tyto němé svědky časů dávno zašlých. A jelikož jsme byli ve Vídni v čase téměř adventním, nemohli jsme nenavštívit proslulé vídeňské vánoční trhy plné nádherných vůní. A přidáme-li k tomu ještě vánoční osvětlení Radnice a vůbec celé Vídně, museli i ti otrlejší z nás uznat, že na ně doslova sáhlo kouzlo blížících se Vánoc. Samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít ani další symbol Vídně – Schonbrunn, letní sídlo rakouských císařů, kde svého času pobývala i krásná císařovna Sisi. A ti, co byli hodně zdatní, stihli i prohlídku ZOO, která se pyšní chovem vzácné pandy. Jiní zase neodolali a ochutnali vyhlášený vídeňský sachr dort. Radost jsme udělali i milovníkům nakupování, protože měli možnost utratit svá poslední eura v nákupním centru Primark.

Hlavní náplní našeho pobytu však nebylo „běhání po památkách“, ale návštěva jazykové školy Alpha Sprachtinstitut Austria, kde si naši žáci zdokonalovali své znalosti němčiny. Jejich píle byla nakonec oceněna určitě zaslouženými certifikáty.

Co se týče ubytování, byli jsme mile překvapeni útulnými, čistými a krásně vytápěnými pokoji. A určitě velkou poklonu zaslouží náš pan kuchař, který nás denně trpělivě čekal s velmi chutnou a hlavně teplou večeří. Cestu domů jsme si zpříjemnili návštěvou termálních lázní Laa an der Thaya, kde jsme zjistili, že koupat se koncem listopadu ve venkovním bazénu je naprosto úžasné.

A co říci závěrem? Snad jen, na brzkou shledanou, Vídeň!   

 

Koncem listopadu proběhl DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ pro děti od tří do šesti let s Machem a Šebestovou.  35 příchozích dětí pomáhalo Machovi a Šebestové zneškodnit bacily, ulovily mamuta, se sluchátkem procházely bludištěm a v kuchyňce si připravily ovocnou jednohubku. Pobyt ve škole dětem zpříjemnili oba večerníčkoví hrdinové veselou písničkou. Nemohla chybět ani zábava na počítači. Poděkování patří žákům z 9. B, 8. B a 5. třídy, kteří se změnili na Macha a Šebestovou a dokonce i na Jonatána: Anička Ryžová, Vendula Trojančíková, Veronika Žembová, Tereza Janků, Denisa Schneidrová,  Jana Jochimová Vojta Kadaňka.  Luděk Klein, Míša Kupková, Karolína Dobrotková, Lucka Černochová, Kateřina Vyhlídalová, Sára Sofková, Matěj Režnar, Martin Majnuš, Honza Stoklasa, Lukáš Rypl, Jakub Elbl, Anička Skřontová, Kateřina Janků, Karolína Romanovská, Mirka Pavlíčková. 

 

Poslední listopadovou sobotu se uskutečnilo ZPÍVÁNÍ U STROMEČKU v Lesance. Nejdříve jsme se odebrali do lesa nazdobit zvířátkům a ptáčátkům stromeček. Na větvích se ocitly samé dobroty: jablíčka, mrkev a další. Pak jsme vyráběli ozdoby podle vlastních nápadů a pověsili je na venkovní terasu, kterou budou zdobit celou zimu. V teple Lesanky a při výborném čaji doplněném  voňavou  čerstvě  pocukrovanou vánočkou si děti i dospělí vyráběli pod vedením paní Kupkové ozdoby na vánoční stromeček z drátků -nejčastěji ve tvaru srdíčka – navlékáním perliček. Den nato program ROZSVĚCENÍ OBECNÍHO VÁNOČNÍHO STROMKUzahájil pan starosta a pak tři desítky zpívajících a hrajících žáků školy rozezněly celý park tóny něžných i veselých vánočních a zimních písní.

 

KANTOŘI POD VYSOKOU SÍTÍ 2015

Již dvacátý pátý ročník VOLEJBALOVÉ KANTORSKÉ SOUTĚŽE uspořádal na školách opavského okresu, tedy i Hlučínska a pověřené obce Kravaře, odborový svaz pracovníků školství. Ve čtyřech základních skupinách se hrálo o účast ve finálové osmičce, kam se nakonec probojovaly základní školy Mařádkova, Boženy Němcové, Kylešovice, Ludgeřovice, Slavkov, TGM na Riegrově ulici, Otická a Englišova.  Hala při ZŠ Mařádkova pak byla v sobotu 28. listopadu svědkem snažení smíšených družstev o co nejlepší umístění. Vítězství si ve finále vybojovala ZŠ Kylešovice nad ZŠ Otická, která se po nějakém čase opět ocitla na výsluní, zatímco pro Kylešovice je to již třetí titul za sebou. Bronzovou příčku obsadili učitelé ZŠ TGM, se čtvrtým místem se letos musela spokojit ZŠ Englišova.  Pátou pozici získal tým  ze ZŠ Boženy Němcové, šestou pedagogové ze Slavkova, pro něž je to ale prvenství v neoficiální soutěži venkovských škol.  Pořadatelské ZŠ Mařádkova tentokrát hodně scházel klíčový hráč -ředitel školy, z druhé loňské pozice na ně letos zbylo sedmé místo před ZŠ Ludgeřovice. Radost z dobrého umístění i případná hořkost z nenaplněných ambicí byly rychle zapomenuty na slavnostním vyhlášení výsledků, které se za léta existence soutěže stalo významnou společenskou událostí opavských pedagogů. Lze jen věřit, že desítky let trvající krásná tradice volejbalových turnajů mezi školami bude dál pokračovat. Mladé týmy ze Stěbořic, Kylešovic, ZŠ Boženy Němcové, ZŠ Havlíčkova jsou příslibem pokračování setkávání kolektivů škol i pro další léta. Za naši školu se bojů pod vysokou sítí zúčastnili: František Hodný Sylva Chovancová, Dana Jarošová, Kateřina Zahlová, Tomáš Hodný a Martin Řehulka.

 

Prosinec

 

35 dětí ze ŠD se jako každoročně zúčastnilo Adventu na Střední zemědělské škole v Opavě. Shlédli jsme vystoupení mažoretek, a měli tak možnost vidět i děvčata ze Slavkova. Obdivovali jsme nepřeberné množství krásných vánočních výrobků, načerpali jsme spoustu nových nápadů. Děti si mohly vyrobit svíčku z včelího vosku, ozdobit si baňku a mnoho dalších věcí. Vzpomínky spíše starších vyvolaly "Retro Vánoce", octli jsme se u andělů a nezapomněli navštívit i "Peklo". Děti byly velmi hodné a ukázněné, radost si tak mohly udělat i drobným dárečkem zakoupeným v četných stáncích.  

 

Po několik dnů probíhal na škole turnaj v ŠACHU. V mladší kategorii si vítězství vybojoval Filip Lhotský před svým největším soupeřem Davidem Zahlem. Třetí místo obsadil Jonáš Montag, čtvrté Lukáš Čech, pátý skončil Adam Kostřiba a šestý teprve prvňáček Danek Plachký.  Ve starší kategorii ovládly turnaj dvě třídy  -  6. B a 9. B. Na okresní soutěži si naše kvarteto mladších vybojovalo třetí příčku, Adam Kostřiba z pátého místa musel nahradit onemocnivšího Davida Zahla.

Ve starší kategorii už je konkurence podstatně těžší. Naši školu reprezentovali Jan Stoklasa, Zbyněk Škrobánek, Dominik Špilháček a teprve šesťák Jirka Rypl. Šesté místo je odrazem současné úrovně šachu na naší škole i letos bude přes zimní období fungovat šachový kroužek, který vede pan Alois Zahel. 

 

Po roce jsme s nejlepšími jazykáři naší školy vyjeli do Šternberku, kde na místním gymnáziu proběhla KONVERZAČNÍ SOUTĚŽ v němčině a angličtině. Naší žáci vykonverzovali několik cenných umístění a prakticky všichni se probojovali až do semifinále. To je opravdu velký úspěch, protože soutěže se účastnili ti nejlepší žáci z krajů Olomouckého a Moravskoslezského.  A navíc, v kategorii Německý jazyk, Katka Uvírová obsadila 3. místo a David Podoba po roce opět sváděl vyrovnaný boj o medaili nejcennější.  I když to letos zase o fous nevyšlo, 2. místo je úžasné. Kromě dvěma výše zmíněným žákům je třeba poděkovat ještě Adamu Varteckému, Matěji Režnarovi a Anežce Skřontové za skvělou reprezentaci školy.

 

FLORBAL je v současné době nejoblíbenější sportovní aktivitou nejen žáků naší školy. Žákovský parlament je garantem turnaje mezi třídami, turnaje, který probíhal od října, na začátku prosince byly známy výsledky v chlapecké části. Obrovským kladem je respekt k organizátorům z řad členů ŽP, kteří po dlouhé týdny přicházeli do tělocvičny hodinu před vyučováním, aby zápasy rozhodovali. 

Mladší žáci: 1. 6. B, 2. 6. A, 3. pátá třída, 4. čtvrtá třída. Suverénně nejlepším střelcem se stal Dominik Kubala, který má také největší zásluhu na vítězství své třídy. Četné zářezy na hokejce si zapsali ještě Filip Šenk a Ondra Elznic.

Starší žáci hráli na dvě skupiny A – třídy a B třídy. V závěrečném finále byli lepší chlapci 9. A, druzí hoši z 8. A, v boji o třetí místo zvítězila 7. B nad 8. B, které se dva dny před zápasem zranil brankář. Absolutně nejlepším střelcem turnaje se stal Patrik Pavlíček s třiadvaceti zásahy, více než tři trefy zaznamenali Adama Lazecký, Michala Stanke, Martin Frey a Jakub Quis. 

Mladší dívky- skupina zahrnovala čtvrté až sedmé třídy, které se poskládaly do pořadí: První 7. A jen lepším skórem před 6. A, třetí páťačky a bramborovou medaili si odnesla děvčata ze čtvrté třídy. V počtu střelených gólů vynikli Elen Malchárková, Natalie Stiborská a Alžběta Skřontová.

Starší dívky do uzávěrky ještě nedohrály.

 

Turnaje basketbalových přípravek 2. tříd se zúčastnilo celkem šest družstev, tedy asi 60 dětí. Naše družstvo skončilo ve skupině na druhém místě a v boji o bronz porazilo ZŠ Vrchní.

 

Od Zumby ke koledám, tak by se ve zkratce dal nazvat podvečer nazvaný VÁNOČNÍ BESÍDKA, jenž je především přehlídkou činnosti zájmových útvarů školní družiny a klubu. Zejména hudební kroužky – kytarový, sboreček a velký školní sbor bezprostředně po podzimním vystoupení pro slavkovské seniory začíná s nácvikem na největší událost roku, která se dá srovnat s malou školní akademií. A totéž platí i pro naše taneční tělesa. Zmíněná zumba i břišní tance vyvolaly v publiku pochvalné výkřiky, „černobílé „vystoupení děvčat z Monteráčku pobavilo svou originalitou a nápaditostí. Blýsklo se i nejstarší oddělení mateřinky, paní učitelky si daly záležet na tom, aby jejich děti skutečně vypadaly, jako by právě přilétly z ledové planety. Krátká vtipná scénka líčila Můj první den ve škole, do třídy se zatoulal čert a zasáhnout musel pan ředitel, aby za katedru uvedl energickou paní učitelku Pravou. Závěr patřil písním, které provázely rodiče i prarodiče těch co stáli na pódiu i pod ním: se zimní tématikou, Vánoce přicházejí, nejznámější koledy až k závěrečnému chorálu Narodil se Kristus pán.

Sál byl zaplněn včetně míst na stání, nebyli to jen rodiče, kteří přišli povzbudit naše skvělé děti. Poděkování kromě vystupujícím platí i šikovným vychovatelkám, učitelkám a také všem těm rodičům, jež se dokážou přenést přes všechny neshody a svým dětem budují bezpečné a láskyplné prostředí. A to nejen na Vánoce.

 

Na konci roku se žáci 6. a 7. třídy zúčastnili turnaje VE FLORBALU (okrskové kolo) na ZŠ Otická. Skončili na prvním místě, když porazili kluky z Mařádkovy, Otické i Riegrovky a postoupili do okresního finále, které se uskutečnilo v lednu na ZŠ Otická. Zde ještě stačili remizovat s Engliškou, další zápasy po obětavém výkonu však prohráli. Sestava: Frey Martin, Marek David, Quis Jakub, Mička Adam, Pavlíček André, Kubala Dominik, Šenk Filip, Nádeníček Erik, Lenek Petr.
 

Do družiny přišel Ježíšek. Než jsme uslyšeli zvonění kouzelného zvonečku, zazpívali jsme si ve školní družině koledy, při kterých nás doprovázely svou hrou na hudební nástroje děti hudebního kroužku. Pak už jsme spěchali ke stromečku, kde na nás čekaly dárky. Našli jsme tam stolní, společenské a vědomostní hry, míče, pálky na stolní tenis, florbalové hokejky, hračky na písek, také panenku a kočárek a tři krásné koloběžky. 

      Děkujeme Ježíšku..

 

V Opavě. proběhlo slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců za uplynulý rok. V roce 2014/2015 se této soutěže zúčastnilo 42 základních škol. V této konkurenci jsme se svými výsledky probojovali na deváté místo v kategorii I. stupně. Tři vybraní sportovci Karin Malchárková, Honza Prejda, Venda Trojančíková, kteří měli velký podíl na tomto úspěchu, se představili plnému sálu a převzali si zasloužené ocenění.

 

Ve čtvrté třídě se děly před odchodem na vánoční prázdniny krásné a zajímavé věci. Všichni žáci školy dostali příležitost navštívit VÁNOČNÍ TRHY V PRAZE. Průvodce nás seznámil s hlavními památkami metropole a vyslechli jsme si o nich i důležité informace. Poslechli si koncert hudebníků flétnistů, kytaristů, harmonikáře, zpěváků a varhaníků. Pak jsme si mohli zakoupit upečené a voňavé perníčky, zkusili vyrobit svíčku ze včelích plástů, pustit po vodě skořápku z ořechů se svíčkou, odlít si olovo, rozkrájet jablíčko pro štěstí a zdraví, vybarvit si vánoční ozdůbky, okusit punč s jahodami či mandarinkami. Ceny byly na pražské poměry skutečně lidové, většinou za korunu. Bylo o báječné dopoledne.

 

Poslední školní pátek v roce 2015 se dvě družstva zúčastnila přírodopisné soutěže na Mendelově gymnáziu. Družstvo z 9. A tvořili Iva Štantejská, Tereza Rymanová a Martin Pavlík, družstvo z 9. B Anna Skřontová, Martin Majnuš a Jan Stoklasa.

Soutěž, jež zabrala celé dopoledne, byla rozdělena na tři okruhy, Chemie, Fyzika, Biologie. Každý z okruhů byl dále rozdělen na teoretickou a praktickou část. Vždy se našly naprosto jednoduché otázky a taky otázky docela záludné. V chemii jsme vyčíslovali rovnice, hádali chemické hádanky a v laboratořích jsme vytvořili chameleona, samozřejmě ne toho ze zoo, ale chemického. Ve fyzice jsme počítali nejrůznější úkoly zaměřené snad na všechny oblasti, co jsme se učili od 6. třídy. Zde žáci 9. B získali nejvíce bodů. V laboratořích jsme odpovídali na nelehké otázky z okruhů polovodičů, tepla a dalších. V biologii jsme poznávali živočichy a rostliny podle obrázku nebo popisu. Družstvo z 9. A se umístilo na 4. místě, což v konkurenci 18 družstev nebyl jednoduchý úkol. Všechny své soupeře však předčila trojice 9. B, jejíž radost po vyhlášení výsledků neznala mezí. 1. místo jak před domácími gymnazisty, tak před ostatními školami okresu udělalo perfektní reklamu naší škole a určitě ulehčilo cestu našim deváťákům na hostitelský ústav. V tomto duchu byl napsán i blahopřejný dopis ředitele MG, ve kterém ocenil úroveň výuky přírodovědných předmětů ve slavkovské škole. Stejně jako hlavní protagonisté se po oznámení výsledků radovaly z předvánočního dárku paní učitelky uvedených předmětů Hlásná, Konderlová a Neiserová, jakož i celý učitelský sbor.

 

Těsně před vánočními prázdninami jela do Opavy na Slezské gymnázium trojice našich nejlepších matematiků Marek Tengler, Jan Stoklasa a Marek Lipka. Tentokrát skončila na čtvrtém místě, lepší byli žáci z Mendlova gymnázia, ZŠ Otické a Hradce nad Moravicí.

 

Nejčastější výhrada žáků v hodnocení naší školy zněla „nejsou zde ředitelská volna“. 22. 12. 2015 se děti konečně dočkaly. Práce na rozvodu tepla a oprava obložení tělocvičny zkrátily školní vyučování o jeden den. A tak třídní besídky proběhly na vyšším stupni už v pátek, v pondělí navštívil celý vyšší stupeň filmové představení. Žáci první až páté třídy přivítali úplně poslední školní den roku společným zpěvem vánočních písní v prostoru přístavby a pak se odebrali do tříd, kde si se spolužáky rozdělili dárečky.

 

Leden

OLYMPIÁDY JAZYKA ČESKÉHO se zúčastnilo celkem 28 žáků osmých a devátých tříd, kteří měli podle školních výsledků nejlepší předpoklady uspět. I z těch však mnozí „vyhořeli“, obtížná byla jak mluvnická tak i stylistická část. Nejlepšího výsledku dosáhla Anna Skřontová z 9. B, za ní skončila dvojice z 9. A Marek Lipka a Anežka Světlíková. Mezi nejúspěšnější řešitele se dále zařadili Iva Štantejská, Nikola Čechová, Martin Pavlík, Veronika Lipková /nejlepší zástupkyně osmých tříd/, Jan Stoklasa a Žaneta Jedličková.

 

OLYMPIÁDA JAZYKA ANGLICKÉHO A NĚMECKÉHO proběhla za účasti hosta, v porotě zasedla dlouholetá učitelka a lektorka angličtiny Veronika Miková. Z jejího pohledu měla soutěž výbornou úroveň zejména v konverzační části, ocenila chuť a absenci ostychu volně mluvit na dané téma. První místo v kategorii osmých a devátých tříd patří Anně Skřontové, druhé Žanetě Jedličkové, obě 9. B, a třetí Michalu Houdkovi z osmé třídy. Sedm odvážlivců se odhodlalo vyzkoušet znalosti také v jazyce našich západních sousedů. Přímo do krajského kola postoupili dva žáci, kteří měli možnost žít určitou dobu v Německu, David Podoba a Katka Uvírová.

 

Školní družina se zúčastnila PLAVECKÝCH ZÁVODŮ v městském bazéně v Opavě. Atmosféra byla výborná a všichni jsme si závody moc užili. Myslím si, že naše výkony byly velmi dobré a ve velké konkurenci jsme se neztratili. Nejlepšího výsledku dosáhl Danek Kubát ze 3. třídy, který se umísil na úžasném třetím místě. Dále naši školu reprezentovali třeťák Dominik Šenk,  Jonáš Montág a Adam Kostřiba ze 4. třídy a za „páťáky“ to byl Vojta Kadaňka, Venda Trojančíková a Terka Janků.

 

Vítěz školního kola v MATEMATICKÉ OLYMPIÁDĚ Jan Stoklasa zazářil v okresním měřítku. Svou práci odevzdal v polovině určeného času jako první a dosáhl nejvyššího možného bodového zisku ještě společně s dalšími pěti účastníky. O tom, kdo je skutečně nejlepší rozhodne krajské kolo v březnu.

 

ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA  - utkání nejlepších ve školní kole této silně obsazené soutěže  se uskutečňuje ve třech kategoriích. V té nejstarší zvítězil od úspěchu k úspěchu jdoucí Jan Stoklasa, s jednobodovým odstupem před Annou Skřontovou a Markem Tenglerem. Sedmou třídu ovládla děvčata v pořadí Alžběta Skřontová, Karolína Kunzová, Adéla Kubátová a Lucie Kordulová.  No a pro změnu v šestých třídách dominovali na prvních šesti místech hoši v pořadí Štěpán Rychlý, Jan Bittner, Samuel Svoboda a Matěj Jaroš. V okresním měřítku jsme na medaile dosáhli v kategorii nejstarších – Alžběta Skřontová obsadila třetí místo.

 

OLYMPIÁDĚ NĚMECKÉHO JAZYKA se Marek Lipka umístil ve školním kole na třetím místě. Byl to však on, jenž sebral odvahu předvést své znalosti v okresním kole, kde dosáhnul na pátou příčku z osmnácti zúčastněných škol. Tím více mrzí vyučující němčiny absence nejlepších, kteří odvahu reprezentovat školu nenašli. Německý jazyk se na rozdíl od angličtiny u nás i na většině dalších škol vyučuje až od sedmé třídy, úroveň zde nemůže konkurovat prvnímu cizímu jazyku. Je škoda, že jsme přišli o příležitost znovu v okresním kole stanout na nejvyšších stupních, naše ocenění však patří Markovi.

 

Žákovský parlament uspořádal pro první až pátou třídu MAŠKARNÍ KARNEVAL. Pro děti si  připravil zábavné a vtipné soutěže - například "Kuba řekl" nebo tanec s balónky. Nechyběly ani veselé, rytmické písničky, na které si děti mohly zatancovat v nejrůznějších, nápaditých maskách. Viděli jsme vodníky, princezny, spidermany, čarodějnice, berušky, kočičky i rytíře. 

Pořadatelé vybrali také tři nejhezčí masky, které byly oceněny drobnou sladkou odměnou. Na třetím místě se umístila princezna Zubejda v podání Elišky Musilové, druhé místo obsadilo kuřátko v podání Danka Plachkého a první místo zaslouženě obsadil Jirka Duroň, který přišel v masce Spongeboba. Jako nejlepší tanečník byl vyhlášen prvňáček Filíp Benešl z 1. třídy. Žákovskému parlamentu děkujeme za vynaloženou práci s přípravami a již nyní se těšíme  na příští maškarní karneval. 

Po karnevalu následovala DISKOTÉKA pro starší žáky, hudba zaujala, žáci dodržovali jednu z podmínek účasti, že na diskotéku se nechodí sedět, ale tancovat. Dozírající učitelé si znovu mohli pochvalovat organizační zvládnutí této náročné akce prakticky bez zásahu dospělých.

 

ZÁPIS do první třídy probíhal podle scénáře, jenž se nám již léta osvědčuje. Předškoláci ve dvou příchozích skupinách jsou rozděleni ke stolečkům, kde s nimi pracují učitelky nižšího stupně, aby zhodnotily připravenost pro vstup do základního vzdělání. Stávající prvňáčci předvedli ukázku čtení, nervozita u většiny dětí se vytratila, když je do tanečního reje na písničku Macha a Šebestové vtáhla děvčata tanečního kroužku. Rodiče jsou ve školní jídelně seznámeni s programem naší Školy podporující zdraví a s nároky na žáka první třídy zejména v oblasti připravenosti sociální a zvládnutí základních návyků chování.  Příznivou zprávou pro rodiče budoucích školáků je, že přes tradičně vyšší počet předškoláků uvítá do první třídy třídní učitelka Mgr. Dana Jarošová 1. září 2016 pravděpodobně 24 prvňáčků.

 

 

Únor

Ředitelství školy využilo finančně výhodné nabídky pro představení anglického souboru BEAR THEATRE přímo v našem Kulturním domě. Obavy učitelů, zda se děti, zvláště nejmladší šesťáci, neztratí po prvních minutách vystoupení, byly rychle rozptýleny. Výprava mimozemšťanů zaujala, potíže nedělala ani americká angličtina hlavního protagonisty.  Živě reagovali právě ti mladší, kteří téměř jednotně hodnotili

předvedených sedmdesát minut jedničkou, osmáci a hlavně devítky byli už v nadšení poněkud zdrženlivější, trojku však neudělil nikdo. Třikrát rozmýšlíme, co z četných nabídek různých vystoupení akceptovat, tentokrát to byl zásah do černého. Zvláště když konečná cena byla jen zhruba na polovině toho, co bychom zaplatili za cestu do Opavy.

 

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE se pro žáky první třídy letos uskutečnilo v obecní knihovně. Poněvadž si jen málokteří rodiče nechali ujít tuto příležitost, bylo nám tu trochu těsno. Nejdříve musely všechny děti předvést, že už znají všechna písmenka a dokážou z nich utvořit slova i věty. Navíc bylo třeba odhalit pohádku, ze které byl čtený úryvek. Následoval slib, ve kterém se děti zavázaly chovat se ke knize s úctou a nezradit ji jako svého nejlepšího kamaráda. A poté je ředitel školy třemi poklepy na pravé rameno /knihou, nikoliv mečem/ slavnostně uvedl do cechu čtenářského. Od školy dostali prvňáčci hezkou knížku s připomenutím dalšího významného data v jejich životě a také svůj první čtenářský průkaz.     

 

Ve stylu třicátých let se nesl tradiční PLES SRPŠ při Základní škole ve Slavkově. Pánové a zvláště dámy inspirováni hvězdami prvorepublikového filmu trávili večer ve společnosti, která by směle mohla být komparsem pro historický film s Lídou Baarovou.  Náročné a podle nového předsedy výboru trochu riskantní téma se překvapivě chytlo. Sálem se míhaly odvážné róby, nezbytné čelenky s pavími péry, důstojné pánské klobouky. Ke skandovanému potlesku přimělo vystoupení sportovně tanečního Monteráčku, které uvedlo sál Kulturního domu do správné plesové nálady.  Změna byla znát i v chování párů na parketu, při vynikajícím občerstvení, zábavě u stolu i baru.  O bohatou tombolu se postarali štědří sponzoři a rodiče slavkovských žáků,

 

V úterý 9.2. se uskutečnila RECITAČNÍ SOUTĚŽ 1. - 5. třídy. Básničky recitovalo 39 dětí. V první kategorii soutěžili prvňáci a porota udělila 1. místo Markovi Kubalovi a tři ocenění. Žanetce Berkové, Magdaleně Majwaldové a Dankovi Plachkému.

Ve druhé kategorii soutěžili druhách a třeťáci. Z velkého počtu recitujících porota vybrala na třetí místo Anetu Přibylovou ze druhé třídy, druhé místo obsadil Jirka Duroň  a první místo si vybojovala Bětka Kadaňková, oba ze třetí třídy a budou školu  reprezentovat po prázdninách v okrskovém kole v Opavě.

Třetí kategorie čtvrté a páté třídy byla také hojně obsazena. Porota měla těžkou úlohu rozhodování, proto udělila více míst. Na prvním místě se umístili čtyři žáci. Terezka Králová a Deniska Schneidrová z páté třídy a Ondra Malchárek s Karin Malchárkovou ze čtvrté třídy. Ondra i Karin postoupili do okrskového kola v Opavě. Druhé místo porota udělila Aničce Ryžové a Vendule Trojančíkové z páté třídy. Třetí místo porota neudělila. Umístěným dětem gratulujeme a postupujícím přejeme hodně úspěchu při reprezentaci školy.

Všem recitátorům děkujeme za snahu a příjemné odpoledne, které jsme spolu strávili. Poděkování patří také dětem ze školní družiny, které vytvořily velmi pěknou atmosféru, a pozorně si vyslechly každého recitujícího.

 

Tradiční okresní PĚVECKÁ SOUTĚŽ ŠKOLNÍCH DRUŽIN se uskutečnila na ZŠ Ilji Hurníka, která je specializována na hudební výchovu a zpěv. Naše děti nacvičily s p. uč. Hymlárovou a Malčekovou písně Kapr a Takový je život aneb potkal potkan potkana.V porotě zasedala mimo jiné jedna z nejlepších dirigentek pěveckých sborů z Opavska – paní Iva Kleinová. Porota nás ve velké konkurenci /celkem 16 soutěžících družinových skupin/ ocenila v obou kategoriích tím nejvyšším zlatým pásmem, této cti se dostalo pouze naší ŠD!! Předvedli a zazpívali jsme písničky s takovou chutí a elánem, že všichni koukali a záviděli. A kdo takto oslovil? Jirka Duroň, Terezka Mikolajková, Bára Slavíková, Bára Pavelková, Bětka Kadaňková, ve starší kategorii pak Monika Freyová, Terezka Janků, Vojta Kadaňka, Anička Rýžová, Venda Trojančíková. Na keyboard doprovázela Mirka Pavlíčková, vše zdokumentovala Katka Janků, obě z 9. B.

 

Slovo průmysl a průmyslový závod bylo pro čtvrťáky cizí, nerozuměli mu. Proto jim paní učitelka zajistila EXKURZI V PEKÁRNĚ KNAPPE. Hned ve vchodu je přivítal sám pan majitel a zavedl je do místnosti, kde jsou vystaveny potřeby pekařů z minulosti. Dětem se naskytl úžasný pohled prosklenou zdí na celý provoz pekárny.  Přestože tam dopoledne moc zaměstnanců nebylo, viděly děti obrovské pece, nespočetné množství regálů s ošatkami na chleby, velké díže na těsta a další zařízení, u kterých se dalo jen odhadovat, k čemu jsou.  Pak už všichni usedli do učebny a poslouchali, jak a z čeho se vyrábí pečivo. Po přednášce a dotazech všichni dostali bílý plášť a čepici a vydali se do provozu. Prohlédli si sklady, chladírnu, výrobnu pečiva, náplní, koblížků i cukrárnu, kde mohli si ochutnat čokoládové vločky. Bedlivě sledovali pekařky při výrobě koláčů, sázení chleba do pece a mlsně se olizovali při vytahování čerstvě upečeného a voňavého pečiva z trouby. Při odchodu dostaly děti koblížek a džus. Byl to pro všechny nezapomenutelný zážitek.

Spaní ve škole

 

SPANÍ VE ŠKOLE čtvrťáků bylo tentokrát spojeno s pokusy a objevy. V přírodovědě se zabývají neživou přírodou a zkoumali tedy hlavně vlastnosti vody, vzduchu a magnetickou sílu. Rozdělili se do trojic a každá trojice připravovala jiný pokus, který potom předvedla ostatním dětem. Překvapivě se podařilo úspěšně předvést všechny, i ty nejobtížnější, pokusy. Například že kovová kancelářská sponka plave na vodní hladině, pětikoruna sama poskakuje na skleněné lahvi a drátek položený na led se po chvíli objeví uprostřed ledu. Děti zvládly své objevy ostatním popsat a odůvodnit.  Odměnili se večeří, pizzou z místní restaurace Napoleon. Pak už relaxovali při hrách, čtení ve spacáku a krásné pohádce Paddington.

 

Některé třídy, které se stačily včas přihlásit, se vydaly do Domu umění v Opavě na program MAGIČTÍ LUCEMBURKOVÉ. Děti hned ve vchodu dostaly pracovní list, tužku a polštář. Usedly do kruhu kolem ručně kresleného rodokmenu Lucemburků, ve kterém chyběly některé z postav. Paní průvodkyně, skvělá vypravěčka, je uvedla do tématu a společně s příběhem ke každé z postav rodokmen doplnili. Žáci prokázali své znalosti z prezentací krajů ČR z vlastivědy, zapojili se velmi aktivně. Prohlédli si repliku svatováclavské i říšské koruny, zasoutěžili si v sázení diamantů do korun z papíru. Nakonec se vydali k rukopisům z proslulé knihovny Václava IV. a k sochám českých králů. Poutavé vyprávění paní průvodkyně se dětem vrylo do paměti a hodnotili je za velmi poučné a zajímavé. Odměnou jim byla papírová koruna, kterou si sami ozdobili diamanty a pyšně si ji nasadili, když pak šli ve škole na oběd.

 

Krásného zakončení své učitelské kariéry se dočkala paní učitelka Neiserová. Do CHEMICKÉ OLYMPIÁDY vyslala dva vítěze školního kola, žáky deváté třídy, kteří si v náročném období přípravy na přijímačky vzali ještě jedno nelehké sousto. Chemie je věda náročná na znalosti i dovednosti v laboratoři. Lépe než naše dvojice se v rámci okresu s úkoly vyrovnali pouze dva žáci z Hlučína, všem ostatním dali Jan Stoklasa a Anička Skřontová vědět o úrovni výuky tohoto předmětu ve Slavkově. Cesta na krajské kolo byla skutečně dobrodružná. První den výluky na trati Krnov Opava znamenal hodinové zpoždění rychlíku, osobáček dojel do Svinova jen dvacet minut před zahájením olympiády. Následoval úprk trojice Jan /16/, Anička /15/ a Mgr. Neiserová /72/ vzhůru na tramvaj. Honza jako předběžec snažící se zdržet i vlastním tělem vůz, Anička povzbuzující svou učitelku. Na místo dorazili jako poslední, ale s pořadím řádně zamíchali. Honza obsadil nádherné šesté místo z 24 nejlepších chemiků kraje, před Annou skončila pouze jediná dívka. /V tomto oboru se děvčata moc neprosazují./  Z přibližně deseti tisíc žáků příslušných ročníků kraje je to  pozoruhodný úspěch.

 

Březen

Setkání nejstarších obyvatel naší obce s žáky naší školy proběhlo v SENIORCENTRU ve Slavkově 8. BŘEZNA. Děti na vesnici mají obyčejně k dědečkům i babičkám blíže, často sdílí rodinné domky, přesto je takové setkání vzdálených generací prospěšné nejen seniorům, pro něž jsme připravili hudební program, ale také pro naše žáky.

 

V březnu byly na naší škole realizovány vstupy o POSELSTVÍ KŘESŤANSKÝCH VELIKONOC. Děti do třetí třídy se metodou vyprávění s interaktivními prvky seznámily s dějem biblického příběhu, na příkladu vycházejícího a zapadajícího slunce pak i se samotným poselstvím Velikonoc.  Překvapily svou otevřeností, bezprostředností a tvořivostí. V příjemné atmosféře nám tak na jarní louce vykvétaly květiny, ožívala zvířata, včetně draků a dinosaurů (typických jarních mláďat).

Pro cílovou skupinu čtvrtých, pátých a šestých tříd byla připravena powerpointová prezentace, v níž se žáci seznamovali s reáliemi velikonočního příběhu, naučili se rozlišovat historické skutečnosti od skutečností, které vyjadřují křesťanské poselství Velikonoc a lidové tradice. Žáci sršeli množstvím dotazů, vysvětlení i vlastních znalostí.

V případě sedmých až devátých tříd si žáci uvědomili vlastní životní situace, ve kterých se setkávají s násilím a bezmocí, a spojili si je s podstatou Velikonoc. V diskuzi však zejména nejstarší žáci udržovali rezervovaný odstup, o příjemné překvapení se postarali sedmáci (konkrétně 7. B), kteří si hloubkou pojetí tématu a svými zvnitřnělými morálními hodnotami nijak nezadali se staršími ročníky. Myslím si, že znalosti o křesťanství patří ke všeobecnému vzdělání a kulturnímu rozhledu a právě v nynější době jsou velmi aktuální, neboť Evropa vyrostla na křesťanských základech.

 

Nejlepší němčináři z okresů se sjeli na krajském kole OLYMPIÁDY NĚMECKÉHO JAZYKA. Naši školu reprezentovala vítězka školního kola Katka Uvírová a pověstné palce ji její spolužáci drželi tak, že v této soutěži obsadila fantastické druhé místo. Radost tím udělala zejména své vyučující Mgr. Štěpánové – Kotalové, své třídě 9. A i celému učitelskému sboru.

 

Do OLYMPIÁDY ČEŠTIY posílají své zástupce v jediné kategorii snad všechny školy okresu. Jestliže ve školním kole byla úspěšnější Anna Skřontová, v okresním klání se na čtvrté místo, tedy těsně pod medailové pozice, zapsal Marek Lipka. Po sérii

 

SLAVKOVSKÝ SKŘIVÁNEK  je vlastně základním kolem okresního Opavského skřivánka – přehlídky lidových písní v podání zpěváčků ze základních škol. Tradičně hojná účast, skvělá atmosféra, výkony od těch vyvolávající úsměv až po odvážná vystoupení, to charakterizuje naše školní kolo. Ocenění získali prvňáčci David Trojančík a Magda Maiwaldová, v kategorii druháků a třetáků vyhrál Jirka Duroň před Terezou Mikolajkovou a Klárou Ryžovou, ve čtvrté a páté třídě se třetí místo rozdělilo mezi Elen Bořeckou, Terezii Zahlovou, Vendulu Trojančíkovou a Terezu Janků, druhá skončila Karin Malchárková a zvítězila Tereza Anna Králová. V dubnu vyjely naše děti v doprovodu svých rodičů do okresní soutěže, pořádané každoročně SVČ Opava. Připravovaly se pečlivě individuálně několikrát týdně. Zpívali všichni moc krásně. A jak dopadlo celkové umístění? V obrovské konkurenci – až 32 zpěváků v každé kategorii – jsme postoupili ve třech kategoriích ze čtyř!, kdy ostatní přítomní  - a to i porotci  - se vyjadřují o Slavkovské škole jako o „líhni“ zpěváčků“. Po sobotní veřejné zkoušce s cimbálovkou následoval slavnostní koncert v prostorách Loutkového divadla. Koncertovali: Jirka Duroň, Elen Malchárková, Tereza Anna Králová.

 

Jaro přišlo do základní školy již týden před svátky, kdy základní i mateřská škola uspořádala VELIKONOČNÍ VÝSTAVU. Kuřátka, vajíčka, králíčci, kvetoucí větve zaplnili třídy, volná prostranství i chodby přístavby. Od sobotního rána do nedělního podvečera se z vystavené krásy radovaly stovky návštěvníků ze Slavkova i širokého okolí. Kromě kochání se výsledky šikovných rukou žáků a pedagogů mohly děti procházet stanovišti Zajíčkovy cesty. Zde se pokoušely profoukat slalomem kuřátek, nakrmit ovečku florbalovým míčkem, trefit velikonoční vejce a poskládaly tangram – něco jako puzzle. Plno bylo také u ohrádky se sotva vylíhlými kuřátky a králíčky. A než si rodiče nebo doprovázející děda s babičkou vypili kávu, vyzdobily si velikonoční vajíčko, které se bude hodit na velikonoční pondělí, vyrobily mydélko z voňavých esencí, smontovaly čápa a nazdobily perníček.

 Škoda jen, že tisícovka proslulých koláčů ze školní jídelny byla vyprodána již sobotu v poledne, naštěstí zásoby cukrovinek a dortíků z kuchyně našich učitelek obstaraly dokonalé občerstvení.

            Poprvé jsme výstavu uskutečnili v prostorách školy a návštěvníci, kteří byli po léta zvyklí přicházet do Kulturního domu, nápad ocenili.  Celá budova nádherně ožila, v neděli odpoledne navíc i vystoupením pěveckého sboru. Za zvládnutí akce, která tradičně patří k jedné z největších událostí společenského života ve Slavkově, patří hluboké vyseknutí poklony celému kolektivu školy a školky včetně správních zaměstnanců, všem spolupracovníkům zejména paní Barčové za estetické ztvárnění projektu. Rádi tlumočíme poděkování od nadšených návštěvníků za hezký jarní zážitek a inspiraci k oslavě svátků. Bylo jich přes tisícovku, škoda, že příležitost ocenit um svých dětí v menší míře nevyužili rodiče ze spádových obcí, i oni by byli překvapeni, co všechno dokážou.

 

DEN UČITELŮ slavíme společně s našimi žáky narození pedagoga a filosofa J. A. Komenského. Máme na škole pěknou tradici, tento den se za katedru postaví žáci a po předběžné přípravě s vyučujícím vedou hodinu oni. V mnoha případech využili interaktivních tabulí, nechyběly filmy k dané problematice, soutěže, kvízy, písemky i didaktické hry.

Odpoledne se stává pravidelně sál Kulturního domu ve Slavkově místem, kde se scházíme s kolegy z Dolních Životic, našimi důchodci a dalšími hosty. Více než hodinový program složený z vystoupení žáků tentokrát obohatilo autentické vyprávění o škole z dob tak, jak ji znala generace z první poloviny dvacátého století. Po projevu vedení škol a hostů přišla chvíle nejslavnostnější: Ocenění osobnosti. Učitelkami roku se staly Mgr. Šárka Neiserová a Mgr. Eva Starečková.

 

            Mgr. Šárka Neiserová nastoupila na naši školu v září 2008. Předtím pracovala dlouhá léta na Základní škole Englišova ve funkci ředitelky školy. U nás na dlouhých osm let vyřešila problém, tížící většinu škol – nedostatek kvalifikovaných chemikářů. Chemie bývá velmi často na středních školách kritickým předmětem, pokud si z něj žáci ze základky neodnesou pevné a kvalitní základy. Nevzpomínám si na absolventa, který by při návštěvě školy jmenoval chemii jako nezvládnutý předmět, se kterým neúspěšně zápasí. Naopak, na tuto otázku zní již po osm let spontánní odpověď – bez problémů. Energie, jež paní učitelka Neiserová svému oboru věnovala je obdivuhodná. Jednak vzhledem k malému počtu týdenních hodin, jednak ve spojení s věkem, který lze nazvat úctyhodným.  Toto slovo je na místě, paní učitelka si pro svůj zodpovědný přístup skutečně u žáků i svých kolegů za léta strávená na Základní škole Slavkov úctu vysloužila.

 

            Přínos Mgr. Evy Starečkové pro naši školu je natolik zásadní, že bychom si bez něho její fungování jen stěží dokázali představit. Především je výbornou učitelkou, která umí motivovat, vysvětlit, naučit. Její hodiny jsou vysoce hodnoceny, dokáže zaměstnat všechny žáky i tam, kde předpoklady k osvojení učiva jsou výrazně rozdílné. Z anket oblíbenosti předmětů je zřejmé, jak velkou část dětí matematika baví. V loňské deváté třídě přidělily kladné body tomuto předmětu tři čtvrtiny dětí deváté třídy.  Je zřejmé, že se nemůže jednat jen o samotný předmět, Jde také o přístup k žákům, metody, které jsou v souladu s cíli, které si klade naše škola, spravedlnost, přiměřenou náročnost. Odměnou jsou pak výsledky v tom nejsledovanějším výstupu – přijetí na střední stupeň vzdělání na základě perfektně zvládnutých přijímacích zkoušek. Při této příležitosti je nezbytné vzpomenout i   umístění v soutěžích, kde naši žáci dosahují zcela mimořádných výsledků. Jsme si vědomi množství práce s tím související. Paní učitelka zaujímá klíčovou funkci výchovné poradkyně. Zmocňuje se jí v celém kontextu, od problematiky přijímacího řízení až po spolupráci s třídními učiteli a společné řešení výchovných problémů. Je to právě důslednost a rychlá reakce, které nedovolí přerůst ve skutečně závažné excesy.  Ve svém jednání a konání je pro žáky vzorem, děti o ní mluví s úctou a respektem. Ceníme si podílu na organizačním a technickém zabezpečení školních akcí, bez její pomoci bychom jen stěží dokázali být tak úspěšní v projektech a výzvách MŠMT, kde zvládá obsáhlou administrativní stránku. 

 

O co nejlepší výsledky se jeli na ZŠ Šrámkova poprat naši závodníci ve SPORTOVNÍ GYMNASTICE. Konkurence v kategorii chlapců byla překvapivě velká, naši hoši však zaznamenali výsledky, které je ve dvou kategoriích ze tří posunuli na senzační druhá místa v hodnocení družstev. V absolutním pořadí všech závodníků se Jan Vitásek dostal na bronzový stupínek, Michal Houdek a Martin Frey dostali bramborovou medaili, Jirka Rypl byl pátý, úspěch zaznamenal i Luděk Klein soutěžící za starší kategorii, Jan Čermín i Jan Houdek. Druhý den soutěžila děvčata, řada jejich soupeřek jsou členkami sportovních oddílů, čtvrté a páté místo družstev je proto pěkný výsledek. Nejvíce k němu dopomohly Lucka Černochová, Tereza Janků a Tereza Malčeková. Za trpělivost i chuť poprat se s náročnou disciplínou si pochvalu zaslouží všichni členové kroužku, který vedou Mgr. Michaela  Holešová a Bc, Martin Řehulka.

 

Otázka kdo vyhraje FYZIKÁLNÍ OLYMPIÁDU ve školním kole, byla jasná předem. Soutěž však byla překvapivě vyrovnaná, druhé místo obsadil Marek Lipka, ale i další výsledky svědčily o skvělé úrovni soutěžících. Příležitost porovnat ji s ostatními školami okresu byla dána v mezi školním klání na ZŠ Otická.  Jan Stoklasa vybojoval skvělé druhé místo, Marek Lipka se svými znalostmi zařadil hned na bronzový stupínek. Kdybychom mohli vyslat ještě jednoho soutěžícího, věříme, že by byl čtvrtý.

 

Že v našich žácích bijí soucitná srdíčka, dokázal výsledek sbírky DĚTI DĚTEM. Celkem 2 830 Kč bylo vybráno, jako upomínku obdrželi dárci drobný předmět /náramek, magnetku, klíčenku/. Je to bezmála desetikoruna na žáka. Žákovský parlament přišel ještě s jednou sbírkou, na postiženého Matyáška a jeho pojišťovnami nehrazená cvičení. Shromažďujeme víčka od PET lahví. Jeden hezký zážitek – poté co přibližně druhačka vysypala obsah sáčku, něžně pohladila fotku dnes už pětiletého hocha umístěnou nad kontejnerem.

 

KYBERŠIKANA je poměrně složitý problém, po delší době jsme zaznamenali útok na osobnost žáka školy také u nás. Sedmák nahrál prostřednictvím svého spolužáka urážlivý vzkaz namířený proti spolužačce. Ten pak byl rozšířen dalším žákům třídy a tím bylo umožněno jeho nekontrolované šíření. Nejhorším důsledkem tohoto způsobu ubližování je nemožnost postiženého se bránit. Z tohoto důvodu byl incident velmi pozorně vyšetřen. Zjistilo se, že postižená se dopouštěla záměrných provokací, které byly do velké míry příčinou reakce hlavního obviněného. Sešla se mimořádná pedagogická rada, ještě předtím jsme zjistili stanovisko Žákovského parlamentu a především všech tří protagonistů. Výsledkem bylo udělení druhého stupně z chování na konci školního roku a dvě důtky ředitele školy – s tímto verdiktem se ztotožnili i potrestaní.

            Ještě důležitějším momentem je podrobné seznámení s problematikou všechny žáky školy. Pokud se jev týká našich žáků, bude vždy školou šetřen a uděláme všechno pro to, abychom děti od podobného vyřizování účtů odradili.

 

KLOKAN je mezinárodní matematická soutěž, která zaujme všechny, kdo vládnou logickým myšlením. Soutěží se ve čtyřech kategoriích, nejlepších výsledků dosáhli: CVRČEK: A. Humpolec, J. Bradáčová, T. Mikolajková. KLOKÁNEK: L. Čech, A. Tanekou, D. Zahel, T. Tomášková, M. Škrobánek, D. Schneidrová, J. Hoňková. BENJAMIN: M. Marek, M. Jaroš, Š. Rychlý, J. Rypl, O. Zahel, A. Skřontová, D. Světlíková, J. Kramolišová, M. Malchárek, J. Vitásek. KADET: L. Sukeník, V. Lipková, M. Kořínková, M. Jakeš, M. Tengler, N. Čechová, D. Špilháček. V rámci našeho okresu, kde se v každé kategorii na dálku utkala  asi tisícovka soutěžících, vynikli Jan Stoklasa, který společně s dalšími dvěma chlapci dosáhnul absolutního počtu bodů /120/ a tedy prvenství.  Martin Majnuš, před nímž bylo jen šest úspěšnějších řešitelů a Lukáš Sukeník na desátém místě. Všichni hoši v nejstarší kategorii Kadet, tedy z 1116 osmáků a deváťáků okresu.

 

Duben

Jarní SBĚR PAPÍRU byl tvrdou zkouškou Žákovského parlamentu i celkové organizace - tentokrát, přiznáváme, jsme na jedničku neobstáli. Příčinou byl dosud největší přísun této suroviny, co paměť sahá. Musel pomoci i pan školník a všichni, kdo měli ruce a nohy. Nakonec z toho byly čtyři plné kontejnery naložené až po strop a celková váha určená ne vždy spolehlivou decimálkou přes šestnáct tisíc kilogramů. Vyplaceno bylo stejné množství v korunách, výsledky zaznamenány, abychom mohli vyhodnotit nejlepší třídy a jednotlivé sběrače. S průměrem přes metrák na žáka zvítězila třetí třída, druzí čtvrťáci, bronzová byla pětka. Další pořadí: druhá třída, VII. B /nejlepší z vyššího stupně/, první třída, VI.B, VII. A, VI. A, VII. A, IX. A, IX. B, VIII. B. K nejlepším sběračům patří Žaneta Zemková, Jindra a Luděk Kleinovi, Eliška Musilová, Víťa Zemek, Veronika Janiková, Tereza Zahlová, Dominik Borunský, Vendula Trojančíková, Nikola Hajduková, Pavla Hrazdilová, Jana Bolíková, Adam Vincker, Kristýna Mellarová, Jaku Quis, Matěj Soška, Ondra Chodura, Jindra Šášek, Katka Uvírová, Zbyněk Škrobánek, Jakub Elbl,

            Na základě této zkušenosti změníme organizaci, sběr bude na podzim v říjnu možné odevzdávat po dvě odpoledne, 11.10.2016   1. – 5.třída a 12.10. 2016  6. – 9. třída + MŠ.

 

OKRESNÍ FINÁLE VE ZPĚVU LIDOVÝCH PÍSNÍ, se konalo v Loutkovém divadle za doprovodu cimbálové muziky, pod přísným hodnocením fundované, odborné poroty a nahrával Brněnský rozhlas. Naše děti se na tuto soutěž připravovaly velmi pečlivě, individuálně několikrát týdně. Ač konkurence byla obrovská - všechny naše děti se umístily na bedně!! Ze zúčastněných zpěváčků mohli postoupit jen tři do republikového kola. Dvě z toho naše dívky!! A jak dopadlo celkové umístění? Jirka Duroň  3.místo. Terezka Králová 1.místo a postup do republikového finále. Elenka Malchárková 1. místo a postup do republikového finále!!!!

 

Absolutně nejlepších výsledků dosáhli v matematické PYTHAGORIÁDĚ tři žáci osmé A třídy Veronika Lipková, Lukáš Sukeník a Ondra Marek. Z dalších cenných bodových zisků vybíráme šesťáky Matěje Jaroše, Ondru Zahla, sedmáky Barboru Kaperovou, Tomáše Glabazňu, Matěje Malchárka a další osmáky Rosťu Pizu, Jakuba Knappeho, Danka Kudelu a Michala Stanke. V den konání okresního kola byli osmáci na školním výletě, reprezentovala nás jediná Veronika Lipková, její druhé místo v nejprestižnějím matematickém klání je dalším výrazným úspěchem školy.

 

V zimních a jarních měsících se před vyučováním odehrávala v tělocvičně zápolení v BEDMINTONU dvojic. Aktivní byli především žáci sedmé třídy, kteří postavili celkem pět týmů a vytvořili si vlastní skupinu, ve které získala dvojice Marek – Quis plný počet bodů. Další pořadí: Láznička – Lenek, Vincker – Frey, Lischková - Klímková /jen horší skóre/ a Žembová - Kramolišová. Zajímavější by asi byly smíšené dvojice. V nejstarší kategorii dobyli prvenství Pavlík - Pavlíček. Další pořadí Chodura - Houdek M, Majnuš – Pavlíčková, Špilháček – Král, Čermín – Houdek J.

 

V dubnu jsme s dětmi ze ŠD navštívili DEN MLÁĎAT na Školním statku v Opavě. Děti viděly selátka, housátka, kuřátka, telátka, králíčky, jehňátka a spoustu dalších zvířátek. Společně jsme shlédli vystoupení děvčat na koních. Pak si mohly si plnit disciplíny, které zde byly pro děti připraveny. Za splnění disciplíny děti dostaly lístečky, které si následně mohly vyměnit. Domů přivezly balónky a spoustu krásných zážitků. 

 

DEN ZEMĚ jsme i letos slavili s igelitovými pytli, do kterých se přesunoval nepořádek po zimě. Nutno říci, že v samotném Slavkově pokračuje trend kladného přístupu občanů k udržení pořádku, výjimku tvoří kuřáci, obtížného dobývání nedopalků z chodníků a dalších ploch bylo náležitě výchovně – proti kuřácky – využito. Automobilisty projíždějící silnicemi na Zlatníky, Otice, Hertice a Opavu však pozitivní trend zatím nedostihnul, pytlů s plasty a netříděným odpadem zde byla na výpadovkách i letos slušná úroda. Deváťáci se nevyrovnali s úkolem poradit si s předměty obklopujícími betonovou skruž pod silnicí na Otice – příbytkem bezdomovce. Pokus se setkal s jednoznačným nesouhlasem ubytovaného.

Letos poprvé se na popud bývalého člena ŽP Josefa Vavroviče zapojili žáci do testu zaměřeného na naši planetu a environmentální problematiku. Ač se otázky globálního oteplování, ozónové díry apod. zdály být určeny spíše starším dětem, slušně si s nimi poradili už i zvídaví čtvrťáci. Znalosti jsou jedna věc, to masarykovské „začni každý sám u sebe“ však mnohem důležitější. Na tři stovky žáků a dvě desítky pedagogů Základní školy a Mateřské školy Slavkov jsou si toho vědomi.

 

Při této příležitosti jeden kritický bod. Vedení obce i školy se plně staví za možnost využívat areál školy i dalšími občany. Stav, kdy zejména po víkendu, je posezení u posilovny zaneřáděno svinčíkem

 a jiné slovo by neutěšený stav jen stěží vystihlo, nás však v budoucnu zřejmě povede k revizi tohoto náhledu. Obklopíme kvůli několika nevychovaným jedincům školu uzamykatelným plotem???

 

Zajímavým způsobem přispěli ke Dnu Země sedmáci a osmáci. Na raftech sjížděli řeku Opavu a ve dvou dnech vyčistili její břehy v úseku Holasovice – Městské sady a Městské sady – Komárov. Pro osmáky to zároveň byla první setkání s pádlem, zkušenosti se jim hodily při květnovém vodáckém výletu na Dunajec a Orlici.

 

Květen

ATLETIKA je královnou sportu, v šesti základních disciplínách se utkali naši borci na hřišti ZŠ Englišova. Ta suverénně obsazovala první místa ve všech kategoriích, vidět však byli i žáci ze Slavkova. Nejvíce naše starší děvčata K. Uvírová, L. Špilháčková, S. Lukšíčková, K. Potepová a Nikol Čechová, která obsadila druhé místo a zachovala si tak naději na cestu do okresního klání. Nejhodnotnějších bodových zisků ještě dosáhli: N. Stiborská, D. Marek, A. Mička, J. Černín a D. Špilháček.  

 

Letošním laureátem Ceny Evy Vláhové, kterou uděluje Občanské sdružení PANT, se stala žákyně 9. B Anna Skřontová. Slavnostní vyhlášení a předání ceny, které je spojeno s vyhlášením soutěže Příběhy 20. století, proběhlo v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze. Tuto cenu za svědectví o komunismu 50. let získávají nejzajímavěji zpracované práce na téma osudů československých občanů pronásledovaných komunistickým režimem v 50. letech 20. století. Anička si vybrala téma "Uranové doly aneb krutá vláda komunistů", porota ji ocenila třetím místem. Kromě obohacení svých znalostí novodobých dějin o této nelehké době a nezapomenutelného zážitku z ceremonie, obdržela finanční odměnu 3 000 Kč.  Blahopřejeme.

 

V rámci PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ na střední školy a střední odborná učiliště pro školní rok 2016/2017 mohli žáci tak jako v předchozích letech podávat dvě přihlášky. Testování bylo naposledy v tomto roce organizováno pilotně, v našem kraji však na všech školách zakončených maturitou povinně. V příštím roce budou žáci písemné testy z obou předmětů absolvovat už v celé republice. Konání písemných testu považujeme za silnou a dlouhodobou motivaci pro vstup na střední školu. Žáci, kteří se hlásí na SŠ s maturitou, mají na naší škole rozšířený učební plán o matematiku a češtinu. Už v září jsou oni i jejich rodiče seznámeni s podmínkami, plnění náročné přípravy. Celkové opakování vyžaduje aktivní přístup žáků, důslednou znalost veškerého učiva, chuť na sobě pracovat, systematičnost v učení a v neposlední řadě schopnost překonávat překážky a poradit si s problémy. Myslíme si, že pro působení na vyšších stupních škol jsou tyto vlastnosti a návyky velmi důležité a spolu se správným výběrem oboru přispějí k bezproblémovému a úspěšnému absolvování budoucího studia.

     Letošní žáci devátých tříd si u přijímacích testů vedli excelentně. Všichni byli přijati v prvním kole a drtivá většina z nich se dostala na obě školy, kam žáci směřovali své přihlášky. Mohli si tedy vybírat a zápisový lístek odevzdat právě na „vysněnou školu“. Na obě opavská gymnázia tradičně míří několikanásobný přetlak zájemců. Ke studiu na Slezském gymnáziu podáno 216 přihlášek – přijali 90 studentů, ke studiu Mendelova gymnázia bylo podáno 178 přihlášek – přijali 90 studentů. Tak jako loni přetrvává zvýšený zájem o strojírenství související s celorepublikovou kampaní, která si postavila za cíl přitáhnout mladé lidi k technickým oborům. S touto myšlenkou se plně ztotožňujeme a podporujeme všechny aktivity vedoucí k propagaci a zdůraznění potřeby všech řemesel, tedy i stavebních.

A kam nakonec své svěřence po prázdninách vyšleme? V silné konkurenci se podařilo všem 10 žákům uspět na gymnáziích, ale jen 8 bude studiem na těchto školách pokračovat, dva žáci dali přednost studiu jiných oborů. Tři žákyně pokračují studiem lyceí, sedmnáct žáků vstoupí na SOŠ, jeden na SOU s maturitou a jedenáct na střední odborná učiliště.

     Výsledky v žebříčcích pořadí přijímaných žáků sestavených dle kritérií jednotlivých škol se v případě Slavkova naprosto vymykají a jsou za hranicemi racionálního vysvětlení: Největšího úspěchu jsme dosáhli na Mendelově gymnáziu, kde naši žáci obsadili celé čelo žebříčku – 1.místo - Anička Skřontová, 2.místo - Jan Stoklasa,  3.místo – Martin Pavlík a Marek Lipka; na Slezském gymnáziu 4. místo Iva Štantejská. Jsme držiteli prvního a druhého místa na gymnáziu v Ostravě /Anička Skřontová, Anežka Světlíková/, na SPŠ strojnické Opava jak oboru strojírenství/1.Martin Pavlík/, tak oboru informační technologie/1.Jan Stoklasa/, ale také přírodovědného  /2.místo Žaneta Jedlčková/ i pedagogického /1. místo Nikola Čechová/lycea. A dalších míst v první, resp. druhé desítce seznamu přijatých./Adam Vartecký, Daniel Scherzyna/. Umístění žáků v přijímacím řízení je jediným srovnáním, ze kterého škola může odvodit svou úroveň – snad kromě umístění v soutěžích, týkajících se však jen úzké špičky. Je rovněž pravděpodobně nejdůležitějším sdělením rodičům na konci docházky do ZŠ Slavkov.

Radost tedy zavládla nejen v obou devítkách, ale také ve sborovně. Společnou hrdost v prvním májovém týdnu prožívali proto s žáky také jejich učitelé Mgr. Chovancová, Mgr. Starečková a Mgr. Mička, kteří je na zkoušky z matematiky a češtiny po celý rok připravovali, i celý učitelský sbor včetně vyučujících nižšího stupně.

     Pro všechny přijaté jsou tyto výsledky nejen skvělou vstupenkou na střední školu a zdrojem sebevědomí, ale určitě i pevným základem pro další středoškolské studium. Naši úspěšní deváťáci jsou také inspirací a vzorem pro žáky mladší, které povinné přijímačky na SŠ teprve čekají. Famózní výsledky je přesvědčují o správnosti cesty k úspěchu, kterou se vydala naše škola zmíněným systémem přípravy. Nezbytné je ovšem také důkladné zvážení schopností, dovedností a představ o výběru vhodné střední školy.

 

     Jedna hořká pilulka nakonec. Přijetí žákyně s dvěma nedostatečnými na pololetním vysvědčení na soukromou střední školu. Když jsme s tímto rozhodnutím seznámili náměstkyni hejtmana MS kraje pro školství – soukromé školství jede po jiné linii, na kterou kraj nedosáhne. Na společné finance ze státních prostředků však nárok soukromé školství kupodivu má.                             Eva Starečková, výchovný poradce

 

STÁLO ZA TO PŘIJÍT – na tom se shodli všichni návštěvníci už dvacátého šestého setkání u příležitosti DNE MATEK ve Slavkově. O tom, že udělená zlatá pásma, přední místa v pěveckých a tanečních soutěžích, vynikající výsledky i postup do národního kola nejsou jen náhodnými úspěchy, přesvědčila všechna vystoupení. Slavnostní odpoledne uvedli tři naši Skřivánci Tereza, Elen a Jirka, následovaly lidové písničky, které se těší stále větší oblibě našich dětí. Vtipné doprovodné scénky okořenily s chutí zazpívané evergreeny Potkal potkan potkana a Kapr. Pohádku provázel od začátku do konce smích publika vyvolaný vtipným textem i „profesionálním“ výkonem obou hlavních protagonistek Sněhurky a zlé královny. Slyšet třeťáky bylo i v nejodlehlejších místech sálu, a to je vzhledem ke složení auditoria /kromě maminek i babičky/ důležitý poznatek.  Úsměvy žen a trochu tuhé pokusy o ně nečetného mužského doprovodu přinesl v country stylu zazpívaný Hromskej den popisující marnou snahu zpěváka v kovbojském klobouku dostat se ke své milé po nečekaném návratu. Po skvělém zákusku made in školní jídelna sál KD ovládli nejmenší a tudíž nejvděčnější vystupující - děti MŠ. Jejich odchod z Lesního bálu byl provázen skandovaným potleskem. Toho se dočkala i všechna závěrečná taneční vystoupení Zumba, Minimontérky s kouzelnými sluchátky Macha + Šebestové a poslední třešničkou na dortu – Kdo z koho. Taneční kroužek Monteráčci už navštěvuje na pět desítek ctitelů moderních rytmů a světe div se, stále více je jich z řad chlapců. Zvládnout taneční pohyby s přirozenou lehkostí, chutí, nezbytným úsměvem, to je paradoxně docela dřina. A když k tomu přidáme ještě nápaditou, ale docela složitou choreografii, klobouk dolů před jejich výkony.

            Starosta obce nezapomněl při poděkování všem zpěvákům, tanečníkům i hercům vzpomenout také zásluhy jejich učitelů, kteří si mohli po představení společně s publikem říci. Máme skvělé děti, na které stojí za to přijít. Tak nashledanou při Vánoční besídce.

 

OVOV (Odznak všestrannosti olympijských vítězů) je soutěž, která snad nejlépe ukáže na celkovou zdatnost z hlediska síly, obratnosti, vytrvalosti i rychlosti. Velmi pěkného umístění v okresním zápolení dosáhli naši hoši a umístili se následovně: Ondra Chodura 5.místo, Michal Houdek 7. místo, Jan Houdek 9.místo, David Marek 11.místo, Martin Frey skončil v mladší kategorii osmý.

 

Žákyně  5.třídy Tereza Anna Králová je naší velkou hudební nadějí nejméně ve dvou oborech. Ve Znojmě si v národním kole ve zpěvu lidových písní   od poroty vysloužila ocenění a vyslechla pochvalná slova  za velmi vysokou úroveň. Na třicet zpěváků podalo velmi vyrovnané výkony. Terka naše slezské písně zazpívala úžasně, čistě, výrazově i s dynamikou. Doprovázel ji Brněnský orchestr. Tentýž víkend se stihla ještě umístit na druhém místě ve hře na housle. Blahopřejeme k oběma úspěchům a přejeme mnoho dalších.

 

Atletické družstvo  starších děvčat postoupilo do okresního finále v ATLETICKÉM ČTYŘBOJI na Tyršově stadionu. Zúčastnilo se celkem 13 nejlepších týmů, které úspěšně postoupily z okrskových kol. Závodilo se na 60 m, 800 m, hod míčkem - koule, skok vysoký - skok daleký. Naše děvčata ve složení Sabina Lukšíčková, Kateřina Uvírová, Nikol Čechová, Karolína Potepová, Lucie Špilháčková skončila na pěkném 8. místě.

           

Po mnohaměsíční přípravě ve zdravotnickém kroužku na Okresní soutěž mladých zdravotníků obsadilo naše družstvo za účasti dalších devíti škol krásné 2. místo! Školu reprezentovaly: Monika Lischková (kapitánka), Kristýna Mellarová, Marie Kořínková,Tereza Jochcová a  Tereza Rymanová. Soutěž zabrala celé dopoledne, porota byla velmi přísná, občas byly její výroky poněkud subjektivní. Naše dívky si však vedly výborně, na některých stanovištích přímo excelovaly. Blahopřeji k tak výraznému úspěchu a děkujeme  Danielovi Poštulkovi a Veronice Urbancové za přípravu dětí na tak významnou soutěž.

Jsme na všechny náležitě pyšní a vážíme si tak záslužné a důležité činnosti! 

 

Celkem 10 družin bojovalo na ATLETICKÉM ČTYŘBOJI ŠD. Soutěžily děti z první až čtvrté třídy v hodu míčkem, skoku z místa, běhu na 50 m a v běhu na 250 nebo 500 m. Všichni závodníci předváděli vynikající výkony, pochvalu zaslouží také za výborné chování, byli jsme oceněni jako nejukázněnější výprava.Nejlépe se závod vydařil Janovi Prejdovi ze 4. třídy, který si vybojoval senzační první místo. Monika Freyová (rovněž ze 4. třídy) se umístila na krásném třetím místě, bramborové medaile tentokrát zbyly na prvňáka Danka Plachkého, Šimona Bajgara, Danka Kubáta a Karin Malchárkovou.

 

Veronika Lipková z osmé třídy dosáhla dalšího výrazného úspěchu - v matematické PYTHAGORIÁDĚ se umístila na druhém místě mezi nejnadanějšími matematiky opavského okresu. Škoda jen neúčasti dalších želízek v soutěži, termín vyšel na vodácký kurz, který škola v té době pořádala. 

 

PRAHA

Koncem května vyrazili žáci čtvrté třídy do našeho hlavního města na jednodenní putování za historií. Využili jsme fantasticky levného vlakového spoje. Začátek putování byl na starých zámeckých schodech. Děti zaujala pověst o Podivenovi, nahoře se děti odměnily krásným výhledem na Prahu. Prohlídku korunovačních klenotů jsme sice vzdali, ale prošli jsme si Pražský hrad a všechna jeho zákoutí, nejvíce nás ohromila katedrála svatého Víta, její výška, Zlatá brána a interiér. Po výměně stráží Loreta, z dálky Petřín, suvenýry. Na Karlově mostě pozorovali malíře, hudebníky, řemeslníky, ale i žebráky. Staroměstskou mosteckou věží jsme prošli na Karlovu ulici, kde davy houstly, proto jsme odbočili k Betlémské kapli a trochu si vydechli.  Přesně o páté dorazili na Staroměstské náměstí /Orloj/ a pokračovali k Prašné bráně, Obecnímu domu, a pak zpátky na Václavské náměstí - poslední foto s Národním muzeem obleženém lešením.  Děti si zažily učivo 4. ročníku z vlastivědy, naučily se za pět sekund seskupit na rychlé foto a v jednom dni poznaly nejproslulejší památky našeho hlavního města, jednoho z nejkrásnějších míst Evropy. Díky patří skvělému doprovodu, rodičům Prejdovým a paní Borunské a paní učitelce Jarošové za skvělý nápad a pohotovou realizaci výhodné nabídky.

 

Období her, soutěží, sportovních, výtvarných i pěveckých aktivit připravily paní vychovatelky školní družiny pro děti k jejich svátku - Dnu dětí. Tématem byl TÝDEN PLNÝ BAREV. Paní učitelky měly velice těžký úkol, vybrat ty nejlepší. Pondělí bylo dnem modré barvy a děti nejen lovily rybičky na čas, ale také vyráběly obrázky na téma voda, vzduch, nebe, soutěžily v biatlonu- střelbě na pingpongové míčky pomocí stříkačky s vodou. Úterý se zelenalo a v tomto dni si děti vyrobily  obrázek z trávy a květin, které rostou u hřiště, vyzkoušely si techniku frotáže. Soutěžily v závodech na koloběžkách. Zábavnou a vtipnou formou plnily test ve znalostech stromů a listů. Ve středu se vše odráželo v paprscích slunce, protože jsme přišli ve žluté barvě. Tato barva předznamenala tvorbu sluníček a pampelišek. Soutěžilo se v závodivé hře Hořící míč. Čtvrtek byl v barvách lásky a ohně, tedy červené. Děti získávaly body za obrázky malované na chodníku křídami, za vyrobení slunéčka sedmitečného. Hlavním bodem programu v tomto dni bylo opékání špekáčků. Poděkování patří panu Matalovi, tatínkovi Kamilky z 2. třídy, který nám rozdělal oheň. Děkujeme také všem rodičům, kteří přispěli dřevem na oheň. Duhový pátek zakončil tento barevný týden a i po tomto dni si děti odnášely domů svůj, vlastnoručně vyrobený výtvor. Tentokrát to bylo ručně malované tričko i mramorované srdíčko.

      

Obnovená tradice SE SRPŠ NA KOLE i na podruhé vyšla. Také letos jsme vyjížděli ze sokolského hřiště, trasa však byla o poznání kratší – rybníky – Štáblovický mlýnek – Uhlířov – Otická sopka – hřiště, tedy kolem 12 km. Pro menší pak asi čtyřkilometrový pěší okruh. I tentokrát probíhaly soutěže a kvízy, náročnější však bylo proplout na kánoi slalomem mezi bójkami rybníkem,  překonat po laně Hvozdnici, zasáhnout cíl při střelbě vzduchovkou a další. Ty, jež se s úkoly vypořádávali až do podvečera, hnala do cíle těžká mračna, nakonec si však zasloužený špekáček opekli všichni. A poté došlo také na bohaté ceny sponzorované sdružením i obecním úřadem. Předtím se ovšem musela družstva vyrovnat se složením tajenky z indicií obdržených na každém z osmi stanovišť. Přes sto třicet účastníků si organizaci i průběh pochvalovalo, rodiče z výboru pod vedením předsedy se na jednotlivé posty pečlivě připravili včetně mnohdy děsivých převtělení /vodník/. Jen starších dětí bylo pomálu. Řada z nich sice reprezentovala na Medvědí stezce, u těch ostatních bychom ovšem docela rádi znali náplň v to vydařené sobotní odpoledne.  

 

Červen

OBLÍBENÝ A NEOBLÍBENÝ PŘEDMĚT – to je zajímavá anketa, kterou Žákovský parlament každoročně osloví své spolužáky, mající možnost přiřadit body ke svému nejmilejšímu i nejobávanějšímu předmětu. Na nižším stupni vede suverénní tělocvik, nepovažujme to za samozřejmost, děti už obecně zdaleka nemají k tělesnému pohybu takový vztah jako dříve. Desítka žáků jej uvedla jako neoblíbený. Druhá matematika už ale překvapením určitě je, milují ji zejména třeťáci. Další pořadí je velmi vyrovnané, zejména druháci rádi malují, potěšilo čtvrté místo mateřského jazyka, Jenže gramatika je asi důvodem, proč zmíněná čeština obsadila zároveň čelo v neoblíbenosti.

Také na druhém stupni vyhrála tělesná výchova – její obliba však s přibývajícími léty přece jen slábne, naštěstí pouhých šest žáků ji rádo nemá. Opakovaný úspěch z loňska zažil v pořadí druhý přírodopis a třetí zeměpis.  Více žáků si oblíbilo čtvrtý dějepis, ten je ovšem také třetím nejméně oblíbeným. Na páté oblíbené místo vyskočila hudební výchova, přičinila se o to zejména 9. B. Následuje šestá matematika, jako neoblíbenou ji uvedlo jen šestnáct ze 185 žáků vyššího stupně, v tom se podstatně lišíme od mediálně zdůrazňovaného strašáka českých dětí. Angličtina má nejvíce příznivců v sedmých třídách – skončila sedmá.

Pořadí červených čísel vede fyzika následována češtinou, její postavení se však oproti minulým létům zlepšuje a zvláště ve vyšších ročnících ji jako neoblíbenou uvádí jen minimum dětí. Překvapením není v této oblasti záporného hodnocení obtížná chemie i oba cizí jazyky.

 

Vymyslet něco nového na DEN DĚTÍ není jednoduché. Letos probíhal tento svátek ve dvou rovinách. Toulky českou minulostí si připravili osmáci pro všechny děti školy na šesti stanovištích: Pravěk, Počátky českého státu, Přemyslovci, Karel IV., Rudolf II., 19. století. Každá doba něčím zaujala, ale jak „malí“, tak „velcí“ dali nejvíce svých hlasů Přemyslovcům, kde asi vyhrál skvěle sehraný turnaj. Ve druhé části pak probíhaly soutěže mezi Lvíčaty a Orlíky, tak jak se vylosovali do dvou družstev žáci stejného nebo sousedního ročníku. /Tento návrh, aby třídy nestály proti sobě, ale aby soutěž stmelovala, se nesmírně osvědčil/. Největší povzbuzování se ozývalo na turnajovém klání dvojic zápolících na napjatém laně, zaujala střelba kuší, nejusilovnější boje byly v tradičním přetahu lanem, běžela se štafeta, hledaly tenisáky, nechyběla míčová hra, ani stanoviště Medvědi nebylo jednoduché. Jestli bychom si mohli naplánovat ideální počasí, pak na letošní DD bylo přesně takové. Děti spokojené, jen osmáci působili hodně vyčerpaně. Aby všechno do detailů připravili, prožili předchozí odpoledne a večer pilováním svých vystoupení ve škole, podle zjevné únavy věnovali nácviku i podstatnou část noci. Celý program Toulek stál několik měsíců usilovné práce nejen je, ale také paní učitelku Kleinovou. Na konci jejího úsilí však byly mimo jiné i dvě osmé třídy změněné poznáním, co je to zodpovědnost za společnou věc i pěkný pocit z úspěšného programu pro své spolužáky.

 

Přehlídka PÓDIOVÝCH SKLADEB byla pod záštitou neziskové organizace Eurotopia, která pracuje s lidmi ze znevýhodněného prostředí, tedy převážně s Romy. Do kulturního domu Na Rybníčku v Opavě se sjely taneční kluby z celého Moravskoslezského kraje. My jsme vystoupili se skladbami HARIBO  a  MACH A ŠEBESTOVÁ. Atmosféra byla bouřlivá, seznámili jsme se s tradičními romskými tanci i moderním tance v jejich podání. Tanec mají prostě v krvi. 

 

Tříčlenné družstvo ve složení Michal Stanke, Danek Kudela a Jakub Knappe reprezentovali školu ve velmi oblíbené soutěži SKLÁDÁNÍ ZE STAVEBNICE MERKUR. Celkem dvacet týmů ze škol okresu muselo prokázat zručnost, technické myšlení i schopnost spolupracovat. Naše parta všechny tyto nároky splnila jako třetí nejlepší tým. Kluci byli odměněni pěknými cenami a pro školu přivezli stavebnici v hodnotě 3 500 Kč.

 

V celkem pěti kategoriích reprezentoval Moravskoslezská kraj v NÁRODNÍM KOLE Medvědí stezky Slavkov. Je to z velké části naše zásluha, že pohár putoval právě k nám za celkové vítězství. Zásluhu na tom mají dvojice Luděk Klein a Vojta Kadaňka, Jirka Rypl a Matěj Jaroš, Tereza Malčeková a Pavla Hrazdilová, a především vítězky své kategorie Vendula Trojančíková s Terezou Janků. Holky měly nejlepší čas i nejmenší počet trestných minut. Za zvlášť obtížnou považovali tentokrát všichni práci s mapou.

 

V červnu se TŘEŤÁCI vydali na týden do JAKARTOVIC. Zapojili se do projektu s názvem Letem neznámým světem. Objevovali nejen okolí, ale také neznámý svět vesmíru. Děti si vytvořily vlastní planetu, světadíl, stát a jeho hlavní město. Užily si také sportu, her a závodění. S velkým ohlasem se setkala jízda na koni. Ve čtvrtek jsme se vydali na výlet na Slezskou Hartu a vyšláply si i na Velký Roudný. V průběhu týdne děti sbíraly „marťánky“, za které si na závěr pobytu ve vesmírném bazaru vybraly ceny, za které děkuji všem rodičům. Potěšující je, že děti byly personálem i hosty chváleni za své slušné a samostatné chování. 

 

KDE DOMOV MŮJ je název soutěže, kterou jsme si vypůjčili z ČTV na samý konec školního roku. Soutěžili spolu paralelní třídy ve znalostech vlastivědy, dějin, osobností, filmu, regionu, hudby, atd. Otázky za 15 bodů už vůbec nebyly jednoduché, přesto i s nimi řada tříd poradila. Vítězství znamenalo cenný bod do soutěže tříd druhého stupně.

 

Dva dny před koncem školního roku je tradiční den pro ROZLOUČENÍ S ŽÁKY DEVÁTÝCH TŘÍD. Krásná tradice, ze které se stala společenská událost nejen pro žáky a jejich bývalé i současné učitele, ale také pro rodiče, prarodiče, hosty, absolventy školy i další návštěvníky Kulturního domu ve Slavkově. Postupně představili třídní učitelé Mgr. Sylva Chovancová a Mgr. Daniela Kotalová Štěpánová dvacet dva párů jinochů a slečen, oděných do večerního společenského úboru. Nastoupení na pódiu, poskytli rodičům nádherný pohled, v němž se mísila hrdost i dojetí nad právě skončenou životní etapou. Střídala se vystoupení, vzpomínky, projevy s nezbytným ponaučením do života, zpěvem, tancem, promítáním fotek z třídních akcí…   To, co dokázaly obě deváté třídy zejména v závěrečném roku docházky popsalo mnohokrát tuto kroniku, ale především paměť a srdce každého ze zúčastněných pedagogů i hostů. Těšíme se, že absolventi najdou do školy cestu a přejeme jim nejméně tak šťastná léta jako na Základní škole Slavkov.

 

Celkové zhodnocení práce jednotlivých tříd na konci školního roku je tradičně prováděno zvlášť pro nižší a vyšší stupeň předposlední den školního roku. Ten závěrečný už je slavnostní a mohli bychom ho nazvat DNEM ODMĚN. Na závěr vyhlašujeme výsledek celoroční soutěže tříd, jak je na vyšším stupni posoudili učitelé tam vyučující. Celkem sedm kritérií /např. jak se na hodinu těším/ poskládalo kolektivy do pořadí, první tři místa byla finančně velkoryse odměněna z prostředků SRPŠ.

9. A – třídní učitelka Mgr. Sylva Chovancová    

7. B – ing. Tomáš Hodný      

6. B – Mgr. Lenka Kleinová

 

Ještě větší napětí je při vyhlašování žáků, kteří za školní rok 2015/16 obdrželi pochvalu ředitele školy s věcnou odměnou.

Zpravidla je to jediný žák třídy:

David Trojančík, Adam Humpolec, Adéla Gebauerová, David Zahel, Denisa Schneidrová, Štěpánka Kořínková, Alžběta Skřontová, Jakub Quis, Veronika Lipková, Lukáš Rychlý.

Při závěrečném rozloučení s žáky devátých tříd, tedy před zraky rodičů, učitelů, kteří se od první třídy podíleli na jejich lidském růstu, i četných hostů pak toto ocenění obdrželi: Martin Pavlík, Marek Lipka, Iva Štantejská, Marek Tengler, Tereza Rymanová, Nikol Čechová, Jan Stoklasa, Anna Skřontová, Mirka Pavlíčková, Karolína Romanovschá, Zbyněk Škrobánek, Žaneta Jedličková.

Ocenění patří nejen těmto žákům, ale také jejich rodičům.

Potlesk ve stoje si tento den při rozloučení, asi definitivním, s učitelskou kariérou, vysloužila od žáků Mgr. Šárka Neiserová, která po odchodu z funkce ředitelky ZŠ Englišova vyučovala sedm let na naší škole chemii. Byť již ve věku důchodovém, dala slavkovským dětem pevné základy předmětu, do jehož tajů se podaří vniknout jen pod vedením skutečně Učitelky.  Tento poslední den školního roku jsme se rozloučili rovněž s paní učitelkou Mgr. Evou Konderlovou, která má za sebou dva roky výuky fyziky spojené s historickými úspěchy reprezentantů naší školy v okresních i krajských soutěžích. Děkujeme. Na jejich místo nastoupí od prvního září Mgr. Tomáš Ryba, pan učitel, jenž přestoupil ze ZŠ Melč. Přejeme si, aby se mu tyto dva předměty podařilo udržet na dosažené úrovni.

 

 

 

Infrastruktura pro inovativní vzdělávání ZŠ Slavkov

Individualizace výuky a rozvoj digitální gramotnosti s využitím mobilních zařízení