• školní družina a klub

Páteční návštěva muzea a Vánočních trhů

Páteční návštěva muzea a Vánočních trhů

Páteční družinu se snažíme dětem zpestřit vždy něčím jiným. Vycházkou, návštěvou Opavy, sportovními a jinými aktivitami nebo pozváním nějaké zajímavé osobnosti. 
Tentokrát jsme si naplánovali výlet do Opavy s návštěvou Slezského zemského muzea. 
Jelo nás 37 dětí,takže jsme se museli rozdělit do dvou skupin, abychom si mohli pohodlně prohlédnout expozice muzea a také, abychom se mohli věnovat edukačnímu programu, který jsme měli objednán. Tento byl zaměřen tématicky na pohádku, na marionety a papírové loutky. Tu si každé z dětí vyrobilo. Postavičky byly z pohádky O Červené Karkulce. Druhá skupina dětí si mezitím prohlédla muzejní prostory, ve kterých byly děti u vytržení z jeskyně, obdivovali jsme krápníky, zajímavá byla expozice zvířat, která žila a žije v našich lesích, loukách i stráních. Prohlédli jsme si výstavu Vánoce celého světa, v nových prostorách Mullerova domu, tady jsme mohli vidět, jak vypadá anglická vánoční dobrota - puding, který je opravdu úplně jiný, než jak ho známe my. Viděli jsme strašidelného Krampuse z Rakouska, také matrjošky z Ruska. V jiných prostorách muzea jsme mohli obdivovat svatební šaty typické pro módu v různém období. Zaujala nás expozice loutek, ať už to byly marionety na drátkách, maňásci, prstové loutky, loutky ze dřeva, látky, keramické nebo papírové. Všechny byly něčím zajímavé a krásné. 
Konec tohoto našeho odpoledne jsme završili návštěvou Vánočních trhů na Dolním náměstí. Tam si mohly děti nakoupit dobroty, ale některé myslely i na dáreček pro své blízké. 
Řekla bych, že jsme si to všichni moc užili. 

Zuzana Bendíková