Zájezd do Londýna

Pondělí 5.10.2015

V 8.00 příjezd k parku Greenwich. Okružní procházka po parku, rozcvička a protažení po dlouhé cestě. Pak přesun k observatoři, která byla bohužel zavřená. Pěšky jsme se přesunuli k Temži a využili lodi pro přesun k Toweru. Z Toweru na nás poprvé dýchla historie a dávná moc Londýna. Vystáli jsme si frontu, abychom mohli obdivovat korunovační klenoty. Po hradbách jsme obešli celý hrad, zapůsobila na nás zejména sklepení pod jednotlivými věžemi. Nejvíce času jsme pak strávili v Round Tower s bohatou expozicí zbraní jednotlivých anglických králů.

Opustili jsme Tower a po Tower bridge jsme přešli Temži. Plánovali jsme prohlídku bitevní lodě, ale odradila nás výše vstupného i rostoucí únava z dlouhé cesty. Dali jsme přednost rychlému občerstvení v McDonald. Okolo tržiště, kde to vonělo desítkami místních specialit, připravovanými přímo na ulici, jsme okolo divadla Shakespeara došli k St.PaulCathedrale. Nedostatek času a zejména nepříznivé počasí nám nedovolili absolvovat plánovaný výstup na věž. Byli jsme rádi, že jsme se na chvíli dostali dovnitř před začínající bohoslužbou a viděli tak alespoň interiér nejkrásnějšího kostela v Británii.

Následovala pozdní jízda do lokality ubytování a pak pěší přesun od autobusu do campu.

 

Úterý 6.10.2015

Den začal velmi problematickým přesunem z campu k autobusu v silném dešti. Do školy to bylo dále, než jsme předpokládali a také velmi hustá doprava zapříčinila náš pozdní příjezd. Celý tým učitelů a personálu nás přesto přivítal velmi vřele a snažil se po celou dobu, abychom se cítili opravdu jako vzácní hosté. Děti byly rozděleny do čtyř skupin podle věku, skupiny do dvaceti žáků.

Okolo 14.00 jsme opustili školu a vydali se na zámek ve Windsoru. Kaple už byla bohužel zavřená a na prohlídku zbytku zámku nám zbývala slabá hodina, na druhou stranu jsme si užívali privilegia přiděleného průvodce, který prohlídku oživil a navíc nám poradil, jak se do kaple nakonec dostat po zavírací době – a to v rámci zpívané bohosužby, která patřila k nejsilnějším zážitkům celého pobytu. Předtím nás překvapily rozsáhlost a bohatství sbírek i krásně upravené zámecké zahrady. Škoda, že času nebylo více.

Ve Windsoru jsme si prošli i malebné městečko se zajímavým nádražím, koupili něco suvenýrů a po šesté hodině nasedli do autobusu k cestě domů.

 

Středa 7.10.2015

Dopoledne jsme strávili opět ve škole, domluvili jsme se, že využijeme namísto jedné typické hodiny nabídku lektora, že udělá guided tour do science museum.

Odpoledne bylo věnováno prohlídce Science museum a poté Natural historical museum. Celková rozsáhlost sbírek byla dechberoucí, času nebylo mnoho a každý si vybral tu část expozic, která jej zajímala přednostně. Část skupiny pak absolvovala ještě rychlovýlet do Hyde parku, což byla příjemná relaxaxe uprostřed zeleně. Na chvíli jsme si tedy odpočinuli od hluku a smogu londýnské dopravy.

 

Čtvrtek 8.10.2015

Ráno a dopoledne klasicky ve škole. Jelikož jsme se viděli naposled, žáci veřejně poděkovali učitelskému sboru, nakreslili plakát, složili báseň, předali drobné dárky. Za své třídení snažení pak byli odměněni certifikátem, který jim předal ředitel školy. Vše v pěkné atmosféře.

Využili jsme lokality, kde se škola nacházela, k tomu, abychom prošli i její okolí a navštívili známý Primemark, kde někteří uspokojili svou potřebu utratit kapesné a udělali radost svým blízkým nákupem dárků. Poté jsme se přesunuli do musea MadammeTussauds, kde kromě světoznámých voskových figurin známých osobností světa historie, politiky i showbussinesu jsme navštívili supermoderní projekci 4D. Celkově bylo museum žáky hodnoceno velmi příznivě!

 

Pátek 9.10.2015

Po velmi brzkém vstávání a definitivním opuštění campu jsme autobus zaparkovali u Millenium domu a nejstarším světovým metrem cestovali do Westminsteru (což byl sám o sobě silný zážitek). Když jsme vystoupili z metra a před námi se tyčil the House of Parliament, pochopili jsme, že dnes to bude ten typický Londyn, jak jsme si jej vysnili před cestou. Ač velmi unaveni, prošli jsme postupně Whitehall, Trafalgarsquere, Buckingham palace, Piccadily Circus, Westminster Abbey a již zmíněný Houses of Parliament. Bylo nám umožněno vidět v Národní galerii obrazy světoznámých mistrů, jako Goya, Rembrant, Monet, van Gogh a dalších. Kromě toho jsme nasáli atmosféru známého Covent garden s umělci a výborným jídlem a nechali spočinout svým nohám v St.James Parku. A pak už metrem zpět k autobusu a směr Dover. Den to byl velmi náročný, žáky i doprovodem ale hodnocen jako úplně nejlepší.

 

 

Ovoce a zelenina do škol