Školní rok - 2012/2013
Září
Při SLAVNOSTNÍM ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2012/13 byl na první pohled zřejmý jeden rekord v poslední dvacetileté historii školy. Shromážděných žáků bylo 248. Kromě prvňáčků a žáků šesté třídy ze spádových Litultovic a Dolníž Životic zahájili nový školní rok poprvé také děvčata a chlapci z Otic. A protože ti nejmladší, ale i spousta dalších, si přivedli své rodiče, byl sál KD zaplněn do posledního místečka a státní hymna zazpívaná z třech stovek hrdel podle toho také vyzněla. V projevu ředitel školy tradičně oslovil zvlášť nově příchozí šesťáky, dvacet dva odhodlaných prvňáčků i jejich třídní učitelku Danu Jarošovou a především pak žáky devátých tříd, u kterých se v tomto školním roce rozhodne o jejich dalším směřování ve středním stupni vzdělání. Starosta obce pozdravil zejména rodiče, potěšil je zprávou, že na rozdíl od zrušeného pastelkovného obec i nadále pomůže rodinám prvňáčků tisícikorunou. Do užaslého ticha pak zazpívala „nejodvážnější školačka“ Elen Malchárková čistě a sebevědomě poměrně náročnou píseň dvojice Svěrák – Uhlíř. Inspirovala velkou část žactva, která se připojila ke kytaře paní učitelky Malčekové a spontánním sedmákům na podiu. Motýlky v bříškách, jež se první školní den dostaví snad u každého, odlétli se skandovaným potleskem, který provázel i naše nejmladší spolužáky do jejich slavnostně vyzdobené třídy.
TURNAJE ŠKOLNÍCH DRUŽIN opavského okresu se zúčastnilo celkem 7 družstev, hrálo se u nás na hřišti TJ Sokol. V základní skupině jsme porazili Mladecko a ZŠ Otická, remizovali s Englišáky. Finálový zápas se již hrál za silného studeného deště, větší vůli po vítězství projevili naši hoši a zvítězili nad ZŠ Vrchní 2 : 0, čímž si zajistili vítězství v již 18. ročníku této soutěže. Střelci všech gólů byli Lukáš Soška, Michal a Jan Houdkovi, o úspěch se zasloužili ještě další páťáci Martin Frey, David Marek, Adam Lazecký, Filip Dziadkowiec, Matěj Soška a čtvrťák Jakub Quis.
Ke ŠTAFETOVÉMU ZÁVODU základních škol na Tyršove stadionu jsou zvána družstva závodníků osmi nejlepších škol okresu. První místo bylo snadnou kořistí ZŠ Englišova, naši chlapci a děvčata se statečně rvali o třetí příčku, v dramatické koncovce na ně však zbyla „jen“ bramborová medaile. Jednalo se o štafetu 8 nejlepších škol v okrese. Štafeta je posledním závodem, který může změnit pořadí škol v hodnocení loňského školního roku. Slavkov byl ve štafetě pouze náhradníkem, start stihl opravdu na poslední chvíli.. Na krásném umístění mají zásluhu: Filip Čech, Klára Burdová, Iva Bartesková, Marek Baláž, Iveta Galiová, Klára Pavelková, Vašek Klapetek a Adam Honka. Všem sportovcům děkuji za vzornou reprezentaci.
SVATOVÁCLAVSKÝ BĚH KOLEM RYBNÍKA je největší událostí září. Běželo celkem 199 žáků. Na trati ani jinde se nevyskytly problémy s nasazením, žáci letos opravdu závodili, skoro všichni mají čas pod 10 min, takže jsme letos nemuseli trpět "flákače", kteří se na trati prochází víc než čtvrt hodiny. Tento hladký průběh byl ale dán i tím, že nejméně účastníků nastoupilo v kategorii 9. tříd. Zde na jedné straně skvěle běželi jak kluci, tak holky, dokonce zde byla snaha o překonání školního rekordu. To se ale Filipu Čechovi nepodařilo a stále platí rekord 4. 39. Ale s časem 4:44 je absolutním vítězem. Dívčí rekord pokořila Klára Burdová a to na čas 5:52.Na druhé straně spousta žáků z 9. tříd chyběla nebo měla omluvenky, kdy z přibližně 15-ti neběžících byla opodstatněná omluva přibližně u pěti žáků. A tohle to zašívání a nechuť ze sebe dostat alespoň důstojný výkon se týká kupodivu zejména chlapců. Rádi zaznamenáváme také hezký okamžik: Lukáš a Matěj Soškovi jsou sportovci tělem a duší a jistě pomýšleli na přední umístění. V průběhu závodu byli svědky, jak se jejich spolužákovi udělalo nevolno a nebyl s to dále pokračovat. Hoši se o něj postarali, dali přednost kamarádství před úspěchem. Společně s Filipem Čechem si odnášejí si cenu Fair – play celého závodu.
Bezprostředně po běhání v lese se vypravilo 11 dětí z naší školní družiny do Městských sadů na závody v jízdě na kolečkových bruslích. Letos se zúčastnil rekordní počet družin i dětí, kterých jsme napočítali přes stovku. Nejlépe si z našich žáků vedl „druhák“ Vojta Kadaňka, který se ve své kategorii blížil do cíle jako první, ale ouha - asi tak 5 metrů před pomyslnou cílovou páskou upadl a tak pro něj zbyla už jen bronzová medaile. Času před odjezdem našeho autobusu jsme využili k návštěvě lanového centra, kde si děti vyzkoušely všechny lanové i jiné překážky a navíc i vlastní odvahu. Tu největší potřebovala vedoucí akce, oddychla si, až všichni zdárně sestoupili z nebezpečných výšek opět na pevnou zem.
Pátky ve školní družině patří vycházkám, jedna podzimní patřila celá LABUTÍM Ty jsou obyvatelkami jednoho z chovných slavkovských rybníků. Už cestou se děti dozvěděli spoustu zajímavých informací o tomto podivuhodném ptáku. Hodilo se, protože následovala soutěž Co víš o labutích? Zajímavé otázky připravila Adéla Pretchová. A labutě? Dočkali jsme se. Připluly až k dětem a vzaly zavděk starým chlebem a za to se ukázaly v celé kráse.
Říjen
VOLBY DO ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU měly letos šmrnc, rekordní počet 30 kandidátů přednesl krátký a výstižný projev zejména o svých záměrech pro další školní rok v Kulturním domě. Nebylo lehké zakroužkovat maximálně osm jmen, ze kterých bylo ještě téhož dne známo šestnáct vítězů, jež převezmou část zodpovědnosti za chod naší školy. Za zmínku stojí jeden historický rekord. Ze 196 platných volebních lístků si loňská předsedkyně Klára Burdová mohla připsat 127 hlasů, stejně jako její nejbližší spolupracovnice a kamarádka Markéta Janíková, vítězka loňského vyhlášení Dětský čin roku. Konečné složení pro školní rok 2012/13.
Jan Turek, Klára Burdová, Matěj Malchárek, Matěj Soška, Markéta Janíková, Marek baláž, Martin Pavlík, Mirosl. Pavlíčková, Lucka Kosterová, Danek Šnajder, Tereza Rožnovská, Nikol Hadámková, Sára Švánová, Lukáš Hlub, Adam Honka, Jan Palyza.
Letošní PODZIMNÍ SBĚR provázela nepřízeň počasí, jakou jsme ještě nezažili. Místy déšť, místy liják, jehož intenzita dávala podnět k úvahám, zda celou akci předčasně neskončit. Tradiční pohodová nálada slábla s přibývajícími hodinami, kdy se sice kontejnery utěšeně plnily, ale promočený oděv studil stále víc. Jenže bychom zklamali desítky žáků i rodičů, kteří celý půlrok poctivě skládali balíčky a trpělivě čekali ve frontě, až na ně přijde řada. Myslím, že tentokrát bychom měli vítězství přiřknout ne těm, jež přispěli nejvíce, ale partě z žákovského parlamentu i dalším pomocníkům, kteří „VYDRŽALI“. Sára Švánová s Janem Palyzou a Gabkou Gancarčíkovou vyplatili skoro devět tisíc korun, Klára Burdová všechno zvážila s udivující přesností a mezi kontejnery, váhou a auty i vozíky kmitali Viktor Martinec, Lukáš Štrbík, Adam Vincker, Adéla Pretchová, Saša Honková, Veronika Antlová, Matěj Malchárek, Marek Baláž, Danek Šnajder, Honza Turek, David Klapetek, Vojta Winkler. Velké ocenění za statečnost. Nakonec, když se zavřela dvířka za posledním balíkem, přišla zasloužilá spokojenost. DOKÁZALI JSME TO, ve třech kontejnerech bylo odvezeno celkem 9 288 kg starého papíru.
Jako obvykle zvítězili „ malí“, v pořadí třetí, čtvrtá a první třída, až na čtvrtém místě skončili sedmáci, u šestých tříd se projevil termín odloženého adaptačního kurzu, ceníme si dvou centů papíru 9. A a přes půl tuny suroviny přinesené osmáky.
Adaptační kurz žáků 6. A třídy
Překrásné počasí, nádherně zbarvené listí a téměř letní teploty, byť se jednalo o polovinu října, nás provázely po celé tři dny. Z třídy se stala parta kamarádů, která toho hodně zažila. V příjemném hotelu Kamzík se o nás vzorně starali. Děti vytížily hlavně výtah, ve kterém si v krátkých chvílích volna hrály na výtaháře. Prvý den jsme zjistili, že na Karlově mají skvělou venkovní posilovnu, ale nikde není ani človíčka, přestože je moc hezky. Zato druhý den při naší cestě na Praděd a pak Bílou Opavou do Karlovy Studánky jsme potkávali hodně turistů. Snad deset z nás šlo touto cestou poprvé. V hotelu jsme se pak vyblbli v bazénu a tělocvičně. Večer jsme vždy hráli společenské hry. Poznávali jsme se navzájem a všichni jsme si ty tři dny opravdu užili. Žáci 6. A
Horský deník expedice 6.B.
Ve znění hesla tří mušketýrů „Jeden za všechny, všichni za jednoho!“ se naše devatenáctičlenná expedice vydala pokořit nespočet nelehkých úkolů. Na rozehřátí jsme změřili síly v hodu frisbee talířem, vzápětí roztáhli křídla a vydali se nad svahy kopců létat jako káňata a poté chvilkou poezie představili naše oddílové pokřiky. Vyběhli jsme i tak řečenou Anapurnu, abychom na jejím vrcholu mohli ztvárnit jednotlivé oddílové symboly a získat tak poslední soutěžní body při hodu dalekém – takzvaném „šiškohodu“. Odměnou nám pak byl odpočinek ve vlnách rozbouřeného hotelového bazénu. A aby naše společné chvíle byly co nejdelší, rozesmívala nás do pozdních večerních hodin mazlivá kočička, hýbali jsme se v diskotékovém rytmu škatulí, Romeo chytal svou milovanou Julii, hledaly se mrtvoly a vrahové dostali za vyučenou. Na usmířenou jsme si pak za zvuku houkání lokomotivy předávali přátelské polibky. Tak se máme všichni rádi! Pro sladké spaní bez chrápání jsme si nadělili pohádky na dobrou noc. Mráz nám běhal po zádech při pohledu na zlou Polednici.Tvorba kostýmů a herecké výkony svědčí o našem hereckém nadání a módním vkusu! (Srdečně Vás všechny zveme na expozici fotografií do třídy 6.B.) I přestože naší expedici počasí nepřálo a nepodařilo se nám zdolat horu Děda Praděda, snažili jsme se držet se společných pravidel a upevnit tak vztahy mezi všemi členy naší vysokohorské posádky. A dáváme si za cíl jít i nadále touto cestou! Takže v duchu pokřiku "My jsme banda jak se patří, práci zvládnem raz, dva, tři!" táhneme i nadále za jeden provaz!
V říjnu jsme se zúčastnili celodenní exkurze na Letecké záchranné službě v Ostravě v rámci kroužku První pomoci. Z důvodu adaptačního kurzu 6. tříd jsme naši výpravu doplnili o žáky, jež kroužek navštěvovali v minulých letech. Celkem se zúčastnilo 18 žáků školy a 2 vedoucí. Na exkurzi jsme si prohlédli vybavení sanitky i tzv. Rendez - vous, zaujala nás i prohlídka vrtulníku Kryštof 05, který létá k zásahům po celém Moravskoslezském kraji. Dále jsme viděli mnoho hasičských aut i jejich vybavení. Celou exkurzí nás prováděl zkušený lékař z LZS Ostrava. Lékař nám odborně, ale především zajímavě vysvětlil vše, co se těchto témat týče, včetně odpovědí na mnohdy záludné otázky.
Ivana Šašková, 7. třída
Krásné slunečné, teplé a hlavně větrné počasí přivítalo děti školní družiny na již tradiční podzimní DRAKIÁDĚ. Sešlo se nám letos 27 dráčků, mezi kterými byly letadla, vzducholoď i raketa, pohádkové postavičky i zvířátka. Dráčci koupení, ale i ručně vyrobení. Poděkování patří nejen všem dětem, které se s nadšením proháněly po louce se svými draky, ale také některým rodičům i prarodičům, kteří přišli své děti povzbudit, pomoci jim a zavzpomínat si na své dětství. Pomoc nám nabídly rovněž děti z vyššího stupně, čehož si velice považujeme. Někteří neposlušní a líní dráčci, kteří se nechtěli vznášet, však byli velice krásní, ale kamarády děti nepotěšili. Krásný, ručně vyrobený, modrý drak patřil Jonáškovi Montágovi,také usměvavý drak, velice pěkně namalovaný byl od Lukáška Plachkého, drak krasavec Klárky Beinhauerové i tanečník Klárky Bradáčové dělali velké drahoty. Letadélko Jirky Rypla zřejmě splnilo svůj úkol a pak přistálo a už se mu od země nechtělo. Děti si z pěkného odpoledne odnášely nejen dobrou náladu a mnozí i fajn pocit, ale také dostaly diplomky, malé odměnky a všichni pak účastnický list.
OSLAVY 94. VÝROČÍ VZNIKU ČSR probíhaly podle dávno stanoveného scénáře. První tři hodiny výuky, o velké přestávce štafetový běh tříd, test znalostí o České republice i regionu a slavnostní shromáždění s vyhlašováním výsledků úspěchů, kterých žáci dosáhli za první dva měsíce školního roku. Den, na který se všichni těšíme, neboť si připomínáme jednu z nejvýznamnějších událostí našich dějin, vznik samostatného státu po zhruba třech stech letech. Tentokrát však průběh poznamenal ošklivý úraz právě při štafetovém běhu, kdy Filip Čech v posledním rozběhu nejstarších dal veškerou svou vůli i fyzické schopnosti, aby pro svou třídu dosáhnul vítězství. Hymna zpívaná na závěr setkání hřměla i na jeho počest. Obří koláč si lertos vybojovala třetí, pátá a devátá A třída, ta by se ho ale ráda vzdala ve prospěch Filipova zdraví. K nejúspěšnějším řešitelům testu letos patřili: A. Kubátová, M. Malchárek, J. Houdek, M. Soška, J. Stoklasa, T. Král, Š. Ševčíková, M. Machovská, J. Hrazdil, J. Fiala, A. Gregořicová, T. Baier, K. Burdová, S. Švanová.
K nejúspěšnějším řešitelům testu Co víš o ČSR letos patřili:
A. Kubátová, M. Malchárek, J. Houdek, M. Soška, J. Stoklasa, T. Král, Š. Ševčíková, M. Machovská, J. Hrazdil, J. Fiala, A. Gregořicová, T. Baier, K. Burdová, S. Švanová.
PODZIMNÍ SBĚR
provázela nepřízeň počasí, jakou jsme ještě nezažili. Místy déšť, místy liják, jehož intenzita dávala podnět k úvahám, zda celou akci předčasně neskončit. Tradiční pohodová nálada slábla s přibývajícími hodinami, kdy se sice kontejnery utěšeně plnily, ale promočený oděv studil stále víc. Jenže bychom zklamali desítky žáků i rodičů, kteří celý půlrok poctivě skládali balíčky a trpělivě čekali ve frontě, až na ně přijde řada. Myslím, že tentokrát bychom měli vítězství přiřknout ne těm, jež přispěli nejvíce, ale partě z žákovského parlamentu i dalším pomocníkům, kteří „VYDRŽALI“. Sára Švánová a Janem Palyzou a Gabkou Gancarčíkovou vyplatili skoro devět tisíc korun, Klára Burdová všechno zvážila s udivující přesností a mezi kontejnery, váhou a auty i vozíky kmitali Viktor Martinec, Lukáš Štrbík, Adam Vincker, Adéla Pretchová, Saša Honková, Veronika Antlová, Matěj Malchárek, Marek Baláž, Danek Šnajder, Honza Turek, David Klapetek, Vojta Winkler. Velké ocenění za statečnost. Nakonec, když se zavřela dvířka za posledním balíkem, přišla zasloužilá spokojenost.
DOKÁZALI JSME TO.
Listopad
V listopadu jsme se zúčastnili TURNAJE VE FLORBALU na ZŠ v Kylešovicích. Školu reprezentovali žáci páté a čtvrté třídy. Na soupeře z Kylešovic jsme bohužel herně neměli, ale s ostatními už jsme si hravě poradili a skončili tak na krásném druhém místě.
Opravdu úžasné zážitky si v pátek odnášely domů děti školní družiny. Školní parlament si pro ně připravil MAŠKARNÍ KARNEVAL se spoustou her, soutěží, tanečků a pěknou tombolou. Děvčata devátých tříd se zhostila role organizátorek i moderátorek na výbornou s hvězdičkou a třemi srdíčky. Velké poděkování a pochvala patří Klárce Burdové, Markétce Janíkové, Terezám Rožnovské a Lazecké, a také DJ Honzovi Turkovi. Děti se nám v pátek před očima proměnily v úchvatné pohádkové bytosti - víly, princezny, čarodějnice, ve zvířátka všeho druhu, kovboje i vojáky. Jako nejoriginálnější masky byly vyhodnoceny: zebra Jonáška Montága a srneček Moničky Freyové. Nejroztomilejší maskou se stal motýlek Elenky Bořecké, myška Terezky Tomáškové, víla Verunky Janíkové, bílá paní Terezky Cahlové, ovečka Luďka Kleina, šneček Vendulky Trojančíkové, kočičí žena Denisy Schneidrové, zajíček Terezy Králové. Jako nejděsivější maska byl vybrán netopýr Vojty Kadaňky. Porota to tentokrát neměla vůbec lehké, masek se totiž sešlo téměř padesát a jedna byla dokonalejší než druhá. Pochvalu si zaslouží všechny děti, které si se svou maskou daly doma práci. Školnímu parlamentu - organizátoru této velmi pěkné a náročné akce, zasloužené poděkování.
17. LISTOPAD letos neznamenal den mimořádného volna, žáci čtvrté až deváté třídy se však v předvečer oslav svátku boje za demokracii a svobodu sešli v sále kulturního domu ve Slavkově. Po vysvětlení historických momentů obou souvisejících událostí z let 1939 a 1989 se dětem i učitelům dostalo nevšedního zážitku. Zavítal k nám pěvecký soubor až z Krkonoš, z Pedagogické školy v Nové Pace. Začali jsme společně státní hymnou a pak už jen bez dechu sledovali vynikající výkony děvčat i jejich pedagogů. Doslova s otevřenými ústy vyslechly děti skladby klasické, lidové i moderní. Nenaplnily se naše obavy, že snad pro ty mladší bude šedesát minut vystoupení příliš dlouhých, i ti nejmenší dokázali předvedenou krásu ocenit spontánním potleskem.
První letošní DISKOTÉKA navázala na maškarní karneval za velkého zájmu i starších ročníků žáků, kteří se v minulosti k účasti stavěli s určitým odstupem. Vše bezvadně fungovalo, parket byl neustále plný zásluhou kvalitní hudby, náladu vylepšovalo zajištěné občerstvení. Bez problémů byl také závěrečný úklid. Velké poděkování organizátorům akce - Žákovskému parlamentu.
Pod vedením nehrající kapitánky vychovatelky Michaly Henzlové jsme se zúčastnili prvního kola turnaje MINIHÁZENÉ ŠKOLNÍCH DRUŽIN. Bojovalo mezi sebou sedm týmů. Hrálo se systémem každý s každým, takže jsme odehráli 6 zápasů. Nejdramatičtější utkání bylo to poslední se ZŠ Otická. V posledních vteřinách zápasu se nám podařilo vstřelit rozhodující branku a zůstat tak neporaženi. Celý turnaj jsme vyhráli a neztratili ani bod. Školu reprezentovali žáci páté a čtvrté třídy.
Po celý školní rok probíhá v opavském okrese OPAVSKÁ LIGA SPORTU ŠKOL. Celkem pět desítek základek získává body za umístění v atletických, gymnastických, herních a dalších sportovních soutěžích. V závěru je pak vyhodnoceno deset nejúspěšnějších. V této desítce nejlepších pravidelně bývá i naše škola, která handicap nižšího počtu žáků vyrovnává nasazením a připraveností reprezentace. Letos jsme na pomyslném žebříčku vystoupili ještě o příčku vzhůru a mohli se radovat ze sedmého místa (!). V posledních letech byl zaveden i pěkný rituál – setkání nejlepších sportovců v reprezentativních prostorách Minoritského kláštera v Opavě za přítomnosti významných osobností města i okresu. Pro paní učitelku Najsrovou není jednoduché vybrat pět sportovců, kteří se nejvíce zasloužili o tento úspěch. Letos takto ocenila Kláru Burdovou, Marka Baláže, Markétu Řehulkovou, Kláru Pavelkovou a Lukáše Štrbíka.
Více než padesátka olympioniků ze sedmé až deváté třídy se sešla na školním koleDĚJEPISNÉ OLYMPIÁDY. Téma – Od pohanských zvyků ke křesťanským tradicím – děti zaujalo. Z celkem 71 možných bodů se nad padesát dostali čtyři žáci: Jan Hrazdil, Sára Švanová a dvě nadějné sedmačky Markéta Hloušková a Ivana Šašková.
Pěknou a poučnou zábavu připravil pro děti školní družiny žák 9. třídy Tomáš Baier, který se svou maminkou přivezl představit zálibu, které se věnuje již 5. rokem a tou je SOKOLNICTVÍ.Seznámil nás se svými dvěma dravci poštolkou Toníkem a kání Harrisovou Julinkou. Děti se nejen dozvěděly původ obou dravců a jejich vlastnosti, ale mohly si je také podržet na ruce, samozřejmě s ochrannou rukavicí, protože tito dravci, káně uloví i srnu, mají nejen ostré drápy, ale i silné a ostré zobáky. Tomášovi děkujeme za pěkné a zajímavé zpestření našeho odpoledne a přejeme mu i jeho svěřencům hodně zdaru v jejich společné práci.
V úterý 27. 11. 2012 proběhl na naší škole DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ pro děti od tří do šesti let. Dveře školy se pro ně otevřely o půl třetí a zůstaly dokořán až do půl šesté. Tento rok děti ve škole uvítali pejsek a kočička, ve které se na toto odpoledne proměnilo 15 chlapců a děvčat z devátých tříd a dvě děti z druhé třídy.
Hned při vstupu do školy si mohly děti vybrat na památku pejska či kočičku z keramiky a obdržely kartičku, na kterou sbíraly razítka za splnění různých úkolů. Svou šikovnost si ověřily při zašívání díry v kalhotách pejska a dařilo se jim také poskládat jeho obrázek z několika rozstříhaných částí. Každý znal písničku Kočka leze dírou a s chutí si ji zazpíval s dvěma malými kočkami z druhé třídy a pokusil se prolézt dírou jako ony. Děti také zkoušely svůj postřeh při chytání myšky a kostičky tak, jak to umí opravdová zvířátka. Nejdéle se děti zdržely ve školní cvičné kuchyni, kde si vykrojily z piškotového těsta svůj dortík, a zcela samy si jej ozdobily. Ještě více času jim snad zabrala návštěva naší počítačové učebny, kde si mohly zahrát hru z dětských zábavných her. Když jsme se v podvečer my učitelé a všichni pejsci a kočičky rozcházeli domů, měli jsme radost, že za námi do školy přišlo zase více dětí a jejich rodičů než v minulých letech. Poděkování všem učitelkám nižšího stupně, které den připravily a jimž na stanovištích pomáhali: Veronika Jíšová, Luděk Pavelek, Iva Bartesková, Markéta Řehulková, Petra Bouchalová, Hanka Sekaczková, Sára Švánová, Marie Zahelová, Gabka Gancarčíková, Viktor Martinec, Martina Zbořilová, Martina Antlová, Tereza Lazecká, Iva Bittnerová, Hanka Konečná.
V listopadu jsme se zúčastnili FLORBALOVÉHO TURNAJE školních družin. Pořádající škola byla ZŠ Otická. Naši školu reprezentovali žáci čtvrté třídy: Martin Frey, Matěj Malchárek, Jakub Quis, David Marek a Adam Vincker. Soutěžilo mezi sebou 9 družstev chlapců a 4 družstva dívek. Mezi chlapci byla opravdu velká konkurence, ale my jsme se nezalekli a bojovali jako lvi. Svoji skupinu jsme vyhráli a postoupili do finále. Tady jsme se utkali s družinou Otické, byl to těžký zápas, na soupeře jsme bohužel nestačili. Ale náladu jsme si vylepšili posledním utkáním s družinou školy Boženy Němcové a vítězstvím jsme si zajistili krásné 2. místo.
Po mnoho let zjišťujeme úroveň našich žáků v nejrozšířenějším testování v rámci České republiky společnosti SCIO. Dříve jen v devátých třídách, letos již podruhé také v šestém ročníku, kde nám pak výsledky dávají možnost prognózy dalšího vývoje jednotlivých dětí. Za vynikající výsledky s percentilem úspěšnosti blížícímu se maximální hodnotě, byli v rámci MS kraje oceněni: Martin Pavlík, Jan Stoklasa, Anna Skřontová, Marek Lipka a Anežka Světlíková.
DĚTSKÝ ČIN ROKU je jednou z možností, jak vést děti k pomoci bližnímu v rodině i společnosti a toto téma zadává každoročně pan učitel Mička svým svěřencům. Loňská žákyně deváté třídy Kristýna Heczková popsala, jak přibyl do rodiny malý bráška, jak se s tím, po mnoha letech v roli jedináčka, vyrovnávala. Rodiče dojíždějí denně do vzdálené Ostravy, a tak ranní i odpolední starost o vypravení a vyzvednutí brášky zůstala na ní. Sblížilo je to a z celého líčení vyzařuje láskyplný vztah obou sourozenců, který stál za oceněním zvláštní cenou Učitelských novin. Slavnostní vyhlášení se konalo v Praze v historických prostorách Staroměstské radnice, kam přijela celá rodina včetně malého Petříka. A všichni trvali na tom, že s nimi musí i bývalá třídní učitelka Mgr. Eva Starečková. Krista si navíc užila neobvyklého zážitku – pilotování Boeingu 737 na výukovém trenažéru, zážitku, kterého se nedostane každému. Lze jen závidět rodičům i třídní pocit hrdosti při oslavných projevech a přát si, aby podobných příkladů dětské dobré vůle bylo více.
Když jsem se dozvěděla, že jsem vyhrála Dětský čin roku, byla jsem štěstím bez sebe. Hned jsem to volala mamce. A začalo velké plánování. Když nastal den "D" a já vstávala v 3:30, ani jsem nebyla unavená. Těšila jsem se, jak zase pojedeme vlakem a hlavně jsem se těšila na to, co se tam bude dít. Cesta utekla docela rychle, protože jsme si celou cestu povídali. A najednou jsme byli na Staroměstském náměstí a hledali Brožíkovu síň. Když jsme došli, přivítala nás paní, která to všechno organizovala. Poté jsem si šla s paní učitelkou vybrat tričko a dostala jsem taky cedulku se jménem a kategorií, kterou jsem vyhrála. Vše probíhalo tak jak mělo, ale jediné, co mě mrzelo, že nedorazil můj patron. Místo toho ho nahradil pan Ján Živný, který ten příběh za mě celý přečetl, protože jsem byla hodně nervózní. Dostala jsem plnou tašku dárků a dva obrazy, jeden diplom za výhru a druhý byl ze společnosti iPILOT. Přišlo velké focení. Ani jsem nevěděla, do kterého foťáku se mám dívat, protože tolik záblesků před svýma očima jsem snad ani neviděla. Potom jsme se všichni přesunuli do společnosti iPILOT, kde si každý z nás (z výherců) mohl vyzkoušet let v Boeingu 747 a dostali jsme poukaz na jednu další návštěvu. Celý den jsme zakončili dobrým obědem v jedné restauraci a jízdou metrem. Moc se mi to všechno líbilo. Ale poděkování patří panu učiteli J. Mičkovi, který mi do nadace poslal příběh, paní učitelce Starečkové, která mě podržela v těch nejhorších chvílích a taky mým rodičům a bráchovi.
Druhá pedagogická rada, která probíhá začátkem listopadu, má kromě jiného dvě hlavní témata: první a šesté třídy. Do letošní elementárky nastoupilo celkem 22 dětí. Od prvních hodin bylo zřejmé, že se sešlo dvanáct bystrých kluků s deseti šikovnými děvčaty. Překvapila vysoká míra samostatnosti a sebeobsluhy, jevu, se kterým míváme rok od roku stále více problémů. Tyto děti si však dovedou udržet pořádek v penálu, aktovce, v lavici a také v šatně, v tom nejproblematičtějším prostoru každé školy. Na začátku hodiny jsou samozřejmostí vyrovnané sešity s domácími úkoly na učitelském stole, čítanka na lavici otevřená na příslušné straně, připravené pomůcky na psaní. Děti se ukázněně hlásí, dokážou spořádaně opustit třídu či přejít do tělocvičny. S výše uvedeným bojují některé vyšší třídy ještě nyní. Už ve školce se seznámily s počátečními písmeny slov, a tak je zřejmé, že na Vánoce si už mnozí přečtou knížku od Ježíška.
Třídní učitelka Mgr. Dana Jarošová oceňuje spolupráci s rodiči, kteří na tom mají největší zásluhu, smekáme i před učitelkami v mateřské škole, se kterými jsme požadavky pro vstup dětí do základní školy konzultovali. Lze si jen přát, aby podobnou pozornost tomu, co by mělo umět šestileté dítě, věnovali i rodiče, kteří k nám přivedou děti 31. ledna k zápisu. Těšíme se na ně.
Prosinec
VÁNOČNÍ LAŤKY se ve školním kole letos účastnilo 47 žáků a potěšili velmi pěknými výkony. Úspěšně se zapojila i 5. třída, kde nejlepšího výkonu dosáhl Filip Dziadkowiec - skočil 120 cm. Atmosféra v tělocvičně byla vynikající, žáci si vzájemně fandili a podporovali se. V pondělí jsme drželi palce družstvům dívek na finále v Opavě na Tyršově stadionu. Škoda, že jsme nepostavili družstvo chlapců, ale nemoc si nevybírá. V Opavě děvčata skvěle zabojovala. Mladší obsadila celkově 5. Místo, a to ve složení družstva: Eliška Klímková, Kristýna Lhotská, Katka Uvírová a Katka Špilháčková, z nichž nejlepší byla Eliška s výkonem 125 cm, ostatní skočily po 120 cm. Starší děvčata vybojovala bronzovou medaili. K tomuto úspěchu přispěly Terka Rožnovská, Petra Bouchalová, Denisa Žiačiková a Markéta Řehulková. Markéta předvedla opravdu skvělý výkon, když zdolala laťku ve výšce 149 cm. Posunula si tak svůj osobní rekord a dostala se mezi 4 nejlepší závodnice.
Téměř padesátka účastníků si změřila síly v OLYMPIÁDĚ JAZYKA ČESKÉHO. S mluvnickou částí, která byla letos hodně náročná, si lépe poradili starší, slohově zajímavé a slibné práce odevzdávali nejúspěšnější sedmáci - Míša Machovská se dostala až na skvělé páté místo. Tři nejlepší práce odevzdali Jan Hrazdil, Sára Švanová a Marek Hlávka.
Na MIKULÁŠSKOU NADÍLKU se určitě těší všechny děti, nejvíce snad žáci devátých tříd, kteří si pro své mladší spolužáky tradičně připraví dokonalé převleky, vystoupení a bohaté balíčky z prostředků SRPŠ. Oddechli jsme si, když počet dětí na konci vyučování byl stejný jako na začátku, byť ve třetí třídě jeden žáček málem v čertově pytli skončil. Zájemců o tuto událost je tolik, že o vyvolených musel rozhodnout los. Ve dvou početných skupinách stihli obejít všechny třídy, mateřskou školu, ze Seniorcentra se dostali až téměř po dvou hodinách vyplněných povídáním a písničkami.
Až do Bílovce se probojovala naše „sportovní třída“ /třídní učitelka Mgr. Najsrová/ V SÁLOVÉ KOPANÉ. Přivítala je hala, ve které měli domácí jasně navrch, z porážky se však hoši otřepali, porazili Ludgeřovice, s ambiciózní Ostravou vybojovali remízu a jen horší skóre je odsunulo na třetí nepostupové místo.
O tom, že Vánoce nejsou jen dárečky, stromeček a pohádky v televizi, si přišly s našimi dětmi popovídat učitelky z Katechetického pedagogického centra v Ostravě v programu POSELSTVÍ KŘESŤANSKÝCH VÁNOC. Jednotlivá témata jsou velmi citlivě a vhodně zpracována s přihlédnutím k věku a u dětí i pedagogů mají tato pravidelná setkání před Vánocemi i Velikonocemi dobrý ohlas. Náš pan farář pak pravidelně přichází k nejstarším, křesťanský pohled na svět je už pojat spíše z filosofického hlediska. I on má pozorné posluchače, mnohdy i diskutéry o základních otázkách lidského bytí.
Od začátku října až do Vánoc se před vyučováním scházely v tělocvičně chlapecké i dívčí týmy tříd vyššího stupně, aby vybojovaly co nejlepší umístění VE ŠKOLNÍM TURNAJI FLORBALU, který v tomto čase tradičně organizuje žákovský parlament. Až na nepatrné počáteční zádrhely si hoši osmé třídy v úloze pořadatelů vedli skvěle, jejich týmy se umístily na prvních dvou místech v mužské tabulce. Bronz ukořistili sedmáci, kteří předstihli devátou A, následovaly třídy 6. A a 6. B. Ani výhoda početního zvýhodnění nestačila oběma dívčím šestkám k tomu, aby se holky probojovaly mezi čtyři nejlepší. Zde se uspořádaly kolektivy v pořadí: osmá, devátá B, sedmá a devátá A třída. Na slavnostním vyhlášení v sále KD byly také odměněni nejužitečnější hráči celého turnaje: Katka Uvírová, Žaneta Jedličková, Tereza Janíková, Marie Šašková, Tereza Rožnovská, Martina Antlová, Marek Tengler, Jonáš Král, Tomáš Štrbík, Tomáš Valík, Zbyněk Jablonský, Lukáš Štrbík.
Desítky dětí vystoupily na tradiční VÁNOČNÍ BESÍDCE, na kterou se už od října připravovaly v kroužcích školní družiny a školního klubu. Představili se hudebníci školní kapely, zpěváci od první do deváté třídy s písněmi, kde převládaly motivy zimy a Vánoc. – O sněhulákovi, Přáníčko, O chlapečkovi, který strojí stromeček. Potlesk sklidily flétničky, zaujala tři vystoupení stále se rozrůstajícího sportovně – tanečního kroužku Monteráčci. Nemohla chybět pohádkav provedení žáků dramatického kroužku, tentokrát o Očkování v Marodíně. Líbivé číslo připravily paní učitelky se svými svěřenci z mateřské školy, rej vloček zatančila Kuřátka z nejstaršího oddělení.
Setkání malých kluků z PŘÍPRAVKY BASKETBALU, který od října třikrát týdně vždy celou hodinu pracuje na naší škole, s opravdovými dvoumetrovými basketbalovými hráči mistrovských zápasů ve Sportovní hale v úterý v podvečer se velmi vydařil. Rodiče, trenéři i obě paní vychovatelky odcházely domů spát s dobrým pocitem, že se jim zápas velmi líbil – taky fandili z plných plic – a navíc byli kluci obdarováni tričkem s logem basketu a „ ježíšovským“ balíčkem sladkosti. Kroužek navštěvuje 25 chlapců.
Před Vánocemi se nám podařilo prosadit se ve dvou vědomostních soutěžích. TradičníVánoční matematické soutěže na Slezském gymnáziu v Opavě se zúčastňujeme každoročně, tentokrát ve složení Marek Hlávka, Jan Hrazdil a Ondra Kinšt. Chlapci se dopočítali kečtvrtému místu. Stejného umístění, tedy jen stupínek od absolutní špičky, dosáhlo družstvo deváťáků v přírodovědném klokanu, kde jsou tři okruhy otázek fyzika, chemie a biologická část. Markéta Janíková, Luděk Pavelek a Ondra Kinšt svým učitelům ostudu rozhodně neudělali. Blahopřejeme!
FLORBAL je dnes bezkonkurenčně nejoblíbenějším sportem základních i středních škol. Do soutěže 1. – 5. se přihlásilo celkem 29 DRUŽSTEV od Hlučína po Budišov, jednu z osmi skupin naši vyhráli a postoupili do Opavy. Ani zde ve své skupině nenašli soupeře. V semifinále se již tolik nedařilo, nakonec však obrovskou bojovností a nasazením vybojovali BRONZ. Velkou pochvalu zaslouží všichni hráči a dvě hráčky. Zúčastnění trenéři i diváci obdivovali výkony našich dětí z tak malé a ještě k tomu vesnické školy. Šesti góly přispěl k úspěchu Lukáš Soška, dvěma Ondra Chodura a Martin Frey, po jednom přidali J.akub Quis, Jan Houdek, Adam Lazecký. Stejně statečně se o výsledek prali Michal Houdek, Matěj Soška, Michal Kostera, Denisa Jakschová a Saša Honková. Tento úspěch měl ještě jednu hezkou tečku. Naši bojovníci se vraceli z celodenního klání až kolem čtvrté odpoledne. A považte, čekal na ně teplý a hlavně bohatý oběd od našich obětavých kuchařek, které o turnaji věděly. Myslím, že takových školních jídelen moc není.
Krásnou vánoční atmosféru připravily děti školní družiny svým rodičům a spolužákům, kteří si mohli prohlédnout výrobky vytvořené v kroužcích ŠD. VÁNOČNÍ VÝSTAVKA, která byla instalována v prostorách mezi družinami, navodila pocit klidu a míru, pocit štěstí i radosti a očekávání z blížících se Vánoc. Zahájení obstaral kouzelný program hry na flétničky a rytmus tance Zumby.
Děkujeme všem, kteří si udělali v tomto čase chvilku a přišli se potěšit krásou vánočních ozdůbek, andílků, mikulášků, hvězdiček a stromečků a zaposlouchat se i zazpívat si do koledy s malými koledníčky.
Leden
Neuvěřitelného úspěchu dosáhly DÍVKY ZE ŠESTÉ A SEDMÉ TŘÍDY v okrskovém koleFLORBALOVÉ SOUTĚŽE školních sportovních klubů Opavska. Dokázaly postoupit ve skupině s velkými opavskými školami /např. nad hokejovou školou E. Beneše/. A to nic není proti tomu, co holky dokázaly ve finále - svou bojovností a perfektní obranou dosáhly neuvěřitelného vítězství 3:0 nad namyšlenými favoritkami z OTICKÉ, které předchozí zápas vyhrály 7:0. Byli jsme jediná malá vesnická škola v konkurenci sedmi velkých opavských škol. Byli jsme na naše bojovnice nesmírně hrdí – přitom tři z děvčat se měly odpoledne dostavit k lékaři, VŠE BYLO UDĚLÁNO PRO DOBRO TÝMU! Ani mezi šesti nejlepšími týmy okresu se holky neztratily. Dvě vítězství, dvě remízy a dvě porážky znamenaly 2. – 4. místo podle bodů, vzájemných zápasů, bohužel o něco horší skóre nakonec poslalo náš tým na bramborovou pozici. Obrovskou pochvalu zaslouží obě brankářky Natálie Kertiová a Míša Machovská, obránkyně Lucie Kosterová a Klára Pavelková, střelci gólů Monika Schneidrová, Terezka Janíková a Katka Pavelková i ostatní hráčky Klára Víchová, Mirka Pavlíčková, Katka Uvírová.
Od září probíhá ve školní družině spolupráce S BASKETBALOVÝM ODDÍLEM Z OPAVY. Třikrát týdně se dvaceti pěti hochů od první do páté třídy ujímají profesionální trenéři – hráči extraligy, kteří jsou pro ně obrovskými vzory /doslova, málokterý má pod dva metry/, přítomna je i jedna vychovatelka. Ač dostávají „pěkně do těla“, ještě nikdo z chlapců nevzdal a na každý nový trénink se spontánně těší. Zvykli si již na kázeň a přesné respektování pokynů. S potěšením sledujeme zlepšování kondice a úžasné je pozorovat, jak lépe a lépe ovládají manipulaci s míčem. Také jsme získali 35 nových basketbalových míčů, dva přenosné koše, „baskeťáci“ opravili poškozené školní koše. A že to našim klukům jde, dokázaly testy, kterých se zúčastnily na dvě stovky stejně starých chlapců. Nejúspěšnější Ondra Chodura byl čtvrtý, tady jsou další basketbalové naděje: Jakub Quis, Matěj Malchárek, David Marek, Jakub Láznička, Adam Vincker, Samuel Svoboda, Martin Špilháček, Filip Šenk, Lukáš Beil. Kluci dostali trička s logem, mikulášské balíčky a za dobré umístění i věcnou cenu. Jejich společná fotka byla vytištěna v novinách. Skvělý recept jak využít prostředků věnovaných na sport.
Ve FLORBALU druhých tříd ZŠ si zahrálo 6 týmů, které byly rozděleny do dvou skupin. Svoji skupinu jsme vyhráli a postoupili tak do velkého finále o první místo v turnaji. Tam jsme se utkali se ZŠ Otická. Byl to velmi vyrovnaný a napínavý zápas, kluci dělali, co mohli, ale bohužel Otická byla o kousek lepší, ale i tak vybojovali krásné druhé místo Ondra Elznic, Vojta Kadaňka, Dominik Lokoč, Filip Lhotský, Šimon Rychlý, Filip Kostera.
V lednu jsme se zúčastnili turnaje v MINIHÁZENÉ na ZŠ Šrámkova. Celkem bylo přítomno 6 družstev a hrálo se systémem každý s každým. Ve všech zápasech jsme měli celkem viditelnou převahu, až přišel náš již tradiční velký soupeř ZŠ Otická. Po velkém boji jsme bohužel o jeden gól prohráli.
S jen jedinou prohrou jsme se umístili na krásném druhém místě.
Tým se skládal z žáků páté třídy:
Adam Lazecký, Michal Houdek, Ondra Chodura, Matěj Soška, Lukáš Soška, Michal Kostera, Danek Kudela, Saša Honková, Adéla Pretschová.
ZEMĚPISNÁ OLYMPIÁDA i letos přilákala do školní jídelny – jinam by se nevešli – znalce naší modré planety a jejího nejbližšího okolí. Na rozdíl od olympiád češtiny, dějepisu a dalších, kde je pouze jedna věková kategorie, známe tři vítěze. V šestých třídách si vedl suverénně Jan Stoklasa z 6. B, v sedmé třídě zaznamenala nejlepší skóre Šárka Ševčíková, o jediný bod překonal své soupeře Jan Hrazdil v kategorii osmé a deváté třídy. Honza je naším největším želízkem, letos ale v okresním kole nepřekonal handicap, který spočívá ve skutečnosti, že jako osmák stanul na jedné startovní linii s deváťáky. Pouhý půl bod chyběl Janovi Stoklasovi dostat se mezi tři nejlepší.
ŠPLH je disciplína, která prokáže sílu paží tak jako žádná jiná. Žákovskému parlamentu se podařilo zorganizovat i tento ročník. Byť chyběli někteří favorité, všech 59 děvčat a chlapců prokázalo dobrou formu, nejlepší časy dosáhnutí na metu, umístěnou 4,5 m vysoko, se pohybovaly kolem 3,5 s. Nejlepšího součtu dvou časů a tedy titul nejsilnějšího žáka školy vybojoval Jan Turek z 9. B. Vítězi dalších kategorií jsou: Klára Burdová, Vašek Klapetek, Šárka Ševčíková, Jiří Rypl, Elen Malchárková.
Žáci 8. – 9. Žáci 6. – 7.
- Jan Turek Klára Burdová Vašek Klapetek Šárka Ševčíková
- Jakub Pavelek Marie Šašková Tomáš Štrbík Klára Pavelková
- Michal Duček Aneta Luzarová Dominik Špilháček Žaneta Jedličková
Žáci 1. – 5.
- Jiří Rypl Elen Malchárková
- Martin Špilháček Tereza Králová
- Ondra Chodura Míša Kupková
ZÁPIS do první třídy probíhal podle scénáře, jenž se nám již léta osvědčuje. Ve dvou skupinách, rozděleni ke stolečkům s nimi pracují učitelky nižšího stupně, aby zhodnotili připravenost pro vstup do základního vzdělání. Letošní vysoký počet 41 zájemců nám připravil vrásky, za limitní počet považujeme 25 člennou první třídu. Něco sníží odklady, přesto, ač neradi, jsme museli odmítat žáky, kteří nejsou ze Slavkova. Zvláště nás to mrzí v případě žáků z Hertic, jež naši školu navštěvují od první třídy již desítky let. Věříme, že po absolvování prvních pěti ročníků v D. Životicích se s nimi v šesté třídě opět setkáme. Příznivá zpráva pro rodiče budoucích školáků je, že do první třídy uvítá třídní učitelka Mgr. Hedvika Vašková 2. září 2013 s největší pravděpodobností 24 žáků.
RECITAČNÍ SOUTĚŽE PRVNÍ AŽ PÁTÉ TŘÍDY se účastnilo 45 dětí. V první. kategorii soutěžili prvňáčci sami mezi sebou a porota udělila dvě první místa. Karin Malchárkové a Davidovi Zahelovi. Dále udělila 4 ocenění – Ondrovi Malchárkovi, Terezce Zahlové, Lukáškovi Plachkému a Adrienu Tanekou. Ve druhé kategorii soutěžily děti 2. a 3. třídy. Zde se porota rozhodla udělit 1. místo Elen Malchárkové a 2. místo Terezce Janků. Dále ocenila výkon Veroniky Žembové, Matěje Jaroše, Terezky Malčekové, Terezky Králové, Vendulky Trojančíkové a Aničky Ryžové. Ve třetí kategorii 4. a 5. třídy se na 1. místě umístila Lucka Kordulová, 2. místo obsadila Kristýna Mellarová. 3.místa byla udělena Janě Kramolišové a Kubovi Petržílkovi. Také v této kategorii si ocenění svého výkonu zasloužil Danek Petržilka.Velké uznání za snahu – soutěžit přišla téměř polovina žáků nižšího stupně. Potěšil i zájem a vytvoření hezkého prostředí od dětí školní družiny.
Únor
Turnaj ve vybíjené prvních až pátých tříd jsme se zúčastnili na ZŠ E. Beneše. Celkem se sešlo 7 týmů. Ve všech zápasech jsme dominovali, pouze tým ZŠ E. Beneše byl silnější. Umístili jsme se tak na krásném druhém místě. Dokonce jsme byli vyhlášeni nejvyrovnanějším týmem turnaje s nejlepším hráčem Matějem Soškou z páté třídy.
OKRESNÍ SOUTĚŽ VE ŠPLHU byla pro naši školu mimořádně úspěšná. Nejprve skvěle soutěž zahájila mladší děvčata, která ve složení Žaneta Jedličková, Kristýna Uvírová, Klára Pavelková a Šárka Ševčíková si došplhala pro bronzové medaile. Všechny si zlepšily své osobní rekordy, nejrychlejší byla Žaneta s časem 4,6 s. Po nich přidali stříbrný úspěch mladší chlapci - Vašek Klapetek, Tomáš Štrbík, Pepa Galvas a Dominik Špilháček. Absolutním vítězem v této kategorii se stal Vašek Klapetek, který dokázal vyšplhat v časech 3,4 a 3,6. Po dvou medailových úspěších se dařilo dále i starším chlapcům a děvčatům. Obě družstva šla do každého kola naplno, nakonec z toho bylo pro obě družstva 4. místo, od medaile byl jen kousek. Družstvo dívek - Klára Burdová, Marie Šašková, Denisa Žiačiková a Aneta Luzarová. Klára, Mája i Aneta dokázaly vyšplhat v čase pod 5 s, nejlépe Klára 4,3 s. Kluci - Jan Turek, Michal Duček, Daniel Šnajder a Jakub Pavelek, zde se všechny časy pohybovaly mezi 3-4 s, nejlepší byl Honza Turek časem 2,9 s. Slavkov nikdy dříve medaili ze šplhu nezískal a také chválím všechny za snahu a bojovnost.
Po více než dvaceti letech jsme změnili místo pro LYŽAŘSKÝ VÝCVIK. Chata Slunečná v Nové Vsi pod Pradědem nám vyhovovala především cenově. Bohužel však svůj svah nezasněžuje a několikrát se stalo, že bylo nutné výcvik odvolat a další rok komplikovaně organizovat pro více skupin. Rekreační středisko PARAMON v Suché Rudné ubytovává v chatkách, jejichž součástí jsou i sprchy a toalety. V bezprostřední blízkosti je zasněžovaný svah se dvěma vleky, jeden pro skutečné začátečníky. Přímo ze Suché Rudné vedou také pravidelně projížděné lyžařské stopy. Nižší úroveň ubytování je vyvážena cenou, která umožňuje pobyt všem žákům, jež nemají zdravotní omezení. A to je jeden ze základních požadavků, který při organizaci lyžařského výcviku, v souladu s filosofií naší školy, preferujeme.
Dvacet sedm chlapců a děvčat ze sedmé třídy čekala opravdová zimní pohádka. Téměř každý den čerstvý sníh, na kterém se rychle dostávaly do formy i děti, které stály na lyžích úplně poprvé. A je jich tradičně více než polovina. Půvabné byly vyjížďky na školních běžkách do okolí, kterému dominuje poutní kostel Annanberg. A jak dopadl závěrečný závod ve slalomu? Na prvních třech místech skončila netradičně děvčata v pořadí Lucka Kosterová, Klára Pavelková, Katka Pavelková, čtvrtý byl Vašek Klapetek.
Konečná cena kursu včetně dopravy činila 1450 Kč, za vlek utratili žáci přibližně 450 – 600 Kč.
Devět ze čtrnácti bodů museli získat řešitelé školního kola PYTHAGORIÁDY, matematické soutěže pro pátou až osmou třídu, aby se mohli ucházet o účast v okresním kole. Nejlepších výsledků dosáhli: David Klapetek z páté, Jan Stoklasa, Martin Majnuš, Mirka Pavlíčková ze šestých, Šárka Ševčíková, Lucka Režnarová ze sedmé, Jan Hrazdil, Marek Hlávka, Iveta Galiová z osmé třídy.
Školního kola SLAVKOVSKÉHO SKŘIVÁNKA se zúčastnilo celkem 28 zpěváků, kteří své hlasy změřili v pěti kategoriích. Z prvňáčků se porotě nejvíce líbily Tereza Otipková, Karin Malchárková a Tereza Zahlová. V druhé kategorii vynikly Pavla Hrazdilová a Elen Malchárková, ve čtvrté a páté třídě ocenila porota Jakuba Lázničku, v šesté a sedmé třídě získaly první místo společně Šárka Ševčíková a Lucka Kosterová, v nejstarší kategorii zazářily Sára Švanová a Žaneta Malcharčíková. Zvláštní cenu za dlouholetou podporu této pěvecké soutěže obdržely Markéta Janíková, Žaneta Malcharčíková a Sára Švanová.
Březen
Vysvětlit dětem, že VELIKONOCE nejsou jen svátkem jara, ale pro křesťany mají ještě další význam, jsme i letos svěřili učitelkám Ostravsko – opavské diecéze. Ve vhodně komponovaných pořadech formou vyprávění, hry, besedy i za pomoci interaktivní tabule se žákům, s přihlédnutím k jejich věku, dostalo poučení o největší události v lidských dějinách. Pořady s velikonoční i vánoční tematikou mají u dětí i pedagogů velmi příznivý ohlas a zaujaly nejmladší stejně jako žáky obou devátých tříd. Staly se skutečným Poselstvím křesťanských Velikonoc.
TŘÍDĚNÍ ODPADU je požadavek doby a zejména našeho těžce zkoušeného životního prostředí. Pokud naučíme děti, že před odhozením každé nepotřebné věci se na dvě sekundy zamyslí, do kterého koše či pytle patří, udělali jsme pro naši Zemi docela dost. Zatím odpad rozdělujeme na plasty, papír – toho je ve škole nejvíc, krabičky od nápojů. Po několik měsíců v roce je úroveň třídění v jednotlivých učebnách náhodně bodována, v tu dobu jsou děti téměř vzorné. Posledním nápadem Žákovského parlamentu se stal sběr hliníku. Skvělým úlovkem, který se pak promění na sportovní pomůcky, jsou mimo víčka a alobaly třeba staré příbory, hrnce a podobné předměty.
SPORTOVNÍ GYMNASTIKA se ve školách zdaleka nesetkává se zájmem dětí a učitelů, jak je tomu u kopané, florbalu vybíjené. Nelze ji provozovat bez disciplíny, důležité jsou fyzické předpoklady i vůle překonat bolest a pohodlnost. Větší ohlas má u dívek, tam se utkáváme v okresní soutěži i s děvčaty, jež se na tuto disciplínu specializují. Ale i v kategorii chlapců se sejde obyčejně kolem pěti týmů v jednotlivých kategoriích. Naše škola postavila celkem šest družstev. V dívčích kategoriích nejlépe dopadla starší děvčata na čtvrtém místě, pozornost vyvolala sestava Elišky Klimkové ze sedmé třídy. Zato v kategoriích chlapců patřil Slavkov k absolutní špičce. Mladší žáci byli druzí ve složení Jirka Rypl a bratři Houdkovi, u starších žáků jsme dosáhli historického úspěchu prvním místem Vaška Klapetka, Tomáše Štrbíka, Honzi Hrazdila, Honzi Elbla a Jonáše Krále. Nadějí jsou pak i naši nejmladší – Matěj Jaroš, Ondra Zahel a Filip Lhotský. Za trpělivost, důslednost a přiměřenou tvrdost v tréninku si zaslouží pochvalu i trenéři Helena Malčeková, Michala Henzlová a Ladislav Hrazdil.
Duben
Do OPAVSKÉHO SKŘIVÁNKA jsme poslali tři nejlepší. Jedná se o soutěž, kde děti zpívají slezské písničky v našem nářečí ve velmi početné konkurenci v každé věkové kategorii. Po výborném výkonu si vybojovala postup do dalšího kola Sára Švánová i přes vynikající, už téměř profesionální, výkony zpěváků a zpěvaček z folklórních skupin. Bude zpívat s cimbálovkou v Loutkovém divadle 19.4. na koncertě pro rodiče, porotu a další hosty, zabývající se folklórem. Zde se bude již vybírat do republikového kola.Obě dívky ze sedmé třídy - Lucka Kosterová a Šárka Ševčíková zpívaly také velmi hezky a zaslouží si pochvalu.
Velmi pěkně připravila paní vychovatelka Iva Doleželová atmosféru pěvecké soutěže LIDOVÉ ZPÍVÁNKY. Děti v ranní družině vyrobily různé ozdoby pro diváky - kníry, brýle, úsměvy, nosy i motýlky pod krky, děvčata z 5. třídy vyzdobila jeviště v herně. Přihlásilo se 18 dětí, děvčata, ale i chlapci. Tématem byly lidové písničky, které byly doprovázeny hudbou, zpívalo se s chutí, úsměvem i malou trémou, za úžasné podpory všech diváků. A jak porota zhodnotila malé zpěváčky? Na 3. místě se umístil Adrienek Tanekou z první třídy. O 2. místo se podělily Karinka Malchárková z první, Elenka Bořecká z první třídy a Terezka Králová ze druhé třídy. 1. místo získaly Terezka Tomášková z první třídy a Elenka Malchárková ze třetí třídy.
Mezi chlapci proběhl turnaj ve STOLNÍM FOTBALE. Do soutěže se přihlásilo 16 chlapců z 1. až 4. třídy. 3. místo získal Ondřej Zahel ze 3. tř. s 9 vyhranými zápasy, 2. místo obsadil Dominik Kubala ze 3. tř. s 11 vyhranými zápas, na místě 1. skončil Dominik Lokoč ze 2. tř. s 12 vyhranými zápasy.
Celou soutěž vedl a organizoval David Marek, žák 4. třídy , který si za tuto pěknou akci zaslouží poděkování a velkou pochvalu.
HODINA ZEMĚ je jednorázová celosvětová akce, která upozorňuje na způsob života většiny lidstva vedoucí k nenapravitelným změnám na naší planetě. Na celém světě se v sobotu 30. března na hodinu zhasla světla jako projev vědomí vážnosti situace. Gesto? Členové žákovského parlamentu si to nemyslí. V podivuhodně krátkém čase se jim podařilo zmobilizovat třídy a zapojit je nejen do zmíněné hodiny, ale i do dalších soutěží, které s velkým nadšením děti absolvovaly. Vítězem se stala sedmá třída a dostala možnost vymyslit se svou třídní učitelkou netradiční den namísto běžných vyučovacích hodin. Pochvalu za organizaci celé akce zaslouží Markéta Janíková, Tereza Rožnovská a Klára Burdová.
Návštěva SLEZKÉHO DIVADLA bývá nejen kulturním zážitkem, ale i lekcí společenského chování a vhodného oblečení. Alespoň dvakrát do roka se snažíme umožnit zhlédnutí představení každé třídě. Na jaře se největšímu zájmu těšil příběh Cesta kolem světa, jenž zaujal děti od třetí po devátou třídu, sedmáci dali přednost pohádce Daskabáty hříšná ves.
V předvečer narození jednoho z největších myslitelů a především pedagogů se v sále Kulturního domu ve Slavkově sešla téměř stovka učitelů a hostů z naší i sousedních škol, aby důstojné atmosféře oslavili DEN UČITELŮ. Svátek, který je v naší vlasti slaven již téměř sto let je u nás spojen s vyhlášením pedagogické osobnosti, kterou společně s ředitelem školy vybírá zastupitelstvo obce. V letošním roce byla takto oceněna Sylva Chovancová, jejíž celý život je spojen se slavkovskou školou. Nastoupila zde jako žákyně první třídy a letos ve funkci zástupkyně ředitele oslavila životní jubileum. Stovky děvčat a chlapců si jí pamatují jako skvělou učitelku matematiky, jíž se dostalo daru i složité učivo vysvětlit srozumitelně, takže matematika u nás dlouhodobě patří k nejoblíbenějším předmětům. Nezapomenutelné jsou i zážitky z letních táborů, které po mnoho let vedla v Pilném Mlýně. Letos se tam s řadou z účastníků a vedoucích znovu po letech hodlá sejít.
Zajímavou akci připravila pro téměř všechny žáky vyššího stupně Tereza Rožnovská. Využila návštěvy spolužačky a přítelkyně své sestry, jež pochází z australského města Brisbane, a zorganizovala BESEDU O NEJMENŠÍM KONTINENTU. Jen malá část našich žáků má příležitost slyšet angličtinu z úst rodilého mluvčího, po začátečním ostychu však řada z nich „rozvázala“ a ptala se na přírodu, obyvatelstvo, kulturu, padaly i osobní dotazy. Svou bezprostředností a kultivovaným projevem si stále usměvavá studentka práv UK v Praze získala pozornost a respekt. Totéž lze napsat i o naší bývalé žákyni Veronice Rožnovské, jež zaujala nejen perfektní angličtinou, ale určitě se pro mnohé stala i bezděčným vzorem – vždyť ještě před pěti lety seděla ve stejných lavicích.
Jarní laťka, soutěž ve SKOKU VYSOKÉM má pravidla výhodná i pro ty menší. O pořadí rozhoduje rozdíl mezi výškou tělesnou a skočenou. Nejlepší hodnoty - 25 cm - dosáhnul Filip Elbl z osmě třídy, na prvním místě mezi mladšími chlapci skončil teprve čtvrťák /byť soutěžil i se sedmáky/ Martin Frey, pozoruhodného absolutně nejlepšího výkonu dosáhnul Vašek Klapetek /sedmák/ 140 cm. Vítězky kategorie děvčat jsou pro tento školní rok Eliška Klímková a Tereza Rožnovská.
Žákyně deváté třídy Sára Švanová vyhrála v silné a početné krajské konkurenci pěveckou soutěž ve ZPĚVU LIDOVÝCH PÍSNÍ Opavský skřivánek a probojovala se tak do republikového finále ve Velkých Losinách.Zpívala dvě písně: Měla jsem holubka a Vyletěl holub. Jednu ji doprovázela s cimbálovka, druhou musela zpívat a capella/ bez doprovodu/.Soutěž, ve formě koncertu trvala 4 hodiny a navíc ještě byly předtím zkoušky, ale stálo to za to.
PŘEHLÍDKA PÓDIOVÝCH SKLADEB se konala v Opavě na ZŠ Vrchní. Zúčastnilo se celkem 8 skupin. Z naší školy to byly tři skladbičky Čivava, Princezny a princové, Cowboy ladies. Děti předvedly své skladby, které nacvičily v kroužku a Baby Monteráčci s elánem a chutí. Není se co divit, vždyť byly pod vedením Mgr. Martiny Trojančíkové a Michaely Henzlové.
V této přehlídce zatančily něžně i maminky s dětmi, navštěvujícími cvičení s p. Marcelou Královou skladbičku Rej vloček.
Cowboy ladies a Rej vloček pojedou na krajskou přehlídku v neděli 28.4. do Píkovic u FM.
Na rozdíl od hodiny Země, ke které se naše škola přihlásila poprvé, je DEN ZEMĚ akcí, již pořádáme po řadu let. A tak se žáci obtěžkáni pytli, igelitovými taškami, zapřažení do vozíků vydali zbavovat odpadků naši krásnou obec a silnice k ní vedoucí. Zvláště na nich se setkávali se stovkami pet lahví, sklínek i dalšími věcmi vyhozenými z okna aut. Zima byla dlouhá a to, co ukázaly příkopy po zmizení sněhu, je tristním obrazem kultury významné části našeho národa. Nemluvě o 90% řidičů, které ani nenapadlo sundat nohu z plynu, když viděli postavičky v reflexních vestách. Zvláštní obraz se naskytl směrem na Hertice, vylomené patníky odhozené do polí. I děti kroutily hlavami na Uhlířovské nad psími lejny, ovšem v igelitových sáčcích(!), Cenným nálezem byl zálesácký nůž, v příkopu před Latarnou se objevily doklady z kanceláře ŠJ, která byla před časem nevítaně navštívena.
Musíme děti upřímně pochválit za snahu pomoci naší těžce zkoušené Zemičce. Většina z nich pochopila, že nestačí o životním prostředí jen hovořit. A to je také záměrem nejen této akce, ale celého pojetí ekologické výchovy na naší škole.
Odpoledne jsme zahájili sběrem papíru. Již po několika hodinách bylo zřejmé, že přistavené dva kontejnery stačit nebudou. A nestíhaly ani organizátoři z žákovského parlamentu a povolaní deváťáci – řada čekajících aut se občas táhla až na Olomouckou. Nebylo jednoduché vyložit papír z aut a vozíků, zvážit, uložit do kontejneru a vyplatit peníze v celkové hodnotě 12 238 Kč. – 1 Kč/za kg suroviny. Zbytek si třídy ještě rozdělily na zakoupení sportovních potřeb. Největší podíl ze zisku připadl na čtvrťáky a páťáky, kde se nenašel ani jeden žák, jenž by nepřispěl. Překvapilo třetí místo 6. B, ale i docela slušný celkový podíl deváťáků.
Naši žáci Adam Honka, Josef Galvas, David Fabo, Patrik Pavlíček, Marek Tengler,Jonáš Král, kteří se probojovali do velkého finále ČEZ STREET HOCKEY (ve florbale) se zúčastnili tohoto finále v hale ČEZ Arény v Ostravě. Do velkého finále postoupilo 64 družstev. Turnaj se hraje systémem tzv. "pavouka", to znamená, že dále postupují, vždy jen vítězové jednotlivých zápasů. Hrají se vždy současně čtyři
utkáni. Naši hoši sehráli pěkný zápas, jen nám chybělo střelecké štěstí. Kluci si jistě odvezli pěkný zážitek a snad i zkušenosti, vždyť turnaje se hojně zúčastňují sportovní a hokejové školy. Atmosféra v hale při zápasech je bouřlivá. Mnohdy není slyšet vlastní slova. Pořadatelé totiž vyhlašují soutěž o nejlepší publikum a to je složeno ze spolužáků hráčů. Tři nejhlasitější fankluby jsou oceněny. Také žádný účastník turnaje neodjel s prázdnou, každý si odvezl dárek sponzorů.
Naši nejmladší chlapci se zúčastnili FLORBALOVÉ SOUTĚŽE ŽÁKŮ PRVNÍCH TŘÍD v Opavě. Umístili se na 5. místě, ale důležité je, že si naši prvňáčci vyzkoušeli, jaké to je zahrát si proti tolika družstvům a být v cizím prostředí. To je odvážné a za reprezentaci školy a družiny si zaslouží poděkování a velkou pochvalu: David Zahel, Lukáš Čech, Lukáš Plachký, Adrian Tanekou, Ondřej Schmid. Velký dík patří také tatínkovi panu Čechovi a dědečkovi panu Schmidovi za odvoz chlapců za povzbuzování. Vážíme si jejich pomoci.
Matematický KLOKAN je soutěž, kterou na naší škole může zkusit každý žák od čtvrté do deváté třídy. Přívlastek matematický není zcela přesný. Příklady ve stejný den řeší milióny žáků po celém světě a kromě matematických znalostí je třeba zapojit velkou dávku toho, čemu jsme si zvykli říkat zdravý selský rozum a bystrý úsudek. Příklady ve stejný den řeší milióny žáků po celém světě. Vždy s napětím očekáváme porovnání výsledků našich nejlepších se špičkou opavského okresu. V naší nejstarší kategorii Kadet pro žáky osmých a devátých tříd si prvenství mezi asi patnácti stovkami žáků odnesl žák osmé třídy Jan Hrazdil z osmé a páté místo patřilo Ondřeji Kinštovi z deváté třídy. Blahopřání patří určitě i jejich učitelce matematiky Mgr. Sylvě Chovancové.
Bojovat o dobré umístění v soutěži SPORTOVNÍ GYMNASTIKY jsme se vydali s jedenácti chlapci 3. až 8. třída. V mladších kategoriích byla veliká konkurence, dalo by se říct, že závodili skoro profesionální závodníci. Naši chlapci, předvedli velmi kvalitní výkony a tak mladší žáci vybojovali krásné 3. místo ve družstvech ve složení:Michael Houdek, Jan Houdek (5. tř) a Jiří Rypl (3. tř.). V kategorii starší žáci III. a IV. se podařilo v jednotlivcích obsadit dvě třetí místa pro Jana Elbla a Tomáše Štrbíka a jedno druhé místo pro Vaška Klapetka.
Poslední dubnový víkend jsme se zúčastnili přehlídky PÓDIOVÝCH SKLADEB v Pálkovicích. Letošní účast nebyla příliš hojná, ale i tak jsme si atmosféru užily. Monteráčkům (Kateřina Pavelková, Klára Pavelková, Lucie Kosterová, Monika Schniedrová, Tereza Janíková, Eliška Klimková, ‚Sárka Ševčíková, Lucie Černochová, Michaela Kupková)se vystoupení se skladbou „Cowboy Ladies“ velice povedlo a sklidily jeden z nejbouřlivějších potlesků.
Spolu s námi naši obec reprezentovali také rodiče a děti se skladbou „Rej vloček“. Také jejich skladbička zaujala a sklidila mohutný potlesk.
Květen
JSME ZDRAVÁ ŠKOLA? Tak byl nazván projekt na zjištění, jak jsou na tom naše děti s váhou. Vždyť v celé ČR je již odhadováno, že zhruba 25% dětí školního věku trpí nadváhou. Žáci museli změřit a zvážit třídu po třídě, především však údaje přehledně zpracovat a provést co nejnázornější prezentaci pomocí různých typů grafů a přehledů. Ukázalo se, že podle tzv. body indexu se tento fenomén týká asi 9% žáků naší školy, ze dvou třetin hochů. Velká část chlapců je podle tohoto čísla na opačném konci, tj. vykazují určitou „podváhu“. Těší nás, že se zatím našim žákyním vyhýbá extrémní podoba tohoto jevu známého jako anorexie. Určitě i díky osvětě v hodinách výchovy ke zdraví i navštíveným akcím.
EVAKUACE ŠKOLY je vždy pro žactvo vítaným zpestřením výuky. Tentokrát proběhla za asistence našich hasičů, kteří dokázali vytvořit na chodbách atmosféru skutečného požáru. Disciplínu přesunu na školní hřiště to neovlivnilo, ač jsme si vědomi, v reálném nebezpečí je vše přece jen trochu jinak. Na odpolední námětové cvičení v budově školy se přišli podívat nejen naši žáci, ale i četní návštěvníci, bohužel hojně skrápění vytrvalým májovým deštěm.
Katka Vaňkvá a Marie Šašková se samy, jen pod dohledem učitelky Hv, dokázaly pravidelně připravovat na akci vyhlášenou střediskem volného času EVROPSKÁ PÍSEŇ. Zazpívaly po jedné české a cizojazyčné písni, vysloužily si ocenění od poroty i diváků a ani fakt, že se na stupně vítězů nevešly, nemrzel.
Naše škola se zapojila do projektu „NĚMČINA NEKOUŠE“, jehož cílem je dokázat žákům, že učit se německý jazyk není zas tak obtížné, jak si někteří myslí. Velmi dobrý dojem udělali na jazykovou animátorku Soňu Vrátnou žáci šestých tříd, jejichž nadšení a výborná spolupráce jim i při jejich úplné premiéře s tímto cizím jazykem umožnili prokousat se skrz témata, jako jsou orientace ve městě, zvířata a rodina. A my jen doufáme, že se příští rok budeme bez zábran společně učit řeč našich sousedů.
Na koho však paní Vrátná pěla chválu nejvíce, je současná sedmá třída, která ji nenechávala vycházet z úžasu. Obdivovala jejich bohatou slovní zásobu a plynulý projev, který umí bez sebemenšího ostychu předvést veřejnosti. Překvapilo ji také, jak vyspělý názor mají žáci ohledně budoucího studia nebo uplatnění na trhu práce. Už dnes si jsou vědomi, že s větší jazykovou vybaveností budou schopni lépe uspět v konkurenčním prostředí. Právě na nich lze nejlépe demonstrovat úvodní slova, že němčina opravdu nekouše a může nás i bavit.
Atletika je právem nazývána královnou sportu – tradiční disciplíny běh, skok a hod provázejí člověka od nestarších dob. Okrskové kolo LEHKOATLETICKÉHO ČTYŘBOJE na ZŠ Englišova nebylo vůbec jednoduchou záležitostí – tato škola se na atletiku specializuje a staví tři družstva. Nejlépe si vedla starší děvčata, která skončila za týmem A, děvčata porazila béčko a céčko. Naštěstí rozhodují ještě celkové bodové zisky všech škol okresu, do okresního finále se na jejich základě dostali
Žáci naší školy se zúčastnili Historické slavnosti- REKONSTRUKCE SVATEBNÍHO PRŮVODU polského knížete Měška a české kněžny Doubravky v 2. polovině 10. století v Hradci nad Moravicí. Jeho cílem bylo připomenout si léta minulá, krátký návrat do doby 10. století, kdy byly svatbou spojeny osudy polské a české země. Doubravka přinesla do sousedního Polska křesťanství a dala Polsku prvního krále Boleslava Chrabrého. Naše děti z 6. a 7. třídy se díky přípravě na tento slavnostní den seznámily s životem Slovanů. Jak se oblékali, co už znali, co pěstovali, jak se bavili, tančili.
Všichni jsme si vyrobili dobový šat, ozdobili se dobovými šperky a vyrazili jsme na místo setkání v Hradci nad Moravicí. Věnovali jsme tomu několik hodin výtvarné výchovy i pracovních činností.
Knížecím manželům jsme předali dary – obílí v keramické míse, slavnostní šat, šperk a chléb. Naše děvčata jim zatančila šátečkový tanec. Vystoupení družiny ze Slavkova bylo přivítáno potleskem početných návštěvníků akce. Děti si pak mohly zakoupit malé drobnosti za denáry, které jim věnoval obecní úřad ve Slavkově.
Zklamání z konečného umístění si prožili hoši ze čtvrté a páté třídy na fotbalovém turnaji Mc – DONALD CUP. Dva malé krůčky jim scházely k vytouženému prvenství, které by zúročilo mnohaletou práci chlapců i jejich trenérů.
Nezapomenutelný zážitek z celorepublikové přehlídky FOLKLORNÍCH PÍSNÍ si odnesla vítězka krajského kola Sára Švanová společně se svými rodiči. Třídenní pobyt ve Velkých Losinách - nabitý nejen hudbou, ale i návštěvou zámku, papíren a dalšími aktivitami - to byla odměna za úsilí prodrat se s lidovými písněmi našeho regionu mezi takové folklorní velmoci jakými jsou Haná, Chodsko či Slovácko. Lidová píseň se pomalu vytrácí z našeho života, o to více si ceníme zájmu našich žáků a tohoto mimořádného úspěchu svěřenkyně paní učitelky Malčekové.
Přes velmi nepříznivé počasí se konal Okresní závod v přírodě MEDVĚDÍ STEZKA. Téměř všichni závodníci se dostavili v poledne na hřiště TJ Sokol Slavkov u Lesanky. I přesto, že lilo celý den, vzdalo to jen několik dětí. Proto všem kdo přišli patří velká pochvala. Celkem závodilo 35 hlídek, tedy70 dětí. Soutěžily na asi tříkilometrové trati lesním, náročným a pořádně rozbahněným terénem v poznávání stromů, rostlin, zvířat, kulturních památek, hor, řek, v poskytování první pomoci, ve vázání uzlů, znalosti čtení z mapy, prací s buzolou, hodu na cíl, odhadu vzdálenosti, překonávání lanové překážky. Bohužel některé hlídky přinesly do cíle místo závodní karty rozmočené „puzzle“ s nečitelnými odpověďmi. Ty rozhodčí sušili u pece a skládali celkové pořadí. Ani čtrnáct dní na to, V Rybí u NJ se děti výhledů na Hukvaldy nebo Beskydy nedočkaly. Déšť, zima nejméně vadily hlídkám Šárce Ševčíkové s Klárou Pavelkovou a Jirkovi Ryplovi s Matějem Jarošem, které vybojovaly druhá místa. Z bronzového stupně pak postoupily ještě tři další do republikového kola v Sázavě ve středních Čechách.
Deštivý víkend pokračoval i druhou májovou neděli, den tradičního konání DNU MATEK. Maminkám ani babičkám to však vůbec nevadilo. Skoro by se zdálo naopak – již dlouho před zahájením se sál KD ve Slavkově zaplnil do posledního místečka. Nejdříve se všichni trochu báli – Sboreček nastoupil v černokněžnických úborech, nechyběla Bílá paní ani další strašidelné postavy. Werichova pohádka Princezna Koloběžka několikrát upřímně rozesmála všechny přítomné vtipnými poznámkami a milými situacemi na jevišti. Společně se Školní sborem jsme si zazpívali nestárnoucí písničky za doprovodu kytar a flétniček. Před přestávkou nadchlo nejstarší oddělení mateřské školy úbory i pohybovou vyspělostí v rolích Pampelišek. A převážně taneční byla vystoupení v druhé části. Zumba, Baby monteráčci, Ladies Cowboy rozparádili sál v latinských, country – westernových i rockových rytmech. Závěr poděkování děvčat a chlapců školy a školky našim maminkám obstaral školní sbor Středňáci. Slavkov už podvacáté vzdal hold matkám: „Děkujeme vám za ty nádherné děti chytré i méně nadané, které nám učitelům dávají krásnou práci. Ať už se podařilo předat naše umění v dokonalé nebo méně dokonalé podobě, určitě se podařilo vyslovit vám poselství vděčnosti a lásky“.
Turnaj MC – DONALD´ S CUP proběhl dne 10.5.2013 v Opavě- Kylešovicích na fotbalovém hřišti.Týmu se zúčastnilo celkem 8, byli jsme rozděleni na dvě skupiny po čtyřech. S Otickou jsme remizovali 0:0, potom jsme hráli proti Velkým Heralticím, to jsme vyhráli 4:0, ale pak přišlo finále proti T.G Masaryka, které skončilo 1:1 a díky tomu jsme skončili na pěkném druhém místě. Turnaj probíhal ve slunečném počasí a nálada byla dobrá.
V květnu jsme se zúčastnili LEHKOATLETICKÉHO ČTYŘBOJE ŠD. na ZŠ Šrámkova. Počasí nám přálo a tak jsme mohli podat dobré výkony. Naši družinu reprezentovalo celkem 16 dětí 1. – 4. třídy, z každé třídy vždy dva chlapci a dvě dívky. Účast byla opravdu hojná, celkem se sešlo na 160 chlapců a děvčat. Závodní disciplíny byly běh na 60 m a 200 metrů, skok z místa a hod kriketovým míčkem. Nejlepšího výkonu dosáhl Martin Frey, který vybojoval v opravdu veliké konkurenci skvělé 2. místo. Svými výkony se neztratili ani další naši závodníci, třeba Matěj Jaroš si doběhl pro 5. místo v běhu na 200 m. Celé dopoledne bylo vydařené a moc jsme si ho užili.
Již třetím rokem připravil Matěj Frey se svým bratrem Martinem a bratranci Jakubem a Janem zábavný páteční program pro děti školní družiny. Děti dostaly mapu Slavkova a podle ní hledaly ukryté indicie a klíče, aby se tak mohly dostat k cíli své cesty. To byla STODOLA U FREYOVÝCH, která ukrývá spoustu pokladů z dob minulých, ale byl zde ukryt i poklad v podobě sladkostí. Chlapci byli nadšeni z prohlídky starého traktoru, na který si mohli vylézt, a děvčata se bavila v ovčíně se sedmi ovcemi, kterým jsme donesli jablka a starý chléb. Za toto, opravdu vydařené odpoledne, patří velké poděkování hlavnímu organizátorovi Matějovi.
PYTHAGORIÁDA je matematická soutěž pro dvě kategorie úspěšných řešitelů, kteří se pak utkají na společném klání v Opavě. Srovnat se mohou s žáky školy s matematickým zaměřením i studenty osmiletého gymnázia. Letos zaznamenal největší úspěch žák šesté třídy Marek Lipka. Jeho první místo a pouze jediný bod od maximálního počtu bodů udělal radost všem, nejvíce třídní učitelce matematiky Mgr. Sylvě Chovancové.
OKRESNÍ PĚVECKÁ SPUTĚŽ ŠKOLONÍCH DRUŽIN se uskutečnila u nás ve Slavkově v Kulturním domě. Zúčastnilo se celkem asi 35 dětí ze 7 školních družin, které soutěžily ve dvou věkových kategoriích rozděleny na jednotlivce a „kapely“. Naše děti si vedly velmi dobře. Získaly vždy první místa – které získaly ale i jiné družiny, neboť úroveň byla velmi vysoká skoro u všech soutěžících. Za naši ŠD to byly tyto děti: Elenka Bořecká, Terezka Tomášková, Matěj Jaroš, Adam Otipka, Giuliano Šolc, Pavla Hrazdilová, Terezka Malčeková, Adélka Schmidová, bratři Petržílkové, Adélka Kubátová, Kristýnka Melírová, Jana Kramolišová. Společně jsme strávili nádherné odpoledne plné krásných a známých písniček, neboť téma pro letošní rok bylo: „písně k táboráku“. Soutěž jsme zahájili i ukončili společným zpěvem veselých písniček za vynikající atmosféry.
LEHKOATLETICKÝ ČTYŘBOJ je prestižní soutěž, do které se zapojuje většina škol okresu. Ze čtyř kategorií dokázala naše družstva postoupit ve třech případech. Jen sedm bodů /odpovídá jedné sekundě v běhu/ oddělilo naše bojovnice za starší děvčata od bronzu, vynikající byl výkon Kláry Burdové na 800 m. Obdivuhodné výsledky zaznamenala také Markéta Řehulková
V OKRESNÍ SOUTĚŽI ZDRAVOTNÍCH HLÍDEK jsme si letos změřili síly potřetí. Sehraný tým z loňska byl doplněn o několik nováčků a nezklamal. Chybičky se sice vloudily, příjemným překvapením však bylo pro Míšu Machovskou, Ivanu Šaškovou, Danka Poštulku, Nikol Hadamčíkovou, Kláru Losertovou a obě Terezy Slivkovou a Rymanovou, když se podruhé probojovali mezi medailisty, tentokrát si odnesli bronzový pohár. Ocenění určitě patří i oběma trenérkám, jež je po celý rok na soutěž připravovaly - Barboře Šaškové a Michale Henzlové.
DĚTSKÝ DEN připravili pro naše děti rodiče z výboru SRPŠ. Velmi prozíravým se stalo rozhodnutí vybrat za místo konání areál základní školy. V sobotu stíhala jedna přeháňka druhou a tak většina z patnácti stanovišť se uskutečnila na chodbách, třídách i tělocvičně školy. Ostrostřelci si venku pomohli stanem, něco se mohlo odehrát i pod stříškou hasičského areálu. Asi po dvou hodinách vykouklo slunce a to už se asi stovka dětí se svými rodiči mohla těšit z občerstvení, opékání / k tradičním špekáčkům přibyla i preclíková háďata/, fotbálku, hudby na kterou se pod vedením našich praktikantek chytala zejména děvčata. Dobrým nápadem se ukázalo být i kolo štěstí, k tomu úplnému nám scházelo jen pár stupňů celsia navíc.
Když jsme s Žákovským parlamentem hledali způsob, jak připravit Den dětí, kterému obětujeme jeden vyučovací den, názor zástupců žáků byl jednohlasný: DEN NAPŘÍČ ŠKOLOU. Pro osvěžení paměti – děti se nalosují do patnáctičlenných družstev, nejdříve se ve třídách seznamují, zvolí si název, pokřik erb, svého vedoucího, který je „osleplé“ provede po škole. Kolem desáté pak začíná druhá část, to už jde o body do celkového hodnocení. Meteorologové se tentokrát nevyznamenali, od rána vydatně pršelo. Ještě že máme tak prostornou školu, kde je možno využít i plochy kulturního domu. Dopoledne nestačilo, soutěžilo se i po obědě. Přes zmíněné počasí jsme prožili krásný den. Všechny týmy projevily chuť být spolu, vzájemně se povzbudit, za dopoledne se mezi dětmi vytvořily vztahy, které často přetrvávají – vždyť jakou možnost má prvňáček setkat se s osmákem a vybojovat pro svůj tým rovnocenný bod. Potěšitelné je, že budoucí smetánka školy, žáci osmé třídy, vzala svůj úkol převzít příští rok vedoucí úlohu na škole velmi vážně. Ve většině týmů se stali uznávanými a zodpovědnými vedoucími, u mnohých jsme se dočkali velmi příjemného překvapení a byli nuceni si výrazně opravit náhled na jejich ochotu, zodpovědnost a starostlivost o své družstvo. Odměnu od SRPŠ si odnesla všechna družstva, která se poskládala do následujícího pořadí:.
- KŘEČCI 155,5
- JAROŠÍCI 154
- BRATRSTVO NEOHROŽENÝCH 152,5
- GUMMY BEARS 149,5
- SO SWEAT 149
- HUDEBNÍCI 148
- SMÍŠKOVÉ 144
- PEDO TEAM 139,5
- SPOL.ŠPUNTŮ 138
- SNIKIDAM 133,5
- MRŇOUSKOVÉ 135,5
- KOČKOPSI 134,5
- VEVERÁCI 131
Jak je to S OBLÍBENOSTI A NEOBLÍBENOSTÍ PŘEDMĚTŮ na škole, zjišťoval Žákovský parlament ve třech věkových „kategoriích“. U prvňáků a druháků vede tělocvik a matematika. Žáci od třetí do páté třídy výrazně preferovali tělocvik, oblíbená je výtvarná výchova a bronzovou příčku zaujala jen těsně za ní matematika. Páťáci pak téměř všichni přidělili body pro ně nové informatice. Neoblíbené jsou jazyky - shodně od třetí do deváté třídy, ať už se jedná o jazyk mateřský, který suverénně vede především na vyšším stupni, tak i angličtinu popř. němčinu. I na druhém stupni obodoval kladně tělesnou výchovu nejvyšší počet žáků. Následuje skupina předmětů s nepatrnými rozdíly v pořadí: přírodopis, zeměpis, hudební výchova, matematika a fyzika. Každý z nich si našel své četné příznivce. K dalším oblíbeným pak patří občanský výchova, dějepis informatika s administrativou a angličtina. V současné době se hodně hovoří o neoblíbenosti matematiky u žáků i studentů – viz letošní výsledky maturit. Na naší škole pozitivní hodnocení mnohonásobně překračuje negativní. Tělesná výchova údajně v ČR strmě padá v oblibě - jen asi desítka žáků školy ji u nás zařadila mezi neoblíbené činnosti.
Žáci páté třídy prožili týden v Rešově VE ŠKOLE V PPŘÍRODĚ: Autobus zastavil na kopečku nad penzionem a my jsme si museli zavazadla odnést sami. Tašky a kufry byly těžké, proto kluci holkám pomohli. Ubytování bylo moc pěkné, proto jsme se snažili celý týden udržovat pořádek. Také okolí penzionu bylo moc hezké. Každou volnou chvíli jsme využívali hřiště na tenis, houpačky, skluzavky, kulečník, stůl na stolní tenis i šachový stoleček. Každý den jsme po večeři trávili čas v bazénu nebo hraním tenisu. Na škole v přírodě jsme se proměnili v novináře. Vyrobili jsme si mikrofony a rozešli jsme se po Rešově dělat rozhovory s místními občany. Také jsme zjišťovali o Rešově co nejvíce informací, abychom mohli vydat své noviny. Vydali jsme hned čtvery. Jaký budou mít obsah a ztvárnění, o tom jsme si rozhodovali sami. Uprostřed týdne nás čekal Rešovský pětiboj. Plavali jsme, házeli, běhali i jezdili na koni (vyrobený z metly).Také jsme podnikali vycházky do okolí a jeden celodenní výlet, kdy jsme šli pěšky na hrad Sovinec a zpět (asi 20 km). Výlet byl náročný, ale všichni jsme to zvládli bez problémů. Ještě ten večer jsme opět hráli tenis nebo vodní pólo v bazénu.Poslední den jsme zakončili karnevalem s diskotékou. Unaveni ale spokojeni jsme šli spát. Nadešel den odjezdu a nám se vůbec nechtělo domů.
V pátek 31. 5. 2013 proběhlo na ZŠ Englišova okresní kolo ODZNAKU ZDATNSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ - OVOV. Účastnilo se ho 70 jednotlivců a 12 osmičlenných družstev za přítomnosti GEJZY VALENTY, našeho vynikajícího diskaře účastníka OH v Soulu v roce 1988). Vzhledem k nepříznivému počasí se závodilo převážně v tělocvičně. Naši žáci Klára Pavelková, Lucie Kosterová, Šárka Ševčíková, Kateřina Uvírová, Václav Klapetek, Tomáš Štrbík, Josef Galvas a Jonáš Král se umístili na 9. místě. Soutěže jednotlivců se zúčastnili Michal Houdek, Patrik Pavlíček, Dominik Špilháček, Nikol Čechová a Petra Kleinová.
Červen
Žáci páté třídy prožili týden v Rešově VE ŠKOLE V PŘÍRODĚ: Autobus zastavil na kopečku nad penzionem a my jsme si museli zavazadla odnést sami. Tašky a kufry byly těžké, proto kluci holkám pomohli. Ubytování bylo moc pěkné, proto jsme se snažili celý týden udržovat pořádek. Také okolí penzionu bylo moc hezké. Každou volnou chvíli jsme využívali hřiště na tenis, houpačky, skluzavky, kulečník, stůl na stolní tenis i šachový stoleček. Každý den jsme po večeři trávili čas v bazénu nebo hraním tenisu. Na škole v přírodě jsme se proměnili v novináře. Vyrobili jsme si mikrofony a rozešli jsme se po Rešově dělat rozhovory s místními občany. Také jsme zjišťovali o Rešově co nejvíce informací, abychom mohli vydat své noviny. Vydali jsme hned čtvery. Jaký budou mít obsah a ztvárnění, o tom jsme si rozhodovali sami. Uprostřed týdne nás čekal Rešovský pětiboj. Plavali jsme, házeli, běhali i jezdili na koni (vyrobený z metly). Také jsme podnikali vycházky do okolí a jeden celodenní výlet, kdy jsme šli pěšky na hrad Sovinec a zpět (asi 20 km). Výlet byl náročný, ale všichni jsme to zvládli bez problémů. Ještě ten večer jsme opět hráli tenis nebo vodní pólo v bazénu. Poslední den jsme zakončili karnevalem s diskotékou. Unaveni ale spokojeni jsme šli spát. Nadešel den odjezdu a nám se vůbec nechtělo domů.
žáci 5. třídy
V pátek 31. 5. 2013 proběhlo na ZŠ Englišova okresní kolo ODZNAKU ZDATNOSTI OLYMPIJSKÝCH VÍTĚZŮ - OVOV. Účastnilo se ho 70 jednotlivců a 12 osmičlenných družstev za přítomnosti GEJZY VALENTY, našeho vynikajícího diskaře účastníka OH v Soulu v roce 1988). Vzhledem k nepříznivému počasí se závodilo převážně v tělocvičně. Naši žáci Klára Pavelková, Lucie Kosterová, Šárka Ševčíková, Kateřina Uvírová, Václav Klapetek, Tomáš Štrbík, Josef Galvas a Jonáš Král se umístili na 9. místě. Soutěže jednotlivců se zúčastnili Michal Houdek, Patrik Pavlíček, Dominik Špilháček, Nikol Čechová a Petra Kleinová.
Celkem patnáct souborů vystoupilo v Luhačovicích na 23. ročníku CANTATE, kde v kategorii schol obsadili naši zpěváci první místo. Výsledky se vyhodnocovaly vůbec poprvé, o to sladší bylo překvapení slavkovských děvčat a chlapců.
V nevlídném počasí začátku června uspořádal žákovský parlament KARNEVAL pro školní družinu a poprvé i děti z mateřské školky. Bylo to pro všechny příjemně strávené odpoledne. Sešly se velmi rozmanité a krásné masky od spidermana, přes víly a princezny, až po úžasnou masku kaktusu Honzíka Prejdy z 1. třídy. Další originální maskou byla třeba Nastěnka Terezky Králové ze 2. třídy nebo Maková panenka a mnoho dalších. Všechny děti, které přišly v maskách, si vylosovaly malý dáreček na památku. Navíc byly oceněny ty nekrásnější a nejoriginálnější masky. Organizátoři připravili spoustu her, soutěží a tanečků. Všichni jsme se dobře bavili a karneval si užili zásluhou těchto žáků: Nikola Černínová, Terezie Lazecká, Nikol Hadámková, Tereza Rožnovská, Honza Turek, Marek Baláž, Tereza Chalupová, Lucka Kosterová, Sára Švánová, Markéta Janíková a Klára Burdová organizátorka celé akce.
Poslední květnové dny se žáci osmé. a devátých tříd ve dvou turnusech zúčastnili VODÁCKÉHO KURZU, který se konal na DUNAJCI na polské straně.
Po dlouhé cestě čekalo osmáky velice příjemné a slunečné odpoledne, kdy jsme sjížděli první úsek řeky. V Dunajci, i přes déšť a povodně v ČR, bylo málo vody a tak jsme občas museli loďkám uvízlým na kamenech pomáhat. Druhý den jsme navštívili naučnou stezku vedoucí Pieninami a odpoledne jsme opět pokračovali v plavbě. I přes prvotní silný déšť a zaseknutou loď na kameni se vše zvládlo a stihli jsme i pozdní večeři. Poslední den jsme sjížděli nejhezčí úsek, který je známý turistickou plavbou pltí. Zde si to žáci opravdu užívali, jak na loďkách, tak následně dobrovolně i nedobrovolně ve vodě. Celý výlet proběhl v příjemném duchu, program byl dobře připraven bez časových prostojů, ubytování a strava odpovídala standardu, organizátora pana Beneše můžeme pochválit za výběr tras a vodáckou profesionalitu a vybavení. Věřím, že s výletem byli všichni spokojeni, jak žáci, tak učitelé.
Výlet devátých tříd spojený s vodáckým kurzem se povedl! Snad jediným negativem byla pětihodinová cesta autobusem do polského městečka Kroscienka nad Dunajcem, vše ostatní už ale nad očekávání vyšlo. Krásné počasí, voda tekla, a když se někteří naučili, že pádlo se nedrží jako hrábě, mohly parádní tři dny začít. Žáci postupně třikrát sjížděli nejkrásnější partie Dunajce. Nenudily se ale ani nohy, protože druhý den jsme si udělali výšlap po národním parku Pieniny Po večerech se hrály hry, opékalo se, promítaly nasnímané fotky. Chlapci zažili i strašidelnou noc, během které i nejsilnějším (nic netušícím) náturám nahnal strach Ondra Lešinský, jenž si hrál na náměsíčného. Jen polská národní gastronomie činila některým žákům problémy – zejména všude přítomný kopr.
Desítky děvčat a chlapců a samozřejmě i pedagogů naší školy přišly pozdravit paní učitelku Ivanu Doleželovou, od druhé červnové soboty Potepovou. Před kostelem ve Štáblovicích vytvořili pěvecký sbor, který za doprovodu kytar, houslí a dalších nástrojů popřál pohádkovou písničkou úctu, lásku a věrnost mladému páru.
12. června 2013 proběhl na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě IV. ročník soutěže "Stavíš, stavím, stavíme, nejlepšího odměníme", v níž hrají prim šikovné ruce dětí ze základních škol a populární stavebnice MERKUR.
O zajímavé klání byl mezi mladými montéry opět značný zájem. Atraktivitu letošní soutěže ještě zvýšila významná strojírenská firma našeho regionu, OSTROJ a.s., která věnovala každé zúčastněné škole velkou a velice dobře vybavenou stavebnici typu M8. Nakonec se v aule průmyslovky utkalo 22 tříčlenných týmů ze základních škol z Opavy i okolí. Jejich úkolem bylo postavit z Merkuru ve stanoveném čase dva modely, vysokozdvižný vozík a dodávku, a to co nejpřesněji podle zadání. Náš tým ve složení Marek Hlávka, Jakub Winkler a Jan Hrazdil se v konkurenci 22 týmů umístil na pěkném 6. místě. Soutěž byla skvěle připravená a kluci si užili pěkný den. Sponzoři byly štědří a každá škola dostala velkou stavebnici MERKUR 8. Teď už zbývá jen trénovat, ať příští rok vybojujeme ještě lepší výsledek.
Turnaj v MALÉ KOPANÉ mladších žáků od třetí do páté třídy uspořádal pro chlapce, ale i děvčata Žákovský parlament. Role rozhodčích a organizátorů zvládla po oba hrací dny dvojice (teprve) sedmáků Lukáš Hlub a Adam Honka, kteří mohli po odehraných zápasech ve skupinách a přímých klání vyhlásit celkové pořadí:
BAYERN MNICHOV 5. TŘÍDA ADAM LAZECKÝ
TROTLÍCI 5. TŘÍDA JAN HOUDEK
FC BARCELONA 4. TŘÍDA DAVID MAREK
SNAKE 4. TŘÍDA MATĚJ MALCHÁREK
VIKTORIA PLZEŇ 3. TŘÍDA MATĚJ JAROŠ
BANÍK OSTRAVA 3. TŘÍDA DOMINIK VÍCHA
Třeťákům nepomohla k lepšímu umístění ani převaha jednoho hráče v poli. Nejlepšími střelci turnaje se stali
Se šesti góly Martin Kudela, po čtyřech gólech vstřelili David Marek a Jan Houdek.
Celkem čtyři dvoučlenné hlídky ze Slavkova reprezentovaly MS kraj na celorepublikovém finále MEDVĚDÍ STEZKY v Kounici u Sázavy. V nádherném prostředí startovalo v každé kategorii na dvacet hlídek ze všech koutů naší vlasti. Neuvěřitelného úspěchu dosáhla děvčata ze sedmé třídy Šárka Ševčíková a Klára Pavelková – obhájila loňské první místo. Dívky si za poctivou celoroční přípravu na fyzickou i vědomostní část triumf plně zasloužily. Výborně si také vedli Jirka Rypl s Honzou Jarošem a Tereza Malčeková s Pavlou Hrazdilovou – bojovali se soupeři o rok staršími a skončili na pátém a sedmém místě. Jan Hrazdil s Markem Hlávkou obsadili jedenáctou příčku v polovici závodního pole.
PŘEHLÍDKA DRAMATICKÉ TVORBY proběhla 18. 6. 2013 v Loutkovém divadle v Opavě.
Shlédli jsme celkem pět vystoupení. My jsme se představili s pohádkou „Královna koloběžka I“ .
Vítězem letošního ročníku se stali žáci školního klubu Vrchní se svojí vlastní inscenací „Útok čarodějnic“.
Všechna představení byla moc hezká a už se těšíme na příští rok J. Velké poděkování všem hercům J.
Velmi oblíbený soutěžní pořad, který zná i většina dětí je TAXÍK. Do sedadel toho školního se zabořili z každé třídy vyššího stupně vždy dva nejlepší řešitelé testu znalostí ročníku a dva další, jež vybrala třída. Otázky byly sice z látky ročníku, ale přece jen o úroveň vyšší než v běžném učivu. Soutěžící si mohli pomoci i radou kamarádů či mobilním telefonem, těžké dilema nastalo vždy, když se rozhodovalo o takzvané dablové otázce. Žádní pasažéři nevyšli s prázdnou, nejvíce - 1 300 Kč obdrželi v nervy drásajícím finále sedmáci, celkem jsme mezi žáky šesté až deváté třídy rozdělili plných 6. 200 Kč.
Vybrat OSOBNOST ŠKOLY není snadné ani pro děti. Nejdříve musela třída nominovat jednoho až dva kandidáty, pak je představit zaplněnému Kulturnímu domu se všemi klady, pro které si je váží. Oba moderátoři je vyzpovídali a pak měli soutěžící možnost předvést něco, co by zaujalo diváky. Vynikající atmosféru, kulisu i úroveň měla především nižší kategorie žáků od čtvrté do šesté třídy, kde si titul osobnost školy po zásluze odnesla Tereza Schvanová z páté třídy. Při jejíž písni s klavírním doprovodem sál oněměl. Ve starší kategorii byl titul přisouzen Janu Turkovi, dlouholetému aktivnímu členu Žákovského parlamentu, který zaujal zejména chlapeckou část auditoria.
ŠKOLA V PŘÍRODĚ 4. TŘÍDA
V době od 6. do 10. května 2013 jsme se zúčastnili školy v přírodě, která se konala v Beskydech. Byli jsme ubytováni v hotelu Kahan v Horní Bečvě. Celou školu v přírodě nás provázela hra Slovanští bohové. Byli jsme rozděleni do čtyř rodů podle slovanských bohů.Každý rod si vyrobil ochranné amulety, potiskli jsme si trička slovanskými vzory a zvolili jsme si rodové stařešiny. Hned první den jsme byli na vycházce, abychom si prohlédli okolí. V úterý jsme navštívili Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, kde jsme měli možnost shlédnout, jak se žilo v dávných dobách. Nejvíce se nám líbila kovárna, pila, mlýn a hamr. Zážitky jsme popsali večer rodičům do dopisu. Ve středu jsme celý den soutěžili a sportovali. Každý den jsme chodili plavat do bazénu. Ve čtvrtek nás čekala celodenní túra k soše Radegasta a ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Na chatu jsme se vraceli po náročném terénu. Byli jsme unavení, ale to nás neodradilo od přípravy na večerní maškarní karneval. Oblékli jsme si masky slovanských bohů, které jsme si připravili již doma a hurá za zábavou. V pátek po snídani jsme vyhodnotili celotýdenní hru, sbalili se a po obědě jsme vyrazili domů. Škola v přírodě se nám moc líbila, budeme na ni dlouho vzpomínat.
Čtvrťáci
Středa před koncem školního roku je tradiční den pro ROZLOUČENÍ S ŽÁKY DEVÁTÝCH TŘÍD. Krásná tradice, ze které se stala společenská událost nejen pro žáky a jejich bývalé i současné učitele, ale také pro rodiče, prarodiče, hosty, absolventy školy i další návštěvníky Kulturního domu ve Slavkově. Postupně představili třídní učitelé Mgr. Jiří Mička a Mgr. Kristýna Hlásná dvacet dva párů jinochů a slečen, všechny oděné do večerního společenského úboru. Nastoupení na pódiu, poskytli rodičům nádherný pohled, v němž se mísila hrdost i dojetí nad právě skončenou životní etapou. Co nikdo nečekal, byl program, jenž si chlapci a děvčata připravili. Po hříchu musíme přiznat, že poslední dva týdny docházky bylo jeho pilování ústřední náplní programu obou devítek, ale co jsme nenaučili za devět let, v těch několika posledních hodinách už bychom stejně nedohnali. Po dvě hodiny se střídala vystoupení, vzpomínky, projevy s nezbytným ponaučením do života, zpěvem, tancem, promítáním fotek z třídních akcí… Ne vždy byla léta strávená na naší základní škole idylkou, rozloučení však proběhlo skutečně famózně. Těšíme se, že absolventi najdou do školy cestu a přejeme jim nejméně tak šťastná léta jako na Základní škole Slavkov.
BRANNÝ DEN pořádáme tradičně v úplném závěru školního roku. Zajímavých informací se dostalo žákům od profesionálů z integrovaného záchranného systému, žáci a lektorka zdravotnického kroužku připravili stanoviště zdravovědy, zajímavé činnosti přidali pracovníci centra volného času z Opavy. Osmáci a sedmáci se na kolech nebo pěšky vydali do Milostovic, k branné výchově patří i výchova vlastenecká. Přednáška a ukázka opevnění první Československé republiky jim snad zůstanou jako memento, jak lehce se svoboda ztrácí a jak těžce znovu nabývá.
SOUTĚŽ TŘÍD druhého stupně, kde se hodnotí aktivita, kolektiv, jak se vyučující na hodinu těší, pořádek, třídění odpadu, prospěch i chování měl tentokrát jasného vítěze v 6. A /Mgr. Chovancová/, druhé místo obsadili loňští vítězové sedmáci /Mgr. Kaniová/, třetí příčka patří v letošním roce osmákům /Mgr. Najsrová/ – vysoce hodnocenými ve všech parametrech, ovšem zcela propadli z pořádku v učebně.
Téměř dvě hodiny trvalo POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ všech žáků i pedagogického kolektivu s tímto školním rokem v sále Kulturního domu. Bylo co odměňovat, na pódium postupně přicházeli žáci pro ocenění za celoroční práci, slavnostní bylo zejména předání pochval ředitele školy, které na základě nově stanovených podmínek obdrželo na pět desítek děvčat a chlapců. Celoroční činnost Žákovského parlamentu zhodnotila jeho předsedkyně vykonávající tuto funkci v uplynulých dvou letech Klára Burdová. Vrcholem pak bylo předání
POCHVALY ŘEDITELE ŠKOLY SPOJENÉ S VĚCNÝM DAREM:
Karin Malchárková, Denisa Schneidrová, Nikola Kosterová, Matěj Malchárek, Matěj Soška,
Marek Lipka, Jan Stoklasa, Václav Klapetek, Jan Hrazdil, Marek Hlávka.
O dva dny dříve obdrželi toto ocenění žáci devátých tříd:
Markéta Janíková, Klára Burdová, Radek Weiss, Nikola Černínová, Ondra Kinšt, Sára Švánová, Žaneta Malcharčíková, Kateřina Pavlíková a Jan Turek.
V ocenění je vždy vzpomenuta role rodičů, hlavním kritériem udělení tohoto mimořádného ocenění nehraje dosažený prospěch tu největší váhu. Prvotní je pozitivní vliv na ostatní žáky školy, na pracovní i přátelskou atmosféru třídy i školy.
CYKLOTÁBOR JEŘMAŇ. Ve dnech 10. 8. – 17. 8. jsme prožili nezapomenutelné zážitky na cyklotáboře Jeřmaň. Velmi jsme se na tábor těšili, protože jsme měli minulý rok pauzu díky všesokolskému sletu. Inspirací nám byli piráti nikoli z Karibiku, ale z Jeřmaně. O dobrodružství a zábavu tedy nebyla nouze. Na svých kolech neboli lodích J, jsme objevovali krásy olomouckého kraje, např. Javoříčské jeskyně, tvarůžkárnu v Lošticích, Arboretum Bílá Lhota, Mladečské jeskyně… Mezi naše největší cestovatelské zážitky patřil celodenní výlet na zámek Úsov, kde i ti nejmladší táborníci (žáci 2. třídy)s přehledem ujeli 55 km. Nezaháleli jsme však ani kulturně, neboť noční prohlídka hradu Bouzov při svíčkách byla krásným a romantickým zážitkem pro všechny J. Nenudili jsme se ani v táboře, hráli jsme spoustu zajímavých her, skládali pirátské zkoušky, stavěli a pouštěli své koráby na potoce. Nakonec tak jako všichni piráti, tak i my jsme svedli svoji vítěznou bitvu o poklad s královskou gardou.
Počasí nám letos přálo, tak doufejme, že tomu tak bude i příští rok. Těšíme se J.
Martina Trojančíková, Michala Henzlová
PILNÝ MLÝN PO LETECH 10. 8. – 17. 8. 2013
Po letech jsme se vrátili na místo činu. Do Pilného mlýna jsme léta jezdili na letní tábory. Vzpomínky na ně nás přivedly k myšlence zase se po letech sejít. Stalo se a za týden se na táboře vystřídalo více než 60 dětí a dospělých. Naše bývalé děti přivezly své protějšky a ratolesti - někteří na celý týden, jiní mohli jen na pár dní.
Krásné počasí, hry a aktivity, posezení u táborového ohně provázel smích a dobrá nálada. Ti velcí ukazovali svým dětem vše, co k táboru patří. Soutěžili spolu rodiče s dětmi i bývalými vedoucími. Od rána do pozdního večera jsme byli neustále v pohybu navíc v krásné přírodě. Večer jsme uléhali do stanů zmoženi po plně prožitém dni.Nezalekli jsme se ani včel, které porazily strom, až spadl na auto. Přivolaní hasiči byli dalším zážitkem pro děti.
Vyvrcholením byl páteční piknikový den, kdy se v táboře znovu sešli všichni účastníci. Opékali jsme maso, vařili guláš, pekli placky, hráli hry a vzpomínali. Návštěvou nás poctily i naše kuchařky paní Dittrichová a paní Čechová, které nám vždy výborně vařily. U slavnostního ohně za podpory kytary a houslí paní Malčekové a Vaškové jsme si společně všichni nakonec zazpívali. V sobotu jsme se vydali domů plni krásných zážitků. Programu jsme se mohli plně věnovat také díky tomu, že nám obědy vařili ve školní jídelně. Poděkování patří paní Soškové a paní Ratajové.
Za vedení tábora hlavní vedoucí Sylva Chovancová
Zapsal společně s dalšími pedagogy i žáky Mgr. František Hodný, ředitel školy